Bomba iddia... Sınıflardan Atatürk'ün fotoğrafı da Gençliğe Hitabe de indiriliyor

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, eğitim sisteminde öğrencilerin Atatürkçülük'ten "hızla" uzaklaştirildıkalrını söyledi. Ankara'da bazı okulların sınıflarında Atatürk'ün fotoğrafı ve Gençliğe Hitabesi'nin indirildiğini belirten Öztürk, "Sınav sistemini belirlemekte bile kararsızlık yaşayan, ders kitaplarından Atatürk'ü çıkaran, dini ağırlıklı müfredata yönelen bakanlığın hedefinde, bütün okulları imam hatipleştirmek olduğu biliniyor" dedi.

Bomba iddia... Sınıflardan Atatürk'ün fotoğrafı da Gençliğe Hitabe de indiriliyor

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, eğitim sisteminde öğrencilerin Atatürkçülük'ten "hızla" uzaklaştirildıkalrını söyledi. Ankara'da bazı okulların sınıflarında Atatürk'ün fotoğrafı ve Gençliğe Hitabesi'nin indirildiğini belirten Öztürk, "Sınav sistemini belirlemekte bile kararsızlık yaşayan, ders kitaplarından Atatürk'ü çıkaran, dini ağırlıklı müfredata yönelen bakanlığın hedefinde, bütün okulları imam hatipleştirmek olduğu biliniyor" dedi.

20 Şubat 2018 Salı 11:37
Bomba iddia... Sınıflardan Atatürk'ün fotoğrafı da Gençliğe Hitabe de indiriliyor

Türkiye'de öğretmen olarak atanabilme koşullarını karşılayanların sayısının bir milyona yaklaştığını ifade eden Saygı, "8 bin 484 kişinin önlisans mezunu olarak ücretli öğretmenlik yapıyor olması izah edilebilir bir durum değil" diye yazdı.

"Tarikatların" okullar içerisindeki etkinliklerini attırmasına da tepki gösteren Saygı, "Fetullahçı okullar kapatıldı ama onların yerini bu kez başka tarikat ve cemaatler doldurmaya başladı" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, en az 5 yıl ve 2017-2018 eğitim öğretim yılında çalışmış, 540 gün sigorta primi ödemiş sözleşmeli öğretmenlerden 5 binini kadrolu öğretmen olarak atayacak. Ama, seçim mülakatla olacak. Yani “Adrese teslim öğretmenlik” planı yapılmış. Geçen eğitim öğretim yılında ücretli öğretmen sayısı 63 bin 829'du. Bunların 27 bin 409'u eğitim fakültesi mezunu, 27 bin 936'sı eğitim fakültesi dışındaki fakültelerden, 8 bin 484'ü ise önlisans mezunu. Türkiye'de öğretmen olarak atanabilme koşullarını karşılayanların sayısı bir milyona yaklaşmışken 8 bin 484 kişinin önlisans mezunu olarak ücretli öğretmenlik yapıyor olması izah edilebilir bir durum değil.

ATATÜRKÇÜLÜKTEN UZAKLAŞILIYOR...

Öğretmeni, müfettişi, yöneticisi mutsuz bir sistemin içinde, öğrencinin sınav sisteminin bile sağlıklı belirlenemediği bir ortamda, belirsizlikleri yaşayan ailelerin durumunu da varın siz hesaplayın.

Devlet okulunun içinde dini bir vakıf ana sınıfı açıyor. Devletin elektriğini, suyunu kullanıyor, hiçbir ücret ödemiyor. Üstelik de velilerden her ay 600 bin lira alınıyor.

Okullarda denetim olmadığı için Atatürkçülük'ten hızla uzaklaşılıyor. Uzağa gitmeye gerek yok, Ankara'da bazı okulların sınıflarında Atatürk'ün fotoğrafı da, Gençliğe Hitabesi de indirilmiş durumda. Yerlerine başka fotoğraf mı konulmuş? Evet öyle… Fetullahçı okullar kapatıldı ama onların yerini bu kez başka tarikat ve cemaatler doldurmaya başladı.

Bir bakanın yaptığı, kamuoyuna “reform” diye yutturuluyor. Bakan değiştiğinde, “Reform” diye getirilen sistem kaldırıldığında da “Reform” deniliyor. Sınav sistemini belirlemekte bile kararsızlık yaşayan, ders kitaplarından Atatürk'ü çıkaran, dini ağırlıklı müfredata yönelen bakanlığın hedefinde, bütün okulları imam hatipleştirmek olduğu da biliniyor. 

EĞİTİM DEĞERLENDİRME RAPORU

Eğitim alanında faaliyet gösteren en köklü sivil toplum kuruluşu olan, Genel Başkanlığını Selçuk Pehlivanoğlu'nun yaptığı Türk Eğitim Derneği'nin (TED) düşünce kuruluşu tarafından Değerlendirme Raporu hazırlandı. O rapordan alıntıladığımız birkaç konu başlığından aktaralım:

– Eğitim hedeflerinin gerçekleştirilmesi için mevcut bütçe kaynakları yetersiz.

– Eğitim yöneticiliği ve denetçiliği konularında “mülakatlar ve seçme işlemi” ile ilgili tartışmalar uzun vadeli ve okullarda öğrenme üzerinde pozitif etki yaratacak çözümlere odaklanmayı engelliyor.

– Eğitimde kalitenin geliştirilmesine yönelik çabalar okul düzeyinde karşılık bulmuyor.
Siyasi söylemler

– Geçen yıl yenilenen öğretim programlarına ilişkin düzenlemeler, yapılan değerlendirmeler ve sunulan önerilerde çoğunlukla siyasi/ideolojik söylemler öne çıktı. 

– Öğretmenlerin öğretim materyalleri ve içerikleri konusunda bağımlılığı ile öğretim programlarında sadeleştirme argümanı çelişiyor.

– Öğretmen Strateji Belgesi çerçevesinde ilk uygulamalar sorunlu başladı.

– Destekleme ve yetiştirme kursları amacından uzaklaşarak sınava hazırlık çalışmalarına dönüştü.

– Öğretmen yerleştirme alanında nitelikle ilgili kaygılar ve arz-talep dengesizliği devam ediyor. Pek çok üst politika belgesi öğretmen niteliği ile ilgili ciddi boyutta sorun olduğu varsayımına dayanıyor.

– Uluslararası araştırmaların sonuçları sürdürülebilir ve nitelikli kalkınma için temel yeterliliklerin geliştirilmesinin Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu gösteriyor.

– Okul öncesi eğitimde okullaşma oranı hedefleri ile insan kaynakları, fiziki altyapı ve bütçe planlaması verileri uyumlu gözükmüyor.

ODAKTA SINAVLAR VAR

– Ortaokullarda 5.sınıf yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulamasının pilot çalışması sorunlu başladı. – Program ve ders saatlerinde yeni düzenlemeler yapıldı. Açık öğretim liseleri, örgün eğitim yanında bir seçenek olmaya devam ediyor. 

– Mesleki ve teknik eğitimde teorik eğitim derslerinde yüz yüze eğitim zorunluluğu bulunmaması temel becerilerin geliştirilmesi açısından sorun oluşturuyor.

– Son yıllarda ortaöğretime ve yükseköğretime geçiş sınavlarına ilişkin tartışmalar ve düzenlemeler sınavların eğitim gündeminin odağına yerleşmesine neden oldu. – 2017 yılında etüt eğitim merkezlerinin kapatılması veya sosyal etkinlik merkezlerinin açılması gibi okul dışı destek eğitimine dair düzenlemeler, sınav sisteminin mevcut koşullarını koruması durumunda içeriksel ve yapısal bir dönüşüm yaratması mümkün görünmüyor. Ülkemizin saygın, alanında en etkili derneği tarafından hazırlattırılan değerlendirme raporundan alınacak çok dersler var. 

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sen oy verdikçe akp.ye daha çok azap görürüz.!!! 2018-02-20 11:44:51

..akp ye oy verenler kimse vebal günah onlarındır.
yakında Fes kanunu çıkar..herkese fes giydirirler..öyleyse bu ateşe düşmek istemiyorsan akp.ye oy verme..vebal alma...yakında eşarp kanunuda çıkar..belki karaçarşaf kanunuda olabilir..belkide seçimden sonraya bırakmış..padişahları..

Misafir Avatar
ATATURK DEMEK AYDINLIK 2018-02-20 13:23:53 @sen oy verdikçe akp.ye daha çok azap görürüz.!!!

DEMEK

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
TARIKATLAR KAPATILMALI 2018-02-20 13:22:52 @sen oy verdikçe akp.ye daha çok azap görürüz.!!!

YETER ARTIK FETO BIZLERE DERS OLMALI

Beğenmedim! (0)
Avatar
güzel bir haber 2018-02-20 12:12:48

geç bile kalındı.isabetli olur

Avatar
çocuklarımız doğrusunu bilmeli 2018-02-20 12:22:50

Yeni Laik cumhuriyet, Mustafa Kemalin kişisel felsefesini yansıtıyordu. 1928de yayınlanan bir kitabında, Grace Ellison, onun 1926-27 de kendisine söylediklerini aktarıyor:


”Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır..”
Ayrıca bakınız: Andrew Mango – Atatürk Remzi Kitabevi 3.Baskı Sayfa: 532

Avatar
çocuklarımız atatürkün gerçek yüzünü öğrenmeli 2018-02-20 12:23:39

- Evet Karabekir, Arap oğlunun yavelerini (saçmalıklarını) Türk oğullarına öğretmek için Kurânı Türkçeye çevirttireceğim. Ve böylece de okutacağım. Ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler


Kaynak: Kazım Karabekir Anlatıyor” – Hazırlayan: Uğur Mumcu, 19 Haziran 1990, Cumhuriyet Gazetesi
https://hakaretyokhakikatvar.wordpress.com/2012/08/15/m-kemal-arap-oglunun-yavelerini-sacmaliklarini-turk-ogullarina-ogretmek-icin-kurani-turkceye-cevirttirecegim/

Avatar
çocullarımız gerçeği öğrenmeli 2018-02-20 12:24:19

Türk milleti ”Fatihlerin arkasında serserilik etmiştir.”Bulgarlar, Sırplar, Macarlar, Romenler sabanlarına yapışmışlar, varlıklarını korumuşlar, kuvvetlenmişler; Türk milleti de böyle ”Fatihlerin arkasında serserilik etmiş”ve kendi ana yurdunda çalışmamış olmasından dolayı bir gün onlara yenilmiştir.
Kaynak: 1;Türkiye İktisat Kongresini Açış Söylevi İzmir 2; Kaynak:Atatürkün Söylev ve Demeçleri I-III (İzmir Yollarında; s.103-126)

Avatar
cezmi 2018-02-20 12:13:54

yeter be bizler küçüklüğümüzden beri bu putlardan kurtulamadık inşaAllah bu başlangıç olur..

Avatar
ercan 2018-02-20 12:15:41

bence de iyi olur..bu karara katılıyorum artık türkiye bu abestlikten kurtulup normalleşmesi lazım..

Avatar
iyi haber çünki 2018-02-20 12:21:40

"Bu prensipleri (CHP ilkeleri), gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.”

bu sözün ses kaydı var videodan izleyebilirsiniz en sağlam kaynak budur