SGK verilerine göre, 14,4 milyon vatandaş yoksul durumda

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre 2017 yılında sosyoekonomik durumu iyi olmayan ve muhtaç durumda olan toplam vatandaş sayısının 14,4 milyona ulaştığı belirtildi. 

SGK verilerine göre, 14,4 milyon vatandaş yoksul durumda

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre 2017 yılında sosyoekonomik durumu iyi olmayan ve muhtaç durumda olan toplam vatandaş sayısının 14,4 milyona ulaştığı belirtildi. 

07 Mayıs 2018 Pazartesi 10:46
SGK verilerine göre, 14,4 milyon vatandaş yoksul durumda

Bu verilere göre,  herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan ve aylık geliri asgari ücretin üçte birinden ( 2017 yılı için 592,50 TL) az olan 8 milyon kişi tespit edildi. İzmir Tabip Odası üyesi Dr. Ergün Demir ve İstanbul Tabip Odası üyesi Dr. Güray Kılıç konuya ilişkin olarak, "Bazı illerimizdeki yoksul yurttaşların sayısının, illerin toplam nüfusunun yüzde 30-40’ını, seçmen sayısının ise yüzde 60 -70’ni geçtiği bir Türkiye. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre 2017 yılında herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan ve aylık geliri asgari ücretin üçte birinden ( 2017 yılı için 592,50 TL) az olan 8 milyon yurttaş tespit edildi. 6,4 milyon yurttaşın ise aylık gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması nedeniyle Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemesi gerektiği halde prim borcunu ödeyemedi" diye yazdı. 

"AKP hükümetinin yaptığı propagandaya bakılacak olursa işsizlik azalıyor" Dr. Demir ve Dr. Kılıç, "GSS prim borçları ödeniyor, zenginlik yaygınlaşıyor ve herkes sağlık hizmetine rahat ulaşabiliyor. Oysa SGK istatistiklerinde 2017 yılında aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan 8 milyon 40 bin 659 yurttaşın olduğu; SGK Başkanı’nın açıklamasında ise aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan 6,4 milyon yurttaşın ise GSS prim borcunu ödeyemediği belirtiliyor. Yani böylece sosyoekonomik durumu iyi olmayan ve muhtaç durumda olan toplam yurttaş sayısının 14,4 milyona ulaştığı anlaşılıyor.
Yurttaşın, Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için GSS primini yatırması zorunlu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2017 istatistiklerinde, toplam nüfusun yüzde 86,8’nin sosyal güvenlik kapsamında sigortalı nüfusun yüzde 13,2’sinin ise kapsam dışı olduğu kaydediliyor" diyor.

Dr. Demir ve Dr. Kılıç Birgün'de yer alan yazılarında şöyle devam ediyor: 

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir veya aylık almayan çocuklar 18 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını, üniversiteye gidiyorsa da 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler statüsünden çıkıyor. Bu durumda olan her birey GSS primi ödemek zorunda. Kişiler ancak bu şartlarda genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilecekler.

GSS primlerini ödeme imkânı olmayanlar ve prim borcu olanlar için 8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan, “bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair” 6824 Sayılı Torba Kanun çıkarıldı. Bu torba kanun ile 5510 sayılı Kanun’un 80. ve 81.maddelerine ek, 60.maddeye de geçici madde eklenerek, GSS prim borcunun yeniden hesaplanması sağlanmış ve hesaplanan yeni borcun ödeme şekli değiştirilmişti.

Yapılan değişiklikler ile:

1-Primlerin gelire göre değil, prime esas kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının yüzde 3’ü üzerinden hesaplanması,

2-Prim borcunun 12 ay içerisinde peşin veya taksitle ödenmesi halinde faiz uygulanmaması,

3-Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan yurttaşlar ile aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olup ancak GSS primini yatıramayan yurttaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için gelir testine girme zorunluluğu getirilmesi, ancak gelir testine girmeyenlerin asgari ücretin % 3’ü üzerinden borçlu duruma düşmesi sağlandı.

GSS prim borcunun son ödeme tarihinin 30 Nisan 2018 olduğu, prim borcunu ödeyenlerin gecikme cezası ve gecikme zammının silineceği belirtildi.

İşsiz ve çalışmayan yurttaşlar 2018 yılı için SGK’ye aylık 60,89 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. GSS primlerini ödeme imkânı olmayan ve aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az (2018 yılı için 676 TL’dir) olan yurttaşların ise en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir testini yaptırması gerekiyor. Artık gelir testi kalktı propagandasının yalan olduğu Kanun’da açık bir şekilde belirtilmekte.

Bazı illerimizde, herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan, aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan ve GSS Primleri Devlet tarafından ödenenlerin (yoksulların) sayısı bazı illerin toplam nüfusunun yüzde 30-40’ını, seçmen sayısının ise yüzde 60 -70’ni geçiyor.

2017 yılında GSS primlerinin devlet tarafından ödenenlerinin sayısının toplam il nüfusuna (yüzde 44,2) ve il seçmen sayısı oranına( yüzde 80,8) göre Ağrı ilk sırada yer alırken, kişi bazında (686.231) ise Urfa ilk sırada yer alıyor.
AKP hükümetinin uyguladığı ekonomik politika ve buna bağlı olarak küresel sermayenin saldırıları zenginleri daha zengin hale getiriyor; alt tabakada yer alan yoksul ve dezavantajlı kesimleri ise daha yoksul duruma düşürüyor. Bu şekilde yurttaşın tebaaya dönüştüren ve böylece siyasilerin ulufelerine bağımlı kılan bir sistem oluşturuyor.

YOKSULLUK GİDEREK ARTIYOR

Acı tablo; hükümetin reklamlarla halka pazarladığı bu mutluluk tablosu değil; toplam Türkiye nüfusunun yüzde 17,8’inin ocağında “aş yerine yoksulluk” kaynadığı gerçeğidir. Muktedirlerin söylediği gibi sosyoekonomik düzey ve refah değil; aksine insani koşullarda yaşamı sürdürebilmek için yeterli gelire sahip olamama durumu yani yoksulluk giderek artıyor.
Yoksulluk ile sağlık, birbirini hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkilemekte. Düşük sosyoekonomik düzey; eğitim olanaklarını sınırlandırmakta, güvencesiz istihdama yol açmakta ve bu durum, hayatın tüm evrelerinde sağlıksız koşulları beraberinde getiriyor.

Toplumlarda düşük sosyoekonomik düzeydeki kesimin yaşam beklentisi daha kısa olmakta ve birçok hastalık daha yaygın görülmekte, ciddi hastalık riski en az iki kat artmakta ve erken ölümler neredeyse en üst düzeyde görüldü.

ÇÖZÜM: EŞİTSİZLİĞİN ORTADAN KALDIRILMASI

Yoksulluğun, eşitsizliğin, sağlıksızlığın temel belirleyicileri siyasal, ekonomik ve toplumsal yapıdır. İşsizliği, yoksulluğu ve beslenme bozukluğunu üreten sistemin bunlara çare bulması beklenemez. Yoksulluğun ve arkadaşı olan sağlıksızlığın giderilmesi için çözüm; gelir dağılımındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması ve kaynakların eşit dağılımının sağlanmasıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KECi COBANI 2018-05-07 10:54:58

EKONOMiNiN 7,4BÜYÜMESiYLE MiLLETiMiZ YOKSULLASIYOR BÖYLE BiR SEY BBASKA HiC BiR ÜLKEDE YOK

Misafir Avatar
"TÜRKİYE EKONOMİK İNTİHARA GİDİYOR" 2018-05-07 13:05:36 @KECi COBANI

https://www.youtube.com/watch?v=UCC6bzTgwhA

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ege den İNCE inciler okuyalım izliyelim 2018-05-07 11:38:31 @KECi COBANI

Pazarlamacı Unakıtan: "Babalar gibi satarız"
https://www.youtube.com/watch?v=tBsTDKPB6bc

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ege den İNCE inciler okuyalım izliyelim 2018-05-07 11:36:49 @KECi COBANI

Erbakan , Tayyip Erdoğan'ın nasıl gömlek değiştirdiğini anlatıyor
https://www.youtube.com/watch?v=RCyxrjpdIik

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ege den İNCE inciler okuyalım bak. 2018-05-07 11:12:28 @KECi COBANI

Beni cumhurbaşkanı adayı yapsın bu halk asgari ücreti 6000 tl yapcam, mazot ve benzin aynı fiyat 1 lira, oto gaz halka bedava. özel hastaneleri halak açacağım parasız. 40 yaş üstü herkesi emekli yapacağım. her öğtrenciye ayda 1500 tl vereceğim.. söz on yıl hiç bir ürüne zam yapmayacağım ama her yıl maaşlara yüzde elli artış yapacağım. Türkiyeyi en modern tesislerle donatacağım. sözmü beni bu ülkeye başkan yapın ADIM. EHTELEBETE. unutmayın. yahu salaklardan inanan çıkar şimdi. gözle görünene inanmıyan yaılmışlara inanmayaıphayellere yalanlara inananlara sözüm haaa. chp ve ttifakı yalan ve hayelle iftira ile halktan oy devşirior. AKP yapmış isbat ortada. uyuma kardeşim.

Beğenmedim! (12)
Misafir Avatar
ÜLKENİN KOSKOCA FABRİKALARINI 2018-05-07 11:05:47 @KECi COBANI

HİÇBİR EMEGİ OLMAYAN İÇİNDE DELİKLİ KURUŞU OLMAYAN PEZEVENGE AL BURASI SENİN DERSEN HERŞEY OLUR.DİNSİZİN HAKKINDAN İMANSIZ GELİR.BAŞKA YOL YOK.

Beğenmedim! (0)
Avatar
CHP & IYI Parti kazanir 2018-05-07 10:55:27

AKP her secim oncesi terror bitecek dedi terror tavan yapti AKP her secim oncesi istikrar gelecek dedi istikrar yerine tam tersi oldu akp milli varliklarimizin cogunu emperyalist guclere satti satilan fabrikalarin cogu amerikan israil bayrakli evet akp kopru yapti yol yapti sehir hastaneleri yapti cok dogru kopru dolar bazinda hazine garantili yapan sirket kazaniyor gecende gecmeyende kopru ucreti oduycek dolar arttikca kopru gecis ucretide artiyor sehir hastanesinede hasta garantisi verilmistir diye dusunuyorum akp 1 tane Fabrika kurdumu ???? yooo eti samani tohumu cogu gidayi ithal eder olduk dolar avro arttikca gida fiyatlarida borsa gibi artiyor dolar avro uctu tl deger kaybetti sicak para politikasiyla ordan borc burdan borc sat sat yeee politikasiyla ulke yonetilmez ulkemizde 30 milyon yardima muhtac aile var deniyor sayi daha yuksek olabilir o kadarda issiz var millet borc bataginda cogumuz et yiyemiyor medya narkozuyla nereye kadar millet pazara gittimi hersey ortada

Avatar
30 milyon muhtaç 2018-05-07 10:56:04

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/243690/30_milyon_muhtac.html

Misafir Avatar
Biline 2018-05-07 11:28:03 @30 milyon muhtaç

Bu durumdan emperyalistlerin türk olmayan yerli isbirlikcileri sorumludur.
Türkün ekmegi tatlidir ama sorumlulugu ve gazabi da cok agirdir!

Beğenmedim! (0)
Avatar
Batarken büyüme rekoru kıran tek ülkeyiz ! 2018-05-07 10:57:27

https://www.youtube.com/watch?v=r1_uQgMTZWI

Avatar
A 2018-05-07 12:15:20

Veeee dolar 4.26 hamdolsun zengileşiyoruz. Veeee faizler bir gecede fırladı hamdolsun ekonomi iyi.Veeee S &P ekonomide derece indirdi. Hala ekonomi çok iyi diyenlere başka bir sözüm olmayacak.

Misafir Avatar
Batarken büyüme rekoru kıran tek ülkeyiz ! 2018-05-07 12:43:15 @A

https://www.youtube.com/watch?v=r1_uQgMTZWI

Beğenmedim! (0)
Avatar
NE FAKİRLEŞMESİ? 2018-05-07 10:56:19

HERKEZİN ALTINDA SON MODEL ARABALAR VAR SOKAKLAR ARABA DOLU NE FAKİRLEŞMESİ TRAFİĞE ÇIKIM HER ARABADA BİR KİŞİ VAR NE FAKİRLEŞMESİ TÜRKİYE EN RAHAT EN GÜZEL GÜNLERİNİ YAŞIYOR NE FAKİRLEŞMESİ.. TATİL YERLERİ ŞİMDİDEN REZERVE EDİLİYOR HERKEZ TATİLİNİ YAPIYOR NE FAKİRLEŞMESİ..MAHALLEDE FAKİR KALMADI SURİYELİLERE BİLE FAZLA FAZLA YARDIM EDİLİYOR GENE REFAH İÇİNDEYİZ NE FAKİRLEŞMESİ.. BU AĞIZ VATAN HAİNLERİNİ AĞZI....

Misafir Avatar
senin altinda son model araba olabilir 2018-05-07 11:00:13 @NE FAKİRLEŞMESİ?

benim yok cogu insanin yok algi operasyonunu yemezler birde muslumanim diye gecinirsin sen olsan olsan kendine musluman olursun

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
iyi izlemeler 2018-05-07 10:58:57 @NE FAKİRLEŞMESİ?

Ekonomik duruma vatandaşlar tepkili
https://www.youtube.com/watch?v=Iv_styWhldY

Beğenmedim! (0)
Avatar
SOSYAL ADALET DEMOKRASİ 2018-05-07 11:06:54

Mekandan çıkarken kendisini görüntüleyen gazetecilere selam veren futbolcu, SANATCI aracını getiren valeye de 200 TL bahşiş verdi.

Misafir Avatar
Akp'NİN ZENGİN ÇOCUKLARI ! 2018-05-07 11:40:34 @SOSYAL ADALET DEMOKRASİ

https://www.youtube.com/watch?v=QxqI-vU5_CU

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
trol ayip olmuyormu 2018-05-07 11:16:21 @SOSYAL ADALET DEMOKRASİ

sanatciyla futbolcuyla mukayese etmen cok sacma algi operasyonu olsunda nolursa olsun
asgeri ucret 1603 tl bu adam ne yiyecek ne icecek ondan haber ver herkes sanatci futbolcu olamaz isci ciftci memur emekli zor geciniyor et yiyemiyor ettttt isci cifti memur emekli borc bataginda

Beğenmedim! (0)