01 Nisan 2015 Çarşamba
Bizi takip edin

İBB’nin stadyumu da yandaşa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İBB Spor Kulübü için Başakşehir’de yaptıracağı stadyumun ihalesini, 134 milyon 949 bin 900 TL’ye Kalyon İnşaat ve ASL İnşaat ortaklığı üstlendi. ASL inşaatın büyük ortağı ise, AKP’li eski Rize milletvekili Abdülkadir Kart.
İBB’nin stadyumu da yandaşa
Ekonomi - 2 Mart 2015

MEHMET DEMİRKAYA – Yapılması 5 yıldır gündemde olan ancak bir türlü başlanılmayan İBB Spor Kulübü’nün stadı için önemli bir aşama geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ocak 2013 tarihinde, “Belli İstekliler Arasında” yöntemi ile açtığı “Başakşehir Stadyumu İnşaatı” ihalesi sonuçlandı. İhaleye 8 firma teklif verdi. 1 Mart 2013 tarihinde yayımlanan sonuç ilanına göre, Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi 134 milyon 949 bin 900 TL’ye üstlenen Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ve ASL İnşaat Taahhüt ve San. Tic. Ltd. Şirketi ile 28 Şubat 2013 tarihinde sözleşme imzaladı. İhale şartnamesine göre inşaat 5 Mart 2013–30 Ekim 2013 tarihleri arasında tamamlanacak.

162 BİN METREKAREDE KURULACAK

Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden FİFA heyetine gösterilen söz konusu stadyum projesi, Arima Mimarlık Ltd. Şti. tarafından hazırlandı. 17 bin seyirci kapasiteli yeni stadyum, antrenman sahaları, otopark, yaya dolaşım  ve ticaret alanları ile 162 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak.
Projede ayrıca; 6100 metrekarelik kapalı alan teknik kadro ve takımın konaklayabileceği yataklı tesis, dinlenme salonları, yemekhaneler, TV ve oyun odaları, kondisyon salonu bulunuyor.

KALYON PEK ÇOK İHALE ALMIŞTI

Stadyum ihalesini üstelen Kalyon ve ASL firmalarının sahipleri Trabzon ve Rize’li. Kalyon İnşaat kamuoyunun yakından tanıdığı bir firma. En son Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi ihalesini üstlenmesiyle gündeme gelmişti. Firmanın Kurucusu Hasan Kalyoncu, 2008 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Şirketi şimdi Hasan Kalyoncu’nun oğulları ve kardeşi yönetiyor.

İstanbul’da İSKİ ve KİPTAŞ’tan pek çok ihale alan Kalyon İnşaat, Bakırköy Adalet Sarayı, Yeşil Vadi Konakları, Metrobüs hattının  17 kilometrelik güzergah inşaatını da üstlenmişti.
Turgut Özal ile de yakın dostluğu bulunan Hasan Kalyoncu, Milli Görüş hareketinde ortaya çıkan “yenilikçi-gelenekçi” ayrışmasında “yenilikçiler” tarafında yer almıştı. Kalyoncu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan ile de geçmişe dayanan yakın dostluğu bulunuyordu.

ERDOĞAN İLE AYNI BİNADA OTURUYOR

Kalyon İnşaat ile stadyum ihalesine ortak giren ASL İnşaat’ın büyük ortağı Abdülkadir Kart, eski AKP Rize milletvekili. Kart, 2002-2007 tarihleri arasında TBMM’de görev yapmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Keçiören’de aynı apartmanda oturan Abdülkadir Kart, 1964 Rize doğumlu. Kart 2009 yılında ASL İnşaat firmasının çoğunluk hisselerini satın almıştı.

HABERİ PAYLAŞ :
İLGİLİ HABERLER
Emekli maaşlarına zam geldi
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin iktidara gelmesi halinde her emekliye çifte maaş ikramiyesi vereceklerini açıklaması AKP’yi harekete geçirdi. Kılıçdaroğlu’nun bu ...
Yapılandırma süresi uzatıldı
5.5 milyon kişiyi ilgilendiren GSS prim borcu için kritik gelişme... O süre uzatıldı. Resmi gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu ...
Ve o tasarı meclise geliyor
Çelik, Meclis'te, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile görüşerek, ...
6 ürün hakkında toplatma kararı
Bakanlığın konu ile ilgili kararı internet sitesinde yayınlandı.
Bakan Çelik’ten önemli açıklamalar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, istihdam paketiyle ilgili çalışmaları tamamladıklarını belirterek, Ekonomik Koordinasyon Kurulunda, Meclis'in gündeminde bulunan yasalarla ...
Vatandaşa doğalgaz ve elektrik şoku!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre konut ve sanayide elektrik ve doğalgaza ödenen fiyatlar arttı. Konutlarda 1 kWh elektrik için ...

KÖŞE YAZARLARIMIZ

Yılmaz Polat « Yurt Gazetesi
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!