Halk Bankası; Müdürde kutu, ya çalışanlara...

Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde ayakkabı kutuları içinde paralar çıkan çıkan Halk Bankası'nın çalışanların fazla mesai ödemelerinin aksatıldığı bildirildi.

Halk Bankası; Müdürde kutu, ya çalışanlara...

Sponsorlu Bağlantılar


ANKARA- Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANK-SEN), fazla mesai ödemelerinin aksatılması ve çalışanların hak kayıplarına uğraması ile ilgili olarak Halk Bankası Genel Müdürlüğü'ne mektup yazdı.

Mektupta şöyle denildi: "Sendikamıza, uzunca bir süredir çok sayıda Halk Bankası personelinden çalışma koşullarına dönük olarak birçok şikâyet ulaşmaktadır. Bu şikâyetlerin başında uzun yıllardır fiili olarak fazla mesai yapılmasına karşın fazla mesai ücretinin ödenmemesi gelmektedir. Yönetiminizin bilgisi dahilinde, 2014 yılı başında yasalarda ve yönetmeliklerde yeri olan fazla mesai uygulaması için işçinin rızasının alınmasına dönük taahhütname imzalatılması girişimleri, ne yazık ki geçmiş yıllarda böyle bir rıza alınmadan ve fazla mesai ücreti ödenmeden fiili olarak fazla mesai yaptırıldığını göstermektedir. Çalışma mevzuatı, normal çalışma süresinin üstünde yapılan çalışmalar için fazla mesai ücreti ödenmesini işverenin inisiyatifine bırakmayarak zorunlu hale getirmiş, hatta işten ayrılma durumunda dahi geriye dönük olarak bu ücreti talep etme hakkı tanınmıştır" denildi.

Fazla mesai uygulaması ile ilgili olarak çalışanların ve üyelerin yanıt beklediği sorular olduğu belirtilen mektupta şunlar kaydedildi:

"Bu bağlamda Halk Bankası çalışanları, geçmiş yıllarda yapılan fazla mesailere ilişkin olarak yakın dönemde herhangi bir ödeme yapılıp yapılmayacağını; yapılacaksa bu ödemelerin hangi kapsamda ve nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirilmeyi talep etmektedirler. Bilindiği üzere, çalışma mevzuatında fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda 270 saatten fazla olamayacağı belirtilmektedir. Çalışanlar, bu konuda üst limit olan yıllık 270 saatlik fazla mesai süresinin nasıl hesaplandığı ve tespit edildiği hususuna açıklık getirilmesini ve geriye dönük fazla mesai ücretlerinin ödenmesinde uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bilgilendirilmek istemektedirler. Sendikamız, çalışanların talebini kendi talebi olarak sahiplenmektedir. Fazla mesailerle ilgili olarak dile getirilen soru(n)lara ilişkin olarak yönetiminizce net yanıtlar üretileceğini ve yönetiminizin çalışanları ve kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğuyla hareket edeceğini öngörüyoruz."
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
aslan 2 yıl önce

burasi halkbank burada her şey mubah