Donald Trump 1915 olayları için bu ifadeyi kullandı

ABD Temsilciler Meclisi'nden 80'i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump'a ortak mektup göndererek, Başkan'dan 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlamasını istedi. Ancak Washington'da Trump'ın da Demokrat selefi Barack Obama gibi 'soykırım' demeyeceği görüşü hakimdi. Trump 1915 olayları için Barack Obama gibi büyük felaket anlamına gelen "meds yeghern" ifadesini kullandı.

Donald Trump 1915 olayları için bu ifadeyi kullandı

ABD Temsilciler Meclisi'nden 80'i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump'a ortak mektup göndererek, Başkan'dan 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlamasını istedi. Ancak Washington'da Trump'ın da Demokrat selefi Barack Obama gibi 'soykırım' demeyeceği görüşü hakimdi. Trump 1915 olayları için Barack Obama gibi büyük felaket anlamına gelen "meds yeghern" ifadesini kullandı.

24 Nisan 2017 Pazartesi 16:51
Donald Trump 1915 olayları için bu ifadeyi kullandı

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk 24 Nisan açıklamasını bugün yapacak. Ermeni soykırımı tartışmalarının yıldönümünde gözler bir kez daha Beyaz Saray'a çevrildi. 24 Nisan yaklaşırken ABD Temsilciler Meclisi'nden 80'i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump'a ortak mektup göndererek, Başkan'dan 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasını istedi. Ancak Trump  büyük felaket anlamına gelen "meds yeghern" ifadesini kullandı.

Deutsche Welle'nin haberine göre, mektupta geçmişteki Cumhuriyetçi başkanlardan Ronald Reagan'ın 1981'de "soykırım" ifadesini kullandığı belirtilerek, Trump'tan da aynı yolu izlemesi talep edildi.

Ancak Washington'da Trump'ın da Demokrat selefi Barack Obama gibi "soykırım" demeyeceği görüşü hakim. Zira ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times da önceki günkü haberinde, Kongre üyelerinin çağrısına rağmen Trump'ın bu yönde bir adım atmasının zayıf bir ihtimal olduğunu belirtmişti. Gazete özellikle de Trump'ın 16 Nisan referandumundan çıkan sonuç dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayıp kutlamasının, bu olasılığı düşürdüğünü belirtti. 
ABD Başkanı Donald Trump 1915 olayları için Barack Obama gibi büyük felaket anlamına gelen "meds yeghern" ifadesini kullandı. “Soykırım” demedi.

OBAMA 'MEDS YEGHERN' DİYORDU

Obama, başkanlık yaptığı yıllardaki 24 Nisan açıklamalarında "soykırım" sözü yerine, Ermenice "büyük felaket” anlamına gelen "Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Trump'tan önceki son Cumhuriyetçi ABD Başkanı olan George W. Bush da "soykırım" dememişti. Bush da görev yaptığı iki dönemdeki açıklamalarında, "soykırım" yerine, "tarihin en büyük trajedilerinden biri" ya da "20'nci yüzyılın en korkunç trajedilerinden biri" gibi ifadeler kullanmayı tercih etmişti.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 24.04.2017 18:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
celal olgun 2017-04-24 17:19:55

Hala bu basliklari kullanarak cok komik oluyorsunuz.

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-25 19:14:22

1-
*** AKPnin Dış Politikası Nereye?
--------------
bence AKP, mevcut dış politikasını asla türkiye'mizin çıkarları doğrultusunda yani yurtta/dünyada/komşularda barış ana ilkesi doğrultusunda Rusya,İran, Irak ve Suriye gibi dost ve komşularla ve bu anti emperyal ülkelerle ortak çıkar ilkesi doğrultusundaki yönelimini, mevcut verileri göz önünde bulundurarak, kesin ve tereddütsüzlüğe yakın bir saptamayla, asla ve asla tercih etme yoluna gitmeyecektir diye düşünmekteyiz acizane !!!...
Ki, çok geçmeden bu yönelimin derin işaretleri de, akp bakanlarının, konuyla ilgili açıklamalarıyla gelmeyeye ve netleşmeye başlamakta olduğu da görünmektedir zaten !
AKP üst yönetimi, duygusal anlamda kendisini (AKP'yi) iktidara gelmede manevi vs. destek sunmuş olduğu basın belgeli olan bu abd, siyonist ve batılı ülke yönetim çevrelerine yönelik, onlardan medet uman bir dış politika güdecektir şüphesiz !
Bu yolla hem belki o kesimlere vefa borcunu ödemiş olacaktır ve hem de korunma beklentili olası

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-25 19:16:37

2-
(umulan) desteklerini tekrarlı bir yaklaşımla beklemeye yönelecektir şüphesiz ! Çünkü abd ve saldırgan batılı ortakları, bu saldırganca tutumlarıyla bir anlamda akp’nin bu konuda iç kamuoyunu da hazırlamış olduğu suriye ve bölgedeki mezhepçi tarafgir politikalarına, bu anlamıyla daha yaklaşık ve uyumlu bir davranış profili çizmekte, AKP duygularına daha yakın durmakta ve hitap etmekte oldukları konusu da gelişen süreçte, gittikçe daha da büyüyen bir netlik arzetmektedir doğrusu !
Tüm bunlardan daha da önemli ve daha belirleyici olan temel unsur ise, aslında AKP iktidarına dışsal anlamda gelebilecek en büyük tehlike ve korkutucu darbenin Rusya’dan değil, tersine daha ziyade darbeci, şantajcı ve bu çok saldırgan ve cezalandırıcı olarak algılanan bu batı'dan ve ABD'den gelebileceği endişesiyle AKP, bu stratejik yönelim yüzünü, haliyle ABD'ye dönüp, ondan (yani bu 15 temmuz dost görünümlü darbe kazıkçısı olan ABD’den) tekrardan asla bulamıyacağı bir medeti ummaya devam edecek ve a

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-25 19:18:15

3-
ma işin ilginci de, tersine, kendisine yönelik olan bu büyük öldürücü darbeyi de yine maalesef bu dost görünümlü batılı cellatlarından yiyecektir ibreti alem ve takdiri ilahi gereği bu akp üst yönetimi ne var ki !
AKP üst yönetimi, bu beklenen ibretlik muameleyi hak edecek mi peki ? İyi de hak etmeyecekse, insanlar, son derece haklı olarak, ‘’iyi de akp’nin, abd’li cellatının yanında ne işi var o zaman ?!’’ diye sormazlar mı kendisine ?!... Bizce akp üst yönetimi, bu ısrarlı yanlış tutumuyla, olası cezaları hem de fazlasıyla hak etmektedir şüphesiz !!!... Aksini düşünüyorsa, zaman geçirmeden cellatının yanından hem de çok acilen ve süratle uzaklaşmalıdır elbette ki ! Ayrıca denildiği gibi AKP üst çıkarlarına ABD’ninkilerden daha tehlikeli, daha büyük kabul edilebilecek ve bu anlamlı bir Rusya ve İran gibi komşu ve dost ülkelerden, kendisine yöneltilebilecek tehlikeli büyük bir kötülük rizki de beklemediği için sanıyorum AKP yönetimi bu yönlü bir tutum değiştirmeyi gere

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-25 19:19:01

4-
kli de görmemeyecektir büyük olasılıkla. bu anlamda akp, şu an itibarıyle neden ayrıca Rusya ve İran gibi dost ve komşularıyla ortak ülke çıkarları doğrultusunda kalıcı işbirliğine ve stratejik ortaklıklara yönelsin ki AKP üst yönetimi ?!...
AKP akıl vericileri, bu tür ilginç akıl yöntemlerini akp üst yönetimine ziyadesiyle sunuyorlardır sanırım ?!... Bu nedenle akp’den, bu anlamda fazlaca da umutlanmamalıdırlar türkiye dostları olan komşu ülkeler !
Ve AKP’nin de bu anlamlı ikili oynama , oyalama ve zaman kazanma kozunu ellerinden almalı, ABD-AKP ibretlik dostluğunu, akıbetini, muhabbetini doyasıya yaşamaları için kendilerine zaman tanımak üzere baş başa bırakmalıdırlar !!! Acizane önerim budur !...
Haa.. AKP'nin bu dış politikası türkiye'nin çıkarına değilmiş mi ?!
İyi de, akp'nin böylesine saygı duyulacak bir temel endişesi olduğunu kim söyledi ki ?! VAllahi biz söylemedik ve kendilerinden de duymadık doğrusu !!!...
-------------------------------------------

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-25 19:19:31

5-
ABD bundan sonra AKP'nin, bu bu karşılıksız ve umarsız beklentili, kendisini abd'ye mahkum ettiren bu saplantılı mezhepçi yaklaşımıyla yalnızlaştırılmış, çaresizleştirilmiş bu konumuyla, abd tarafından belki ve büyük bir ihtimalle saddam benzeri bir biçimde, onurlu islam ve anti emperyalist iran'ın izerine haksız bir savaşa sürmeyi düşünecektir ama unutulmamalı ki onurlu İran bu haksız saldırılar karşısında eskisi gibi yalnız kalmayacak ve Rusya dosdoğru ve dim dik bir biçimde bu stratejik onurlu ortağının yanında olacaktır şüphesiz ! Ayrıca tüm Türk Milleti’nin, bu dost, komşu ve müslüman İran ülkesine karşı yöneltilmiş haksız bir savaşı asla kahir ekseriyetle onaylamacağı konusunun netliği yanında, milletin bu akp iktidarının zalimliği konusunda hemfikir olan yarısından fazlası da, bu AKP haksız olası zulüm ve saldırganlığına karşı da ölümüne bir itirazda bulunacak ve bu konuda onurlu vatanseverce bir direniş göstereceklerdir şüphesiz !!!...

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-25 19:20:14

6-
Ve ve ve en son tahlilde Onurlu Rusya, AKP oportünizmine kalıcı RUS ve TÜRK dostluğu konusunda restini çekecek ve ”Bizimle oynama artık, mert ol ; ya bizi yani şerefli dostun Rusya’yı ve Avrasya’yı, ya sahteci ve kazıkçı da olsa sana yarayan kadim dostun ABD, İsrail ve Nato’nun yanını seç ve safını belirle de, seni istediği gibi ve bizden de çekinmeden şöyle evire çevire bir dövsün (mecazen) ; çünkü AKP olarak sen bu tür bir muameleyi sevmektesin ! Haydi kardeşim, karar ver de işimize bakalım, işimizi gücümüz var bizim, oyalama bizi !” diyecektir şüphesiz !!!…