AP’den AB’ye çağrı: Türkiye ile müzakereleri durdurun

Avrupa Parlamentosu Türkiye-AB üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunmaya hazırlanıyor. Gerekçe ise 16 Nisan'da referandumla onaylanan anayasa değişikliğinin Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması...

AP’den AB’ye çağrı: Türkiye ile müzakereleri durdurun

Avrupa Parlamentosu Türkiye-AB üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunmaya hazırlanıyor. Gerekçe ise 16 Nisan'da referandumla onaylanan anayasa değişikliğinin Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması...

05 Temmuz 2017 Çarşamba 08:31
AP’den AB’ye çağrı: Türkiye ile müzakereleri durdurun

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yıllık olağan Türkiye raporu parlamentonun bugün Strasbourg'da genel kurul toplantılarında tartışılacak.

AP Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan karar tasarısı şeklindeki raporun bu yılki özelliği, üyelik müzakerelerinin başladığı 2005 yılından bu yana ilk defa bir AB kurumunun bu müzakerelerin resmen askıya alınması çağrısında bulunacak olması.

Taslak kararda, “16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde” Türkiye ile üyelik müzakerelerinin “derhal ve resmen askıya alınması” için AB devletleri ve Avrupa Komisyonu'na çağrıda bulunuluyor.

AP’ye göre anayasa değişikliği paketi, Venedik Komisyonu görüş raporlarında da belirtildiği gibi, kuvvetler ayrılığı ilkesi ve Kopenhag kriterleriyle uyumlu değil. AP Kasım 2016'da aldığı bir diğer kararda da üyelik müzakerelerinin “dondurulması” çağrısında bulunmuştu.

ÜYELİK YERİNE KUVVETLİ İŞBİRLİĞİ

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; AP, üyelik müzakereleri yerine “kuvvetli işbirliğinin mümkün olabileceği ortak çıkar alanları üzerine Ankara ile samimi ve açık bir tartışma başlatılmasını” savunuyor.

“Ortak çıkar alanları” olarak terörle mücadele, göç, enerji, ekonomi ve ticaret örnek gösteriliyor.

Ancak, gümrük birliğinin güncellenmesi de dahil olmak üzere, tüm bu alanlarda işbirliğinin “insan hakları ve temel özgürlüklere saygı koşuluna bağlanması” talep ediliyor.

AP, Türkiye'ye verilen üyelik öncesi AB fonlarının da gözden geçirilmesinden yana.

Üyelik müzakerelerinin askıya alınması halinde bu fonların da askıya alınmasını, bu paranın doğrudan Türkiye'de sivil toplum ve sığınmacılar için kullanılmasını istiyor.
Erasmus programındaki öğrenciler, akademi dünyası ve gazetecilerle ilgili programlara yatırılmasını savunuyor.

Müzakerelerin durdurulup, yerine müşterek çıkarlara dayalı işbirliğine gidilmesine dayalı bu yeni çizgi AP içindeki tüm siyasi gruplar tarafından savunuluyor.

Buna rağmen siyasi gruplar arasında Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği konusunda görüş ayrılıkları da var. Sosyal demokratlar ve Yeşiller müzakerelerin “AKP ile mümkün olamayacağını” belirtmekle birlikte üyelik perspektifi kapısının her şeye rağmen açık tutulmasını savunurken, başta parlamentonun en kalabalık grubu konumundaki Hıristiyan Demokratlar olmak üzere sağ eğilimli gruplar Ankara için üyelik perspektifinin bittiğini söylüyorlar.

Hıristiyan Demokratların lideri Alman parlamenter Manfred Weber, Salı günü Strasbourg'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin “uzun süre önce Avrupa yolundan saptığını” ve “üyelik sürecinin geçmişte kaldığını” söyledi.

RAPORDA NELER VAR?

Karar taslağında 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye'de gerçekleşen terör eylemleri kınanıyor, Türk hükümetinin sorumluları hukuk devleti ve adil yargı hakkı çerçevesinde yargılama hak ve sorumluluğu olduğu belirtiliyor.

Buna karşılık, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında alınan önlemlerin temel özgürlüklerin korunması ve birçok vatandaş üzerinde “büyük çaplı, uzun vadeli, orantısız ve olumsuz etki yarattığı” görüşü not ediliyor.

Karar taslağında, Türk vatandaşları için Schengen alanında vize serbestisinin Türkiye terörle mücadele yasalarında temel hak ve özgürlükleri güvence altına alıcı revizyona gitmediği sürece mümkün olamayacağını belirtiyor.

ERDOĞAN'IN NAZİ SUÇLAMASINA KINAMA

Taslak metinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı Avrupalı liderlere yönelik “Nazi” suçlamalarına da yer veriliyor. “Meşru olmayan bu tür ifadelerin devamının Türkiye'nin siyasi ortak olarak saygınlığını baltaladığı” ifade ediliyor. Türkiye'nin iç sorunlarının ihracının “önemli sayıda Türk kökenlinin yaşadığı AB üyesi toplumlar içindeki barışçıl birlikte yaşamı tehdit ettiği” dile getiriliyor.

Taslak metinde Türk hükümetinden “kendi ihtiyaçları için AB ülkelerindeki Türk diasporasını sistematik biçimde seferber etmekten kaçınması da isteniyor.

Türk makamlarının “Türk diasporasına baskı yaptığına dair iddiaların” kaygıyla izlendiği belirtilip, “yurt dışında yaşayan çifte vatandaşların Türk makamları tarafından takibe alınması” kınanıyor. Kimi AB ülkelerinin OHAL sonrası sığınma talebinde bulunan Türk uyrukluların iltica dosyalarını hızlandırması “memnuniyet verici” olarak tanımlanıyor.

AB'YE PKK ÇAĞRISI

Raporda, AB terör örgütleri listesinde olduğu hatırlatılan PKK'nın “yeniden şiddete başvurması” kınanıyor. PKK'ya “silah bırakma” ve “taleplerini barışçıl ve yasal yollardan dile getirme” çağrısında bulunuluyor.

Avrupa devletlerinin AB terör örgütleri listesindeki örgütlerin sembol ve işaretlerini yasaklayan yasal mevzuatı uygulamaları isteniyor. Buna karşılık, Kürt sorununa barışçıl çözümün “Türkiye'nin demokratik geleceği için gerekli” olduğu vurgulanıyor.
Raporun Kıbrıs sorunuyla ilgili bölümünde ise her yıl olduğu gibi büyük ölçüde Rum ve Yunan tezlerine yer veriliyor.

Rapor Çarşamba günü akşama doğru Genel Kurul’da tartışıldıktan sonra yarın öğle saatlerinde oylamaya sunulacak.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 05.07.2017 08:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EGE 2017-07-05 08:47:44

Türkiyem hazır olun bu avrupa kafaya koymuş ülkemiz üzerinde oyun oynamaya. chp yi ve kılıçdaroğlunu çok iyi kullandılar kirli amellerine alet ettiler. oyunu şimdi kendileri oynayacak. kahrolsun ihanetçiler.

Avatar
ülkem 2017-07-05 09:22:59

İhanet yürüyüşü yapanlara: avrupalı ağa babalarınız sizin ülkeniz üzerinde amaliyat yapmaya hazırlanıyor tabi hasta da sizi düşünerek. ama sizi amaliyat masasında bırakacaklar hiç heveslenmeyin. Hainliğiniz sizi cehenneme götürecek . kazancınız cehennem olacak. fakat bu ülkenin gerçek sahipleri ihanet içine girmeden başlarına ne gelirse vatan mllet, bayrak, ezan uğruna her şey göyüs gerecek ve asla kaybetmeyecek ödülü ise inşaAllah cennet olacak . ARADAKİ FARK BU görebilene .

Avatar
Tekin Baran 2017-07-05 10:37:37

ULAN SEREFSIZ ULKEM VE EGE SIZLERI IKAZ ETMEDIMMI. SIZLERI ITIN GOTUNE SOKARIM DEMEDIMMI. ULAN BEYNI GOTUNDE OLAN GERZEKLER BURADA YORUM
YAPASINIZ DIYE O AKSARAYDAKI SEREFSIZ DEN KAC PARA ALIYORSUNUZ BANA SOYLEYIN BURADAN DEFOLASINIZ DIYE MAASINIZI YUZDE YUZ ARTIRACAGIM.

Avatar
Tekin Baran 2017-07-05 10:50:26

ULAN SIZIN CUMHURBASKANI ORTAK PAZARA ALSINLAR DIYE GOTUNU YIRTMIYORMUYDU
NE CABUK UNUTTUNUZ.BEN SIZLERE BOSUNA BEYNI GOTUNDE DEMEDIMMI. AMMA ORADADA BEYIN YOK YANI SIZLER BEYINSIZSINIZ. CENNETEMI GIDECEKSINIZ
ORAYA BEYINSIZLERI ALMIYORLARMIS. SELAMLAR SIZLER BU SELAMIN NE DEMEK OLDUGUNU ANLAMISSINIZDIR. ARIFE TARIF GEREKMEZ.

Avatar
Tekin Baran 2017-07-05 10:54:04

HADI GIDIN BENI IHBAR EDIN SEREFSIZLER

Misafir Avatar
koç 2017-07-05 15:21:59 @Tekin Baran

Tekin AR damarın çatlaş tedavisi yok. kuduz olmuş ağzından salyalar akıtıyorsun tedavisi yok. öylece ölümünü bekle. ihanet ve isyan içinde ölenlerin gideceyi yerde belli.

Beğenmedim! (0)