banner58

AKP'nin gerçek niyetini ortaya çıkaran dilekçe!

İçtüzük değişikliğiyle muhalefeti susturmaya çalışan AKP’nin 2002’de benzer teklif için AYM’ye verdiği dilekçe ortaya çıktı.

AKP'nin gerçek niyetini ortaya çıkaran dilekçe!

İçtüzük değişikliğiyle muhalefeti susturmaya çalışan AKP’nin 2002’de benzer teklif için AYM’ye verdiği dilekçe ortaya çıktı.

18 Temmuz 2017 Salı 09:21
AKP'nin gerçek niyetini ortaya çıkaran dilekçe!

AYM arşivindeki 2002 tarihli dilekçe, TBMM İçtüzüğü’nü değiştirerek muhalefeti susturmak isteyen AKP’nin takiyyeci ve ikiyüzlü anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi. Vekillerin söz hakkını “3 dakika” ile sınırlamak isteyen AKP, 2002 yılında sürenin 10 dakikaya indirilmesine “Demokrasinin virüsü olan oligarşik yapılanmaların iyileştirilme araçlarından biri de, kişisel söz hakkıdır” diye karşı çıkmış.

Şaibeli referandum ile “tek adam” rejimini kurumsallaştırdıktan sonra TBMM’yi de tümüyle etkisizleştirmek ve muhalefeti susturmak için içtüzüğü değiştirmek üzere apar topar düğmeye basan AKP’nin, 2001 yılında DYP-MHP işbirliği ile yapılan içtüzük değişikliğinin iptali için 2002 yılında AYM’ye başvurusu, yıllar sonra yeniden gündeme geldi. CHP’li üyeler, alt komisyon raporuna muhalefet şerhinde, o dönem içtüzük değişikliğinin iptaliyle sonuçlanan AKP’nin AYM’ye yaptığı başvurudaki ifadelere dikkati çekti.

İyimaya imzalı

Birgün'den Sebahat Karakoyun'un haberine göre, o dönem, bugünle taban tabana zıt bir yaklaşım sergileyen AKP’nin, halen TBMM Adalet Komisyonu Başkanı olan Ahmet İyimaya, eski bakanlardan Mehmet Ali Şahin’in imzasını taşıyan dilekçesinde, “Kendi hukukunu hukuk temelinde oluşturamamış parlamentonun üretebileceği hukukun kalitesi, sırf bu nedenle dahi sorgulanabilir” ifadesi yer aldı.

AKP’nin, bugün muhalefetin savunduğu tezlerle benzer itirazların yer aldığı 2002 tarihli dilekçesinin dikkat çeken bazı bölümleri şöyle:

Dayatmacılık yakınması

Çoğunlukçu (dayatmacı) yöntem uzlaşmanın getireceği erdemleri bir çırpıda yok sayar. Uzlaşmayı, sayı gücünün verdiği rehavet ve otorite içinde “teslimiyet ve zaaf” olarak görür. Oyunda uygulanacak kuralı, oyuncuların birlikte yapması yerine, gücünün emriyle üretir. Dayatmacı teklif, oyuncuları gerer ve bazen öngörülemez gerilimlere, belirsizliklere ve hatta toplumsal kutuplaşmalara zemin hazırlar. Kavga, hukuk “benim” diyen “parmak gücü” ile, özünde hukuku arayan “demokrasi” arasındadır.

‘Sorun sürede değil’

Sorun, kanunların zamanında çıkarılamamasında (müzakere sürecinin uzamasında) değil; ihtiyaca cevap verecek taslakların hazırlanamamasındadır. Teklif, parlamenterlik tecrübesi olan herhangi bir kişi tarafından hazırlanmamıştır. Meclis, -belki de tarihinde ilk kez- kendi iç hukuk mühendisliğini ihale etmiştir.

Parmak çoğunluğunun giyotini

Teklifin ne büyük meclise verilişinden önce ve ne de -değerli bir milletvekilimizin hayatını kaybettiği- görüşme sonrasına kadar, muhalefet partileriyle hiçbir temas kurulmamıştır.

Uzlaşı arayışı, parmak çoğunluğunun giyotinlerine feda edilmiştir.  Örneklerinde ve geleneğinde gözlendiği gibi içtüzük yapım sürecinde, öncülük meclis başkanlarında olmasına karşın, bütün temaslara rağmen değerli meclis başkanımız, başkanı olduğu meclisin anayasası değiştirilirken böyle bir misyonu üstlenmemiştir. Değişiklik, özel yasama usulünü sınırlanamaz biçimde genişletmiş, keyfilik alanı yaratmış ve insiyatifi, partilerin uzlaşma erdeminden iktidar çoğunluğunun oylarına terketmiştir. Uzlaşmaya ve kültürüne önem vermeyen yeni hüküm, rejim bakımından da tehlikeler doğuracak, sürekli kriz üretecek “çıban-başı” niteliğindedir. 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 18.07.2017 09:29
Anahtar Kelimeler:
AKP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-18 11:12:32

3-
Bir tür ‘Yerim sizin Milli Mücadele’nizi’ anlamına gelen ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ lafını eden Kadir Mısıroğlu’na ne oldu?
Ne olacak?
Hiçbir şey olmadı.
*
Ne yani?
Artık tek mukaddesimiz 15 Temmuz mu?
En büyük mukaddesimiz olan Milli Mücadele’ye her türlü laf saydırmak, hakaret etmek serbest mi?
*
Cumhurbaşkanlığı’nın 15 Temmuz için hazırladığı afişler
© AA/ http://WWW.15TEMMUZETKİNLİKLERİ.COM
‘Yerim Destanınızı’ diyen gazeteci, serbest bırakıldı
Elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin:
Sersemin, densizin, alçağın teki…
‘Keşke FETÖ galip gelseydi’ diye bir laf etseydi ne olurdu?
*
Ve yine elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin:
Kadir Mısıroğlu ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ lafını edince ne oldu?
Başka sorum yok, tanık sizin.”

Kadir Mısıroğlunun 15 Temmuz, Milli Mücadele ile kıyaslandığında ondan katbekat daha üstün milli bir destandır” sözleri eleştirildi.
-------------------
Sen kimsin ki be adam, bu iki milli ve onurlu hareketi birbirinden farklı ve birbirlerine karşıt şeylermiş

Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-18 11:09:55

1-
*** OHAL dördüncü kez uzatıldı!
TBMM Genel Kurulunda, OHALin üç ay daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi AKP ve MHPlilerin oyları ile kabul edildi.

-------------------------

VALLAHİ BURADAN TÜM KAHİR EKSERİYETLİ TÜRK MİLLETİNİN VE TÜRKİYE VATANSEVERLERİNİN, BU TERÖRİSTLERE VE TERÖRİST YANLILARINA NEFES ALDIRMAYAN BU OHAL UYGULAMALARINDAN ZERRE RAHATSIZLIĞI YOK, TERSİNE MEMNUNİYETİ SÖZ KONUSUDUR Kİ, BU MEVCUT DURUM ÖNEMLE BİLİNE !!!

Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-18 11:10:54

2-
SPUTNİK:
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, tarihçi Kadir Mısıroğlu’nun “15 Temmuz, Milli Mücadele ile kıyaslandığında ondan katbekat daha üstün milli bir destandır” sözlerini eleştirdi.
Hakan’ın ‘Yerim sizin ‘Milli Mücadele’nizi’ demek serbest mi’ başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:
“Kadir Mısıroğlu şöyle yazmış:
’15 Temmuz, Milli Mücadele ile kıyaslandığında ondan katbekat daha üstün milli bir destandır.’
*
Kimdir Kadir Mısıroğlu?
‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen adamdır.
*
Cumhurbaşkanlığı’nın 15 Temmuz için hazırladığı afişler
© AA/ http://WWW.15TEMMUZETKİNLİKLERİ.COM
‘Yerim Destanınızı’ diyen gazeteci Koray, gözaltına alındı
“Keşke Yunan galip gelseydi” diyen bir adamın ’15 Temmuz’ ile ‘Milli Mücadele’ arasında yaptığı bu hunhar ve fitneci mukayese…
En başta kendisini Milli Mücadele’ye adamış 15 Temmuz şehidi Ömer Halis Demir’e yapılmış en büyük hakarettir.
*
15 Temmuz için ‘Yerim destanınızı’ yazan gazeteciye ne oldu?
Yaka paça gözaltına alındı.
Buna karşılık…

Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-18 11:14:16

4-
gibi göstererek mukayese yapma ve birini güya yüceltiyor görünerek diğerini ve daha büyük olanını aşağılama terbiyesizliğinde , saygısızlığında bulunabiliyorsun böyle ?! Kim sana bu ikisi de aynı kapıya açılan milli onura hakaret etme cüret, cesaret ve ahlaksızlık hakkını veriyor ki böyle ?!...

ŞEREFLİ TÜRK MİLLİ İRADESİNİ DERİNDEN YARALAYAN BU MISIRIOĞLU İSİMLİ AHLAKSIZ VE DÜZEYSİZ VATAN VE MİLLİ MÜCADELE HAİNİNİN, TÜRK MİLLETİ’NİN MİLLİ MÜCADELESİNE KARŞI TAM CEPHEDEN HAYSİYETSİZCE AŞAĞILAYICI, ONUR KIRICI, BÜYÜK HAKARET EDİCİ BU KİRLİ, KARANLIK SÖZ VE DAVRANIŞLARINA KARŞI, KENDİSİNİ SON ZAMANLARDA VATANSEVER, YERLİ, MİLLİCİ, MİLLİ İRADECİ, TÜRKİYECİ BİR PARTİ OLARAK LANSE EDEN AK PARTİ YÖNETİMİNİN BU DERİN SESSİZLİKLERİNİ GERÇEKTEN ÇOK MANİDAR BULMAKTAYIM VE AK PARTİ YÖNETİMİNİ BU TÜRK MİLLİ ONURUNUN HAKKINI ARAMAYAN BU SON DERECE AYIPLI SESSİZ DURUMUNDAN DOLAYI DA TÜM TÜRKİYE VE DÜNYA KAMUOYU ÖNÜNDE KINIYORUM VE AYIPLIYORUM DOĞRUSU !!!…
BU NE BİCİM BİR KEPAZELİKTİR GİDİYOR BE

Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-18 11:14:37

5-
KARDEŞİM, İNANIN ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL ?!…
NE DEMEK , ”KEŞKE YUNAN KAZANSAYDI ?!…”
SORARLAR ADAMA: ANAN-BABAN MI YUNAN TARAFINDAYDI ?! SENİN ŞİMDİ, YEMİNLİ TÜRK VE TÜRKİYE DÜŞMANLARINDAN, HAİNLERİNDEN FARKIN NEDİR Kİ ? ONLAR DA SENİN GİBİ AYNI İHANET ŞEYLERİ DÜŞÜNÜYOR VE SÖYLÜYORLAR ;
SENİN, ONLARDAN FARKSIZLIĞINI BIRAKALIM DA, BU HAKARETİNDEN, MİLLİ ONURU AŞAĞILAMANDAN DOLAYI YARGILANMAMA AYRICALIĞIN NEDİR ?! …
ALLAH’A YEMİN EDİYORUM, YENİLİR YUTULUR BU DENLİ RENCİDE EDİCİ BİR HAKARET VE KÜFÜR OLMAZ VE ASLA DA KABUL EDİLEMEZ BU ZEHİRLİ SÖZ VE DAVRANIŞLAR !
SAHİ BU ÜLKEDE ULUSAL ONURU KORUYUCU BİR HÜKUMET YOK DA, BU ONURU KORUYACAK OLAN HUKUK VE ADALET NEREDEDİR ARKADAŞ ?!…
CHP LİDERİNDEN, BU TÜR MİLLİ ONURU KORUYUCU GERÇEK ADALET TALEPLERİ KONUSUNDA AK PARTİDEN HESAP SORMASI VE TÜM MİLLİ İRADEYİ ARKASINA TAKMASIDIR ; MİLLİ İRADEYE YARANMALIDIR CHP, AMERİKANCI HAİNLERE ASLA DEĞİL !!! GERÇEK ADALET SAVUNUSU YAPMALIDIR CHP !!!…

Avatar
ege 2017-07-18 13:52:37

Onbeş yıl öncede akp ye saldırıyordu bu karanlık adamlar bu günde. onbeş yılda akp Türkiyeyi dünya devleti yaptı bu karanlık adamlar ajanları yemedi, içeridede chp yide kılıçdaroğlunu başa getirerek ellerine geçirdiler. dış karanlık güçler daha güçlü ülkemize saldırıyor ama ülkemiz daha güçlü bunların bozuk ve hain oyunlarını bozacağız hep.