Şehit ve gazi çocuklarına hakaret ettiler

Şehit ve gazi çocuklarına hakaret ettiler

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksek Okulun’da memur olarak çalışan şehit ve gazi kızları Özleyiş Dilbil ve Evrim Güdek, sigara içtikleri gerekçesiyle öğretim görevlisi Cemil Güvendi’nin hakaretine uğradı ve hedef gösterildi.

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksek Okulu'nda memur olarak çalışan şehit ve Gazi kızları Özleyiş Dilbil ve Evrim Güdek, sigara içtikleri gerekçesiyle öğretim görevlisi Cemil Güvendi’nin hakaretine uğradı ve hedef gösterildi. Öğretim görevlisi Yılmaz Çakış ile Mustafa Oduncu ve Muhammed Yavuz Çintaş adlı kişiler de yaptıkları yorumlarla hakaretleri sürdürdü. Özleyiş Dilbil ve Evrim Güdek, Şehit Merzifon Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunurken, rektörlüğün öğretim görevlileri hakkında inceleme başlattığı belirtildi.

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksek Okulu’nda görevli öğretim görevlisi Cemil Güvendi, 17 Mayıs’ta Facebook’taki hesabında “Bugün okulda şehit yakını kontenjanından işe alınan bir insan müsveddesinin sigara yakıp okuldan çıkana kadar tüttürmesini ibretle izledim ve insanın hem çevresine hem Rabbine ne kadar nankörlük yaptığını düşündüm” ifadelerini kullandı. Okulun öğretim görevlilerinden Yılmaz Çakış da “hükümete bu noktada bir eleştirim olacaktır. Böyle nankörleri işe alırken biraz incelemeliydi. Hem kutsal şehit yakını hem de şehitliği kabul etmeyen bir anlayış. Ve bu yoldan ekmek ye, Tuhaf” yorumunu yaptı. Yorum yazan Mustafa Oduncu, “Ramazan dolayısıyla söyleyeceğim sözü söyleyemiyorum. Nankörü Allaha havale ediyorum” ifadesini kullandı. Muhammed Yavuz Çintaş da yaptığı yorumda “Şehidin sırtından geçinen mahluklar... Kendisine ve çevresine saygısı yok” ifadelerini kullandı.

Rektörlükten inceleme

Gazi kızı olan Özleyiş Özbir, Facebook paylaşımlarının çıktısıyla birlikte Merzifon Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özbir, şikâyet dilekçesinde “Bir Gazi kızı olarak vatanına karşı sorumluluğunu her zaman yerine getirmiş biri olarak hem şahsıma hakaret eden hem de hükümetin şehit ve gazilere ilişkin politikalarını eleştiren Facebook üzerinden paylaşımı yapan Cemil Güvendi ile bu paylaşıma yorumda bulunan Yılmaz Çakış, Mustafa Oduncu ve Muhammed Yavuz Çintaş adlı kişilerden şikâyetçiyim” ifadelerini kullandı. Şehit kızı olan Evrim Güdek de savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Üniversite rektörlüğün öğretim görevlileri hakkında inceleme başlattığı ifade edildi.

Gazetemize konuşan Evrim Güdek, “Şehit ailesi olarak bu denli bir saygısızlığın yapılmasına çok üzülüyorum, utanç duyuyorum. Bu yol nereye giderse gitsin sonuna kadar arkasındayım. Bu hakareti bütün şehit ailelerine yapılmış bir hakaret olarak görüyorum. Benim özel yaşantım kimseyi ilgilendirmediği gibi onların da yaşantısı beni ilgilendirmez. Uzman Çavuş olan babam Ali Güdek, Şırnak’ın Uludere ilçesinde 1994’te şehit düşmüş. Ben babamı hiç görmedim bile. Ben babasız büyüdüm, babam bu ülke için canını verdi, şimdi çıkmış birileri şehitlik üzerinden bize hakaretler yağdırıyor. Ben bunu kabul edemiyorum” diye konuştu.

‘Bizleri çok yaraladı’

Gazetemize konuşan Özleyiş Dilbil ise “Babam 1991 yılında Malatya’da polis memuru iken Gazi oldu. Ramazan dolayısıyla böyle hakaret ettiklerini düşünüyorum. Herkes oruç tutmak zorunda değil. Hakarete uğradık ve başka kişilerin de yine hakaret içeren yorumları var. Ailecek çok büyük bir üzüntü duyuyoruz çünkü kolay şeyler yaşamadık bizler sonuçta. Mesai arkadaşlarımız tarafından böyle hakaret içerikli, bizi hedef gösteren yorum yapılmasını hak etmedik, bizleri çok yaraladı ve çok üzdü” dedi.