Ünlü işadamı Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlandı

Ünlü işadamı Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlandı

Eskişehir’de geçen Çarşamba günü tedavi gördüğü hastanede vefat eden ETİ Şirketler Grubu’nun kurucusu ve Onursal Başkanı, 85 yaşındakiFiruz Kanatlı son yolculuğuna uğurlandı

ETİ'nin Onursal Başkanı Firuz Kanatlı, bugün Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlandı. Kanatlı'nın cenaze namazı, kendi yaptırdığı Gümülcine Camii'de kılındı.

YÜZLERCE ÇELENK GÖNDERİLDİ

Firuz Kanatlı'nın vefatının ardından yüzlerce çelenk Eskişehir Gümülcine camiinin olduğu sokakta yer aldı. Sokakta sadece Türk Eğitim Vakfı'nın 400 çelengi var. Saat 10:40 itibariyle caminin bulunduğu sokak ve avludaki çelenk sayısı 900'ü aştı.

Kanatlı'nın evi kendi yaptırdığı Gümülcine Camii'ne iki sokak mesafede.

Kanatlı'nın cenazesine gelen ETİ çalışanlarının üzgün hali fotoğraflara böyle yansıdı.

Firuz Kanatlı'nın Eskişehir'de yaşadığı ev.

Kanatlı’nın yakınları naaşı başında dua ediyor.

Kalabalık cami avlusundan sokağa taştı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da çelenk gönderdi.

Murat Ülker cenazeye geldi. Ülker’in bir hayli üzgün olduğu gözlendi.

Cenaze namazı kılınan Firuz Kanatlı Eskişehir Seyit Gazi Yolu Asri Mezarlığı’na defnedilecek. Kanatlı’nın naaşı önce evinin önüne götürülüyor.

Eskişehir sokaklarında vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Eti bugün üretimi durdurdu. Tüm çalışanlar Firuz Kanatlı’nın cezanesine katılıyor.

MURAT ÜLKER, BAŞSAĞLIGI DİLEDİ

ETİ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı Gümülcine Camii bahçesinde taziyeleri kabul etti. Murat Ülker, Firuzhan Kanatlı’ya başsağlığı diledi. Bir süre Firuzhan Kanatlı’nın elini tutan Murat Ülker daha sonra cami bahçesindeki cemaatin bulunduğu yere geçti. Murat Ülker, 2 yıl önce de yine aynı camide Firuzhan Kanatlı’nın vefat eden annesi Gülay Kanatlı’nın cenazesine de katılmıştı.

Gümülcine Cami avlusuna cenazeye katılanlar sığmayınca, tabut caminin arka bahçe giriş bölümüne alındı. Öğle namazının ardından İl Müftüsü Bekir Gerek, cenaze namazını kıldırdı.

Cenaze namazının ardından Firuz Kanatlı’nın tabutu omuzlarda yaklaşık 300 metre taşınarak Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi’ndeki ETİ Plaza’nın karşısında bulunan evinin önüne getirildi. ETİ Plaza’nın önündeki ETİ amblemli bayrakların yarıya indirildiği dikkat çekti. Evin önünde okunan duanın ardından Firuzhan Kanatlı yaptığı konuşmada "Hepinizden Allah razı olsun. Babam gönülden Eskişehir sevdalısı. Eskişehir’de büyüdü. Allah hepinizden razı olsun. Ben ve ailem adına sizlere teşekkür ediyorum" dedi. Firuz Kanatlı’nın cenazesi götürüldüğü Asri Mezarlığı’ndaki aile kabristanında gözyaşları içinde toprağa verildi.

FİRUZ KANATLI KİMDİ?

Firuz Kanatlı, 1932 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Ailesi, Gümülcine’den 1924 yılında Türkiye’ye göç ederek önce Adapazarı’na sonra Eskişehir’e yerleşti. İlkokul üçüncü sınıfa kadar Eskişehir’de okudu. Daha sonra da Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı. İsviçre’den dönüşünde babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası’nda çalışmaya başladı. Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası oldu. Fakat amcasının çocukları da orada oldukları için herkese yetmeyeceğinden yeni iş arayışına girdi. Bu arada askerliğini 1957-1958 yıllarında İstanbul, Terkos’a yakın Yassıviran’da yaptı. Askerde kantin sorumlusuyken aklına bisküvi yapma fikri girdi. Askerlik dönüşü de bunu gerçekleştirdi. 1958 yılında Gülay hanımla evlendi.

Eti markasıyla 1962 yılında Eskişehir’de üretime başladı. Eti Bisküvi Fabrikası, bir yıl sonra 22 çalışanıyla üretime geçti. 1965 yılına gelindiğinde Eti artık Türk mühendislerin de katılımıyla otomasyona geçişi tamamladı. 1972’de ticari unvanı ’Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ olarak değişti. İlk ihracatını 1974’te Kıbrıs’a gerçekleştiren Eti, beş yıl sonra grup şirketlerinin tüm makine ve tesis ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya başladı. 1980’de ’Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ olarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Bisküvi, çubuk kraker ve kek üretimine başlayan firma, bir yıl sonra ürünlerin pazarlaması ve satışını etkin olarak yürütebilmek için Eskişehir merkezli ’Eti Pazarlama ve Sanayi A.Ş.’yi kurdu. 1983’te ilk kez ’sanayi tipi kek’ üretimine başlayan Eti, aynı yıl İngiltere Alimentacion Europe ve Golden Mercury International Ödülleri’ni almaya hak kazandı. 1988 yılında, Türk Standartları Enstitüsü, ambalajlarıyla da beğenilen Eti ürünlerini, birinciliğe layık gördü. 1992’de Eti Gıda A.Ş. Organize Tesisleri hayata geçirildi. Türkiye’nin bisküvi sektöründeki ilk ISO 9002 belgesini alan firma, Kasım 2001 - Mart 2002 arasında yapılan ’Tüketicinin En Güvendiği Marka’ anketi sonucunda 2002 Kalite Ödülü’nü aldı. Bugün Eti’nin kraker, kek, turta, gofret, çikolata kaplamalı ürünler, çikolata, sağlık ve çocuk ürünleri kategorilerinde 150 çeşidi aşkın ürünü bulunuyor. Firuz Kanatlı’nın eşi Gülay Kanatlı 5 Ağustos 2015 tarihinde tatil için gittiği Yunanistan’ın Sömbeki (Simi) Adası’nda geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi. Firuz Kanatlı’nın halen Eti Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten oğlu Firuzhan ile kızları Gülden ve Aydan bulunuyor.