18 Nisan 2015 Cumartesi
Bizi takip edin

İBB’nin stadyumu da yandaşa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İBB Spor Kulübü için Başakşehir’de yaptıracağı stadyumun ihalesini, 134 milyon 949 bin 900 TL’ye Kalyon İnşaat ve ASL İnşaat ortaklığı üstlendi. ASL inşaatın büyük ortağı ise, AKP’li eski Rize milletvekili Abdülkadir Kart.
İBB’nin stadyumu da yandaşa
Ekonomi - 2 Mart 2015

MEHMET DEMİRKAYA – Yapılması 5 yıldır gündemde olan ancak bir türlü başlanılmayan İBB Spor Kulübü’nün stadı için önemli bir aşama geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ocak 2013 tarihinde, “Belli İstekliler Arasında” yöntemi ile açtığı “Başakşehir Stadyumu İnşaatı” ihalesi sonuçlandı. İhaleye 8 firma teklif verdi. 1 Mart 2013 tarihinde yayımlanan sonuç ilanına göre, Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi 134 milyon 949 bin 900 TL’ye üstlenen Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ve ASL İnşaat Taahhüt ve San. Tic. Ltd. Şirketi ile 28 Şubat 2013 tarihinde sözleşme imzaladı. İhale şartnamesine göre inşaat 5 Mart 2013–30 Ekim 2013 tarihleri arasında tamamlanacak.

162 BİN METREKAREDE KURULACAK

Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden FİFA heyetine gösterilen söz konusu stadyum projesi, Arima Mimarlık Ltd. Şti. tarafından hazırlandı. 17 bin seyirci kapasiteli yeni stadyum, antrenman sahaları, otopark, yaya dolaşım  ve ticaret alanları ile 162 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak.
Projede ayrıca; 6100 metrekarelik kapalı alan teknik kadro ve takımın konaklayabileceği yataklı tesis, dinlenme salonları, yemekhaneler, TV ve oyun odaları, kondisyon salonu bulunuyor.

KALYON PEK ÇOK İHALE ALMIŞTI

Stadyum ihalesini üstelen Kalyon ve ASL firmalarının sahipleri Trabzon ve Rize’li. Kalyon İnşaat kamuoyunun yakından tanıdığı bir firma. En son Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi ihalesini üstlenmesiyle gündeme gelmişti. Firmanın Kurucusu Hasan Kalyoncu, 2008 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Şirketi şimdi Hasan Kalyoncu’nun oğulları ve kardeşi yönetiyor.

İstanbul’da İSKİ ve KİPTAŞ’tan pek çok ihale alan Kalyon İnşaat, Bakırköy Adalet Sarayı, Yeşil Vadi Konakları, Metrobüs hattının  17 kilometrelik güzergah inşaatını da üstlenmişti.
Turgut Özal ile de yakın dostluğu bulunan Hasan Kalyoncu, Milli Görüş hareketinde ortaya çıkan “yenilikçi-gelenekçi” ayrışmasında “yenilikçiler” tarafında yer almıştı. Kalyoncu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan ile de geçmişe dayanan yakın dostluğu bulunuyordu.

ERDOĞAN İLE AYNI BİNADA OTURUYOR

Kalyon İnşaat ile stadyum ihalesine ortak giren ASL İnşaat’ın büyük ortağı Abdülkadir Kart, eski AKP Rize milletvekili. Kart, 2002-2007 tarihleri arasında TBMM’de görev yapmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Keçiören’de aynı apartmanda oturan Abdülkadir Kart, 1964 Rize doğumlu. Kart 2009 yılında ASL İnşaat firmasının çoğunluk hisselerini satın almıştı.

HABERİ PAYLAŞ :
İLGİLİ HABERLER
ÖTV’de yeni dönem!
Buna göre, 1600 santimetreküp veya altında motor silindir hacmine sahip araçların,2 bin 800 santimetreküp veya altında motor silindir hacmine sahip ...
Euro 4 ayın zirvesinde!
Hafta içi doların Türk Lirası karşısında 2,73 seviyesini de aşarak tarihi rekoru yenilemesinin sonra bugün euro da Türk Lirası karşısında ...
Reform yaptılar SGK’yı batırdılar
AKP’liler sağlıkta büyük reform yaptık diyorlar ama SGK’nın verdiği açıklar hiç de öyle görünmüyor. BÜTÇELERİN KANAYAN YARASI Sosyal güvenlik açıkları, “bütçelerin kanayan ...
Binlerce çalışana zam müjdesi!
Torba kanun teklifi olarak adlandırılan, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. ...
Benzinde çıldırtan vergi!
Mart ayı boyunca uluslararası piyasadaki fiyatlara bağlı olarak benzin ve motorin fiyatları Türkiye'de değişim gösterdi ve vergisiz bayi satış fiyatı ...
İşsizlikte korkutan artış
İşsizlik Ocak ayında yüzde 11,3′e yükseldi. Aralık ayında yüzde 10.9 düzeyindeydi. AKP iktidara gelmeden önce yaşanan 2001 ekonomik krizinde bile ...


KÖŞE YAZARLARIMIZ

Yılmaz Polat « Yurt Gazetesi
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!