banner87

AKP'li Bozdağ: Almanya’ya nota verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu. Bozdağ yaptığı son dakika açıklamasında "Afrin Harekatı başladığı günden bu yana 42 şehit 202 yaralı askerimiz var" dedi. Bozdağ ayrıca, Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Almanya Büyükelçisi'ne nota verildiğini açıkladı.

AKP'li Bozdağ: Almanya’ya nota verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu. Bozdağ yaptığı son dakika açıklamasında "Afrin Harekatı başladığı günden bu yana 42 şehit 202 yaralı askerimiz var" dedi. Bozdağ ayrıca, Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Almanya Büyükelçisi'ne nota verildiğini açıkladı.

12 Mart 2018 Pazartesi 21:28
AKP'li Bozdağ: Almanya’ya nota verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı 4 saat sürdü. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ kameraların karşısına geçti.

Bekir Bozdağ’ın açıklamalarının satır başları şöyle:

İRAN’DA DÜŞEN JET

11 Mart Pazar günü Başaran Holdinge ait özel jetin Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye'ye gelirken İran sınırları içerisinde düştüğünü ve uçakta bulunan yolcuların ve mürettebatın hayatını kaybettiğini kaydeden Bozdağ, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Uçağın enkazına ulaşıldığını, kara kutunun ele geçirildiğini ve hayatını kaybedenlerin naaşlarına ulaşıldığını söyleyen Bozdağ, “Olayın duyulduğu andan itibaren Başbakanlıkta bir kriz merkezi oluşturuldu. Dışişleri, İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarımız, AFAD yetkilileri hep beraber olayı yakından takip ettiler. Tahran Büyükelçiliğimiz de olayı yakından takip etti. Ailelerle de irtibat kuruldu. Türkiye'den oraya hem arama kurtarma ekibi hem kaza kırım ekibi İranlılar yetkililerle işbirliği yapmak ve birlikte çalışmak üzere gönderildi. Kazanın kesin nedeni henüz belli değil. Değişik tahminler var, değerlendirmeler var. Bunların net sonucu kara kutunun incelenmesinden sonra ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

ZEYTİN DALI HAREKATI: 42 ŞEHİT 202 YARALI

Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'nın Afrin bölgesini terör unsurlarından temizlemek, bölgedeki sivil halkı terörün baskı ve zulmünden kurtarmak ve bölgede huzur istikrar ve barış ortamını yeniden inşa etmek maksadıyla başladığı günden beri başarıyla sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bugüne kadar 42 kahraman Mehmetçiğimiz şehit olmuş, 202 kahraman vatan evladımız da yaralanmıştır. Teröristler tarafından Afrin bölgesinden Türkiye'ye atılan roketler ve yapılan saldırılar sonucunda 7 sivil vatandaşımız şehit olmuş, 125 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu harekat kapsamında bugüne kadar PKK, KCK,YPG, PYD ve DEAŞ terör örgütü mensubu şu an itibariyle en son aldığım rakam 3 bin 381 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 175'i köy, 37'si kritik nokta olmak üzere toplam 212 bölge kontrol altına alınmıştır. Afrin'in yakın çevresindeki kritik kesimlerin tamamı kontrol altına alınmıştır. İnşallah yakında Afrin merkezi de teröristlerden temizlenecek ve bölge halkı teröristlerin zulmünden baskısından kurtarılmış olacaktır. Kontrol altına alınan toplam alan şu an itibariyle bin 102 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Harekat alanının bin 920 kilometrekare olduğunu düşünürsek şuan itibariyle bölgenin yarıdan fazlası kontrol altına alınmış durumdadır. Kontrol altına alınan yerlerde teröristlerden temizlenen her bölge alt ve üst yapısı süratli bir şekilde imar edilecek, bölgede her türlü güvenlik riskleri ortadan kaldıracak, bölge siviller için yaşanılır hale getirilecek.

TSK SİVİLLERİ HEDEF ALMAMIŞTIR

Afrin’deki durum Türkiye’nin tezlerini doğruluyor. TSK bölgede hiçbir sivili hedef almamıştır.”

IRAK’TA PKK’YA ORTAK OPERASYON

Kuzey Irak’a planlanan terör operasyonu ile ilgili soru üzerine Bozdağ, Türkiye'nin terör örgütüyle sadece Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'de mücadele etmediğini, aynı zamanda PKK terör örgütüyle Türkiye'nin sınırları içerisinde ve PKK'ya destek olan diğer bütün sol ve başkaca terör örgütleriyle de eş zamanlı mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayarak, “Irak'ta da aynı şekilde terör örgütüne karşı Türkiye'nin mücadelesi devam etmektedir. Irak hükümeti ile yapılan görüşmeler olumlu geçmiştir. Irak hükümeti de terör örgütüne karşı Türkiye ile bir anlayış birliğine varmıştır. Bu anlayış birliği çerçevesinde, terörle mücadele Irak tarafında da kararlı bir şekilde devam edecektir. Ancak bir harekat olursa, ne zaman olacak, o harekat başladığında hep beraber göreceğiz. Benden kimse bir takvim vermemi beklemesin. Davulla, zurnayla oraya gitmeyeceğiz. Bizim jetlerimizi, Mehmetçiklerimizi gördüklerinde geldiğimizi anlayacaklar” ifadelerini kullandı.

ABD ORDUSU’NIN İNCİRLİK’TEN ÇEKİLECEĞİ İDDİALARI

ABD ordusunun İncirlik'ten çekileceğine yönelik haberlerin sorulması üzerine Bozdağ, “ABD'nin İncirlik'ten çekilmesi veya oradaki gücünü azaltmasına dair haberler medyada yer aldı. Ancak bu haberlerin içerisinde ABD'li yetkililerin bunu yalanladığı da yer aldı. Bizdeki bilgiler bu yönde. ABD'nin aldığı bir kararın olmadığı yönündedir” dedi.

ALMANYA’YA NOTA VERİLDİ

Almanya’da camilere yönelik saldırılarla ilgili soru üzerine Bozdağ, şunları kaydetti: “Almanya'da son zamanlarda artarak Türklerin yoğun yaşadığı yerlerde Türklerin ibadet yerlerine dönük ciddi saldırılar söz konusudur. Bir yandan ayrılıkçı ırkçılar Alman vatandaşlarından oluşuyor, öte yandan bölücü terör örgütü PKK'nın Almanya'daki teröristleri oradaki vatandaşlarımıza ve onların mabetlerine saldırılar yapmaktadırlar. Biz bu saldırılardan büyük bir endişe duyuyoruz. Din ve vicdan hürriyeti Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin de teminat altına aldığı bir hürriyettir. Biz buradan Alman hükümetine diyoruz ki, bu suçları işleyen suçlular kimse, bunları yakalamak, yargı önüne çıkarmak ve hak ettikleri cezayı almalarını sağlamak Alman devletinin, hükümetinin görevidir. Maalesef bugüne kadar Türklere dönük eylemleri gerçekleştirenlerin çok büyük kısmı tespit dahi edilemedi. Bugün Dışişleri Bakanlığımız, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Kendisine gerekli uyarılar yapıldı ve elden de Almanya’nın Ankara Büyükelçisine bir nota verilmiştir. Türkiye burada olup bitenlerin yakından takipçisi olmaya devam edecektir.”

ABD İLE MENBİÇ GÖRÜŞMELERİ

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'un Türkiye'yi ziyareti üzerine üç tane ayrı ortak mekanizma kurulmasının kararlaştırıldığını hatırlatan Bozdağ, “Bu ortak mekanizma ilk toplantısını 8-9 Mart 2018'de Washington'da yaptı. Türkiye'de bu toplantıda ABD'den neler beklediğini net bir şekilde bir kez daha ortaya koydu. Bizim beklentilerimizin nasıl ve hangi süreçte hayata geçirileceği hususunda yoğunluklu olarak durulmuştur. Müzakere sonucunda belli bir noktaya gelinmiştir. Türkiye'nin tutumu çok nettir. Menbiç'te PKK'lı, PYD'li, YPG'li, DEAŞ'lı hiçbir teröristi Türkiye istememektedir. SDG şemsiyesi, kılıfı altına gizlenerek de istememektedir. Açık bir şekilde de bölgede terör unsurlarının barındırılmasını istememektedir. Bunu net şekilde muhataplarımıza ilettik. Burada bir anlayış birliği sağlanamazsa Türkiye buradaki teröristleri Afrin'dekileri nasıl temizlediyse aynı usul ve yöntemle temizlemekte kararlıdır. Bir noktaya gelindiğini görüyoruz burada. Ayın 19'unda Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu Washington'da olacak ve ABD Dışişleri Bakanı ile bu görüşmenin sonuçları üzerinde tekrar görüşecekler. Ondan sonra ortaya somut üzerinde mutabakata varılan veya varılamayan sonuçlar çıkacaktır. Biz onu göreceğiz. Türkiye ABD'nin Suriye konusunda bundan sonra sözlerinden ziyade icraatlarına bakacaktır. Biz arazideki adımlara bakarak kararlarımızı oluşturacağız” diye konuştu.

3’LÜ ZİRVE 4 NİSAN’DA İSTANBUL’DA YAPILACAK

“Rusya, İran Türkiye ile 3’lü zirve toplantısı 4 Nisan’da İstanbul’da yapılacaktır” diyen Bozdağ, “3 Nisan'da Türkiye ile Rusya arasında bir İş Stratejik İş Konseyi Toplantısı yapılacaktır. Putin de orada olacak. Ama 4'ünde Ruhani, Putin ve Cumhurbaşkanımız İstanbul'da bir araya geleceklerdir” ifadelerini kullandı.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 13.03.2018 00:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
thunder bolt 2018-03-12 23:02:16

ne nota sı müzik mi demiştiniz

Avatar
Okur 2018-03-12 22:04:26

Almanya teröristlerin hiçbirini cezalandirmadi diyor sn bozdag.!!!!iyide sn bozdag siz teröristlere ne istedilerse verenler hakkında ne tür bir hukukî işlem yaptınız?..... rabbim Almanya'yı affetsin.. Almanya belki teröristleri seviyordur(!) Yaradandan ötürü , yanlış anlaşılmasın,şu tribünlere oynamanın ulkemize ne kadar zarar verdiğini bir kavrayabilseniz

Misafir Avatar
Bu Ballahin yaratiklari 2018-03-12 23:56:26 @Okur

yalan söylemeden yatamiyorlar kendi halkini ülkesinde koriyamayan bir hükümet afrine baris ve istikrar getirecek türkiyede düsen roketlrin menzili 12 kilo metre acaba nereden atiliyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
Firat 2018-03-12 22:37:50

Su almanlari bir rahat birakin be sahte yada fasist türkler

Avatar
nota 2018-03-13 00:04:43

Ne müzik notası mı verdiniz ? Sol

Avatar
uhu 2018-03-13 01:45:23

müzik notasımı vermiş tipine s..

Avatar
ferit yurt 2018-03-13 01:59:24

ulan bu müzik notasımı her yere sallıyorsunuz abd ye zarrap icin iki kere salladınız abd mehmetcigin kafasına cuval gecirdiginde bu büzük notasımı dediniz uşakkiler familyası

Avatar
demir kaya 2018-03-13 02:08:10

abd incirlikten cekilecekmiş adam olda kovala siktirsin gitsin yahudi köpekleri

Avatar
ylancisin haramzade 2018-03-12 23:51:54

hedef almamisa pekki bu kadar sivili benmi oldurdum kiz bekir bunu sorarlar sana bu yalanlar fitil fitil cikarirlar turkiyede hele bir demokrasi elsin hucrelerde curuyeceksiniz
anadoluda bir soz vardir bilir yalancinin neyini ne yapim derler 300 cocuk kadin oldurduler 800 taneside yarali bin sefer yapmis ucaklar 60 bin cihatci cteynen asker onderdiniz oraya talan ediyorlar yuzlece tank 24 saat evleri yikiyor bombaliyor kacis yok bekir hesap hesap