Rusya'dan ithal edilen 7 ürüne onay şartı getirildi

Rusya'dan ithal edilen 7 ürüne onay şartı getirildi

Türkiye, Rusya'dan ithal ettiği ve aralarında ayçiçek yağı ile buğday gibi ürünlerin de bulunduğu 7 kalem ürün için ataşelik veya müsteşarlık onayı getirdi.

Rusya'dan ithal edilecek ürünlere getirilen onay şartı, adi buğday, ham ayçiçek yağı, mısır, kuru bezelye, çeltik, ayçiçeği küspesi ve makarnalık buğdayı kapsıyor. Uygulamanın dün itibariyle başladığı öğrenilirken, bu tarihten önce yüklenmiş veya sevk işlemleri başlatılmış ürünlerde onay şartı aranmayacak.

RUSYA'YA RESMİ YAZI GÖNDERİLDİ

Öte yandan söz konusu kararın ardından Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı da ilgili bölge müdürlüklerine ' Rusya fatura onayı' konulu resmi bir yazı göndererek,  Rusya Federasyonu menşeili veya çıkışlı ürünlerin ithalatında sevk ülkesine bakılmaksızın Ticaret müşavirliği/ataşeliği onaylı fatura aranması gerektiğine dikkat çekildi.

KARARIN GEREKÇESİ NE?

Rusya'dan ithal edilen 7 kalem ürüne onay şartının neden getirildiği ile ilgili açıklamayı haberlerin ardından Gümrük Bakanı  Bülent Tüfenkci yaptı. Tüfenkci, daha önce  Rusya'nın ithal ettiği bazı ürünlere onay şartı aradığını,  Türkiye'nin de mütekabiliyet ilkesi gereği  Rusya'dan ithal edilen söz konusu onay şartı getirdiğini söyledi. Tüfenkçi, kararın kısıtlama olmadığını belirtti.

Öte yandan bu kararla ilgili iki gerekçenin üzerinde duruluyordu. Bunlardan ilki ithalatın daha sıkı bir şekilde kayıt altına alınıp izlenmesi ve  Rusya'dan gelecek ürünlerde kalite standartlarının daha yakından takip edilmesiydi.

Dış ticaret çevreleri ise söz konusu kararın,  Rusya'nın  Türkiye'den önümüzdeki dönemde yapacağı domates ithalatı için sadece 9 firmaya yetki vermesine karşı bir hareket olduğunu iddia ediyordu.