Selahattin Demirtaş'tan 10 Ekim mesajı

Selahattin Demirtaş'tan 10 Ekim mesajı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 10 Ekim Ankara Katliamı için paylaştığı mesajında "Bizleri ayakta tutan en güçlü değer umuttur. Umudumuzu yitirmeyelim" ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu cezaevinden 2 yıl önce Ankara Garı önünde gerçekleşen katliama ilişkin mesaj gönderdi. Demirtaş'ın HDP'nin internet sitesinde yer alan mesajı şöyle:

10 Ekim 2015 tarihinde, Ankara'da on binlerce insanın bir araya gelmesiyle yapılan Barış ve Demokrasi Mitingine yönelik IŞİD saldırısının üzerinden 2 yıl geçti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bu en acımasız ve insanlık dışı saldırısının üzerinden geçen bu sürede acılarımız azalmadı. Ülkenin dört bir yanından barış için Ankara'ya gelip o katliamda yaşamını yitiren güzel insanların anısı bizlerle.

Katliamı gerçekleştirenler ve onları koruyup kollayanlar hakkında o gün yaptığımız tespitlerin doğru çıktığı görüldü. Katliamın arkasındaki odaklardan halen hesap sorulmadı.

Katliamın meydana geldiği yere bir anıt yapılması gerekirken, yıldönümlerinde anma yapılmasına bile izin verilmedi. İnsanlarımızın yasını tutması engellendi.

Ama tüm bu günler ve acılar gelip geçecek. Suçlulardan hesap sorulacak, katliamın meydana geldiği yere, olması gerektiği gibi bir anıt dikilecek ve yitirdiğimiz canları yüz binlerle anacağız. Bizleri ayakta tutan en güçlü değer umuttur. Umudumuzu yitirmeyelim.

Katliamda yaşamını yitiren yurttaşlarımızı bir kez daha anıyor, acısı henüz taze olan ailelerin acılarını ve yaslarını paylaşıyorum.