Yerli üretim Som füzesi, F-35'lerde kullanılacak!

Yerli üretim Som füzesi, F-35'lerde kullanılacak!

Hem alçaktan seyri hem de özel boyası ile radara yakalanması imkansız olan yerli üretim SOM füzesi, F-35 uçaklarında da kullanılacak.

Çeşitli yurt dışı savunma fuarlarında sergilenerek uluslararası düzeyde büyük ilgi uyandıran SOM füzesini geliştirme çalışmaları devam ediyor. Kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanan füze F-35 uçaklarına da entegre edilecek.

RADARA YAKALANMASI İMKANSIZ

Yenişafak'ta yer alan haberde, hem alçaktan seyri hem de özel boyası, SOM'un radara yakalanmasını neredeyse imkansız kılıyor.  Türkiye'nin göğsünü kabartan yerli seyir füzesinin menzilini artırma çalışmaları ise sürüyor.

F-35 UÇAKLARINA ENTEGRE EDİLECEK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Faruk Özlü, SOM seyir füzesinin f-35 uçaklarına entegre edilmesi ile ilgili olarak açıklamada bulunmuştu.

Özlü "SOM füzesinin F-35 uçaklarına entegre edilmesi ve bu uçaklarda kullanılmasını öngören projeyi ROKETSAN öncülüğünde yürütüyoruz. F-35 programında 9 ülke var. Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından geliştirilen, ROKETSAN tarafından üretilip satılacak olan SOM seyir füzelerinin bu ülkelerde kullanılmasını hedefliyoruz. F-35 Joint Strike Fighter Programı,  ABD öncülüğünde bir konsorsiyumdur. Alıcı ülkelerle ROKETSAN görüşmelerini sürdürüyor" diye konuşmuştu.

Özellikleri:

- Uzun Menzil (250+ km)

- Düşük Görünürlük

- KKS/ANS/YRNS/OHA ile Yüksek Hassasiyet

- Kızılötesi Görüntülemeli Arayıcı ve Veri Tümleşimi ile Yüksek Hassasiyetli

- Terminal Safha Güdüm

- Karşı Koyma/Karıştırma Tedbirlerine Dayanıklılık

- Ağ Merkezli Harekata Uygunluk

- Fırsat Hede erine Angajman

- Uçuş Sırasında Önceden Planlanmış Görevler Arasında Seçim

- Uçuş Sırasında Hedef Tanımlama

- Seçilebilir Vuruş Parametreleri

- Evrensel Silah Arayüzü Uyumluluğu