banner87

Kadınlara 'Hazine'

Kadın girişimcilerin arttırılması ve finansmana erişiminin kolaylaştırılması için Hazine kolları sıvadı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde kullandırılması planlanan 50 milyar liralık ‘Kredi Garanti Fonu’ (KGF) limitinin belli bir kısmının sadece kadın girişimcilere ayrılacağını açıkladı.

Kadınlara 'Hazine'

Kadın girişimcilerin arttırılması ve finansmana erişiminin kolaylaştırılması için Hazine kolları sıvadı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde kullandırılması planlanan 50 milyar liralık ‘Kredi Garanti Fonu’ (KGF) limitinin belli bir kısmının sadece kadın girişimcilere ayrılacağını açıkladı.

27 Kasım 2017 Pazartesi 11:01
Kadınlara 'Hazine'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla Hazine destekli kredi kefalet uygulaması kapsamında çalışma başlattıklarını belirterek, “Pozitif ayrımcılık yaparak Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) kadın girişimcilere pay ayıracağız” dedi. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOBİ’lerin ve ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla KGF’nin yeniden yapılandırılarak etkin hale getirildiğini hatırlattı. Şimşek, gelecek dönemde ihracatın yanı sıra kadın girişimcilere yönelik politikalara ağırlık vereceklerinin altını çizerek, bu işlemler için de kolaylık sağlayacak adımlar atacaklarını dile getirdi.

İŞGÜCÜNE KATILIM

Hükümet olarak kadınların iş hayatında daha aktif rol almasına ve işgücüne katılım oranlarının arttırılmasına öncelik verdiklerini belirten Şimşek, kadın istihdamının arttırılması ve kadın çalışanların korunmasına ilişkin çalışmalarda son yıllarda olumlu gelişmeler yaşandığını kaydetti. Şimşek, ağustos ayında kadınların işgücüne katılım oranının geçen yılın aynı ayına göre 1.2 puanlık artışla yüzde 34.3’e çıktığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla uluslararası platformlarda muhtelif çalışmalar yürütülmektedir. Kadınların ekonomik ve sosyal statüsünün yükseltilmesi için birçok kurum ve kuruluş tarafından oluşturulan politika metinlerinde de bu konuya özellikle yer verildiği görülmektedir. Özellikle, G20’nin bu yıl yaptığı çalışmalar konuya verilen öneme işaret etmektedir. G20 kapsamında, kadın girişimciliğinin finansmanı amacıyla özel bir fon oluşturulması çalışmalarının yanı sıra G20 taahhütlerinin uygulanması konusunda liderlere tavsiyeler sunacak bir platform oluşturulmuştur.”

202 BİN FİRMA YARARLANDI

Hazine destekli kefalet sistemine reel sektörün büyük ilgi gösterdiğini ve bugüne kadar sağlanan kredi kefalet toplamının 197 milyar liraya ulaştığını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, toplam kredi portföyünün de 220 milyar lira olduğunu söyledi. Şimşek, KGF kefaletleri kapsamında 356 bin kredilendirme işlemi gerçekleştirildiğini, yararlanıcı firma sayısının da 202 bine çıktığını ifade ederek, “Hazine destekli kefalet uygulamasında KOBİ’lerin aldığı pay yüzde 74’ü bulurken, kredilerin yüzde 86’sı Türk Lirası cinsinden tahsis edildi” diye konuştu. Sistemden en çok yüzde 38 ile ticaret, yüzde 30 ile de imalat sektörünün pay aldığını anlatan Şimşek, sadece KOBİ’lere değil, aynı zamanda ihracatçı ve döviz kazandırıcı faaliyeti olan işletmelerle finans şirketlerine de finansmana erişimde büyük kolaylık sağladıklarını bildirdi.

LİMİT BELİRLENECEK

Türkiye’de kadın girişimciliğinin desteklenmesine yönelik Hazine destekli kefalet uygulaması kapsamında yürüttükleri çalışmaları anlatan Şimşek, KOBİ’ler ve diğer işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıran ve ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkisi görülen uygulamayla kadınlara yönelik belirli oranda kefalet limiti tahsis ettiklerini söyledi. Şimşek, bu çerçevede pozitif ayrımla KGF’den kadın girişimcilere pay ayıracaklarını vurgulayarak, “Önümüzdeki dönemde, uygulama kapsamında kullandırılması öngörülen 50 milyar liralık kefaletin bir bölümünü kadın girişimcilere ayırmayı planlıyoruz. Bu konuda kadın sivil toplum kuruluşlarıyla görüşme planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.