İBB’nin stadyumu da yandaşa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İBB Spor Kulübü için Başakşehir’de yaptıracağı stadyumun ihalesini, 134 milyon 949 bin 900 TL’ye Kalyon İnşaat ve ASL İnşaat ortaklığı üstlendi. ASL inşaatın büyük ortağı ise, AKP’li eski Rize milletvekili Abdülkadir Kart.
İBB’nin stadyumu da yandaşa

MEHMET DEMİRKAYA – Yapılması 5 yıldır gündemde olan ancak bir türlü başlanılmayan İBB Spor Kulübü’nün stadı için önemli bir aşama geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ocak 2013 tarihinde, “Belli İstekliler Arasında” yöntemi ile açtığı “Başakşehir Stadyumu İnşaatı” ihalesi sonuçlandı. İhaleye 8 firma teklif verdi. 1 Mart 2013 tarihinde yayımlanan sonuç ilanına göre, Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi 134 milyon 949 bin 900 TL’ye üstlenen Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ve ASL İnşaat Taahhüt ve San. Tic. Ltd. Şirketi ile 28 Şubat 2013 tarihinde sözleşme imzaladı. İhale şartnamesine göre inşaat 5 Mart 2013–30 Ekim 2013 tarihleri arasında tamamlanacak.

162 BİN METREKAREDE KURULACAK

Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden FİFA heyetine gösterilen söz konusu stadyum projesi, Arima Mimarlık Ltd. Şti. tarafından hazırlandı. 17 bin seyirci kapasiteli yeni stadyum, antrenman sahaları, otopark, yaya dolaşım  ve ticaret alanları ile 162 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak.
Projede ayrıca; 6100 metrekarelik kapalı alan teknik kadro ve takımın konaklayabileceği yataklı tesis, dinlenme salonları, yemekhaneler, TV ve oyun odaları, kondisyon salonu bulunuyor.

KALYON PEK ÇOK İHALE ALMIŞTI

Stadyum ihalesini üstelen Kalyon ve ASL firmalarının sahipleri Trabzon ve Rize’li. Kalyon İnşaat kamuoyunun yakından tanıdığı bir firma. En son Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi ihalesini üstlenmesiyle gündeme gelmişti. Firmanın Kurucusu Hasan Kalyoncu, 2008 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Şirketi şimdi Hasan Kalyoncu’nun oğulları ve kardeşi yönetiyor.

İstanbul’da İSKİ ve KİPTAŞ’tan pek çok ihale alan Kalyon İnşaat, Bakırköy Adalet Sarayı, Yeşil Vadi Konakları, Metrobüs hattının  17 kilometrelik güzergah inşaatını da üstlenmişti.
Turgut Özal ile de yakın dostluğu bulunan Hasan Kalyoncu, Milli Görüş hareketinde ortaya çıkan “yenilikçi-gelenekçi” ayrışmasında “yenilikçiler” tarafında yer almıştı. Kalyoncu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan ile de geçmişe dayanan yakın dostluğu bulunuyordu.

ERDOĞAN İLE AYNI BİNADA OTURUYOR

Kalyon İnşaat ile stadyum ihalesine ortak giren ASL İnşaat’ın büyük ortağı Abdülkadir Kart, eski AKP Rize milletvekili. Kart, 2002-2007 tarihleri arasında TBMM’de görev yapmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Keçiören’de aynı apartmanda oturan Abdülkadir Kart, 1964 Rize doğumlu. Kart 2009 yılında ASL İnşaat firmasının çoğunluk hisselerini satın almıştı.

HABERİ PAYLAŞ :
İLGİLİ HABERLER
Citigroup’tan FLAŞ Akbank açıklaması
Citibank, Akbank`tan tamamen çıkıyor. Alınan bilgiye göre 1.2 milyar dolara denk gelen Citi`nin sahibi olduğu hisseler 7.36-7.52 lira bandından satışa ...
Elvan: 4. operatör geliyor
Mobil iletişimde 4G yetkilendirme ihalesini Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmete sunacaklarını belirten Ulaştırma Bakanı Elvan'dan dördüncü operatör müjdesi geldi. Ulaştırma ...
Dolar uçtu, yeni zamlar geliyor
Dolardaki yükseliş, inşaat sektörünü vurdu. Maliyetlerdeki artışın konut fiyatlarının yükselmesine neden olacağını söyleyen inşaatın patronları yüzde 5 ila 20 arasında ...
BDDK`dan flaş Bank Asya kararı
BDDK`dan Bank Asya hissedarlarıyla ilgili kritik açıklama geldi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), Bank Asya'da Kaynak Holding A.Ş.'nin kontrol gücüne sahip ...
Dolar durmak bilmiyor!
Ekonomi yönetimindeki karmaşa ve ABD'de faiz artırımının yakınlaştığı beklentileriyle dolar 2.5396 lira ile yeni rekor kırıp 2.54 liraya dayandı. Cumhurbaşkanı Tayyip ...
Merkez Bankası’ndan flaş açıklama!
Merkez Bankası: Enflasyon'daki artış gıda fiyatlarından kaynaklanıyor. Merkez Bankası önceki aya göre yıllık bazda yükselen şubat ayı enflasyonunun büyük ölçüde gıda ...
KÖŞE YAZARLARIMIZ
    
    İBB’nin stadyumu da yandaşa « Yurt Gazetesi
    Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!