banner87
Flaş Haber
Kapat

Erdoğan'dan dövizle askerlikte yaş müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'te Avrupa'da yaşayan Türklerle bir araya geldi. Erdoğan, konuşmasında Avrupa'da yaşayan 38 yaşını aşmış Türklerin dövizle askerlik konusundaki sıkıntılarının çözülmesi için çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

Erdoğan'dan dövizle askerlikte yaş müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'te Avrupa'da yaşayan Türklerle bir araya geldi. Erdoğan, konuşmasında Avrupa'da yaşayan 38 yaşını aşmış Türklerin dövizle askerlik konusundaki sıkıntılarının çözülmesi için çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

20 Mayıs 2018 Pazar 18:45
Erdoğan'dan dövizle askerlikte yaş müjdesi

Erdoğan, "Yaşadığınız ülkelerin vatandaşlığını mutlaka alın. “Almam” demeyin, alın. Veriyorlarsa alın. Çifte vatandaşlığa izin veren ülkelerde zaten bir sorun yok. Bu konuda farklı uygulaması olan ülkeler için mavi kart başta olmak üzere, Türkiye’deki haklarınızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdik" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 6. UETD Genel Kurulu'nda hitap ediyor. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Gerçek dostluk, gerçek kardeşlik, gerçek yoldaşlık bugünlerde belli olur. Bosna Hersek halkı attığı bu adımla kardeşliğimizin hala sürdüğünü ve gelecekte de devam edeceğini ortaya koymuştur. 

Ecdadımız bin yıldır Avrupalıdır. Anadolu'ya gelen ecdadımızın ilk işi Boğaz'ı geçip, Avrupa içlerine yürümek olmuştur. Osmanlı'nın yıkılışının ardından Trakya'ya kadar çekilmemize rağmen, Avrupa'yla ilişkilerimizi hep sürdürdük.

Avrupa'ya istihdam amaçlı gidişimizin üzerinden de 65 yılı aşkın süre geçti. Zıpkın gibi bir delikanlı olarak Avrupa'ya giden ilk kuşak zamanla orada ailesini kurdu. İlk gelenler bir süre çalışıp, elde ettikleri kazançla Türkiye'de kendilerine bir gelecek kurmayı özellikle hayal ediyordu. Bunun için onlara gurbetçi diyorduk, çünkü bir gün dönüp geleceklerdi. Dönenler oldu ancak yerleşenler de oldu. O yüzden onlara artık gurbetçi değil, Avrupalı oldu. Bir zamanlar acı vatan olan Avrupa, şimdi yurt oldu.

Birileri bizi ayırmak için ellerinden geleni yapsa da, altını çizerek söylüyorum, başaramayacaklar. Tek parti CHP'si döneminde, milletimizin değerleriyle bağları koparılmaya çalışıldı. Tarih derslerindeki Selçuklu ve Osmanlı bahisleri bile bize afaki bir konu gibi anlatılırdı. Medeniyetimiz ve tarihimizin binlerce yıllık mirasını yok sayan bu anlayışı biz yıktık.

Üzerinde önemle durduğumuz konulardan biri de sizler, yani Avrupalı Türklersiniz. Yaşadığınız ülkelerin vatandaşlığını mutlaka alın. Veriyorlarsa alın. Çifte vatandaşlığa izin veren ülkelerde zaten sorun yok. Bu konuda çifte vatandaşlığa izin vermeyen ülkelerde, mavi kart başta olmak üzere hiçbir hakkınızı kaybetmeyeceğiniz formülleri geliştirdik. Kardeşlerim, dilinize ve dininize sahip çıkın. İyi Türkçe bilmeyen, diğer dilleri de öğrenemez, konuşamaz.

19 yıl önce dünya genelinde 12 büyükelçiliğimiz vardı. Şimdi bu sayı 41'e yükseldi. Büyükelçiliğimizin olmadığı ülke inşallah kalmayacak. Büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımızdaki çalışma anlayışını kökten değiştirdik, değiştiriyoruz. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın işlemlerini elektronik ortamda halletmeleri için çalıştık. Gümrükler dışında, elçiliklerimize de sandıklar kurduk.

Askerlikten, tapuya, pasaport harcından, diplomaya kadar pek çok işlemi kolaylaştırdık. Avrupa'ya sesleniyorum, Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızın sivil toplum örgütleri çatısı altındaki gayretlerini hep destekledik. Halen öğrenimini yurtdışında yapmış evlatlarımızdan 4 bini ülkemizdeki devlet üniversitelerinde eğitim öğretim görüyor.

Yaşadıkları ülkelerdeki araçlarla, Türkiye'ye gelen vatandaşlarımızın bunları Türkiye'de kullanmalarının süresini 2 yıla çıkardık. 

Dövizle askerlikte yaş müjdesi

Şimdi burada sizlerle bazı müjdeleri paylaşmak istiyorum. Yurtdışındaki çocuklarımızın anadilini öğrenmeleri için, haftasonu okullarını kuracağız. Diaspora'daki gençlerimize ayrılan üniversite kontenjanlarını 2 katına çıkarıyoruz. Boşanma kararlarını başka bir yere ihtiyaç kalmaksızın, başkonsolosluklar aracılığıyla halledilmesinin önü açıldı. Dövizle askerliği 6 bin eurodan bin euroya düşürmekle kalmadık, 38 yaşını aşmış ancak dövizle askerliğe başvurmamış kişilerin sorunlarını da yakında çözüyoruz.

Yurtdışındaki Türkçe yerel medyayı güçlendirmek için Basın İlan Kurumu'nun yurtdışındaki Türkçe medyaya ilan ve reklam vermesinin önünü açacağız. TRT Türk yeniden yapılandırılarak, yurtdışındaki vatandaşlarımızla daha geniş hizmet sunacak. Yurtdışından emekli olan vatandaşlarımızın ülkemizde yarı zamanlı çalışabilmesi konusunda seçimlerin hemen ardından bu konuda adımlar atmaya başlıyoruz. 

Türkiye Cumhuriyeti tüm kurumlarıyla sizin yanınızdadır. Dünyanın neresinde bir vatandaşımızın başı dara düşse, tüm imkanlarımızla orada olmak boynumuzun borcudur. Kardeşlerim, birlikten güç doğar. Avrupalı Türkler kendi aralarında ne kadar birlik içinde olurlarsa o kadar güçlü olurlar. Kimi Avrupalı ülkeleri ülkemize yönelik terbiyesizliğe varan tutumlar sergiliyorsa bu oradaki Türklerin dağınık olması sebebiyledir. 

Avrupa ülkelerine gittiğimizde kaldırımın bir tarafında Türk bayraklarıyla, diğer tarafta örgüt paçavralarıyla karşılaşıyoruz. Geçen hafta İngiltere'de, Karadenizli bir bacım, elindeki Türk bayrağını PKK'lı teröristler almaya yeltendiler. Fakat o benim bacım, Nene Hatun, Şerife Bacı oldu Türk bayrağını kaptırmadı. Bu alçakların bizim hanım kardeşlerimize bile gücü yetmez, bırakın erkeklerle uğraşmayı.

Türkiye'den gelmiş olan herkesin kökenine, mezhebine, siyasi düşüncesine bakmaksızın bir araya gelmesinin zamanı gelmiştir. Avrupa devletlerindeki parlamentolarda ülkemize en büyük husumeti Türk kökenlerin gösteriyor olması bize karşı kurulan tuzağın nerelere varmış olduğunu gösteriyor. Sizlerden ricam, yaşadığınız ülkelerdeki siyasi partilerde aktif şekilde yer almanızdır. Aramızdaki küçük farkları, büyük hedeflere yürümenin önüne engel olarak koymayalım. Şimdi tam bir olma zamanıdır.

Her ne kadar cumhurbaşkanı adayı bazıları, Türkiye'de neler olup bittiğini bilmese de onlara adres olarak ben sizi veriyorum. Bizim ülkemizde yaşayan cumhurbaşkanı adayları denizdeki balıklar gibi, anlamazlar. Onları ancak denizden karaya attığın zaman denizin değerini anlarlar. Dün Marmaray mı vardıi Avrasya mı vardı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü mü vardı? Ve 25 tane havalimanı olan Türkiye'de şu anda 54 tane havalimanı var. 

24 Haziran'da sadece Cumhurbaşkanı, milletvekili seçmekle kalmayacak, aynı zamanda ülkemizin gelecek bir asrının tercihini yapacak.

Gezi olaylarıyla başlayan 17-25 Aralık emniyet yargı girişimiyle süren terör olaylarıyla kanlı bir hale dönüşen, 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle ihanetin tüm çıplaklığla ortaya çıktığı bir süreci hgep birikte yaşadık. Bu öyle bir dönemdi ki, yeri geldi en yakınlarımızdakilere yıllarca birlikte yol yürüdüğümüz arkadaşlarımıza hakikatleri anlatmakta zorlandığımız oldu. Ülkemize gören tuzağı en iyi gören milletimiz oldu. Sizler inanıyorum ki bunun farkındasınız. 

Şahsımıza yönelik gibi gözüken ama istikbalimize diz çöktürmeyi isteyenler milletimizin dik duruşu ile avuçlarını yaladı. Yurdumuzu alçaklara teslim etmemek için gövdemizi siper ettik. Ülkemize silah doğrultan son teröristi imha edene kadar bize durmak yok.

Türkiye, bu dönemdeki mücadelesiyle ikinci bir Kurtuluş Savaşı veriyor. 

Önce darbecileri, teröristleri, onların gizli açık destekçilerini durdurduk. Ardından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile terör koridorunu delik deşik ettik. Ülkemize silah doğrultan son teröristi de imha edene kadar bize durmak yok, bu böyle biline. 

Normal şartlarda yolda karşılaşsalar, birbirilerine selam vermeyecek olanlar, birleşip karşımıza dikildiler. Biz ise 16 yıldır olduğu gibi bugün de sadece ve sadece milletimizle yürüyoruz. Bu yolculuğu yerli ve milli olan Milliyetçi Hareket Partisi ile Cumhur ittifakını kurduk. 24 Haziran seçimleri için bir kez daha sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Öyle bir cevap verin ki, Almanya'dan, Fransa'dan, Belçika'dan duyulsun. Avrupalı Türklerin gücünü tüm dünyaya göstermeye var mısınız?

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 20.05.2018 19:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KECi COBANI 2018-05-20 19:43:47

NE KADAR YOL KÖPRÜ HAVALiMANI MARMARY YAPTIGINI SÖYLEDiN BiRDE YAPTIGIN BORCLARI KiMiN VE NASIL ÖDENECEYiNiDE ANLAT 24HAZiRAN DA TÜRKiYENiN KADERi CiZiLECEKTiR ONUN iCiN BURDAN BÜTÜN HALKIMIZA SESLENiYORUM YA HAK HUKUK ADALET GERiGELECEK YADA DiKTETÖRLÜK DEVAM EDECEK ETRAFIMIZDAKi ÜLKELERE DiKTETÖRLÜK YÜZÜNDEN SALDIRILDI SIRA BiZE GELMESiN

Avatar
defol git 2018-05-20 19:00:16

garip gurebanin vergisiyle secim calismasi yapma! Haram olsun.
Yetti artik, vergi parasiyla dünyayi geziyorsun ve bagirmaktan, bögürmekten baska icraatin yok.

Misafir Avatar
mübarek günde 2018-05-21 12:19:34 @defol git

selam herkese. kardeşler bu mübarek günde kötü laf söylemeyin. kalp kırmayın kırılmayın. kısa hayatta iyi olmaya insancıl olmaya gayret edelim. doğruyu konuşabiliyorsak konuşalım yazalım ama asla yalan iftira yapmayalım. Görünen köy klavuz istemez. Erdoğan bu ülkeye gerçekten çok emek verdi, çok yatırımları imkansızları başardı. dünyada benzeri eşi olmayanları gerçekleştirdi. hakkını yememek lazım. 2002 yılında gerçekten bitik bir Türkiye teröristlere bile teslim olmuş bir ülke idik. bu gün tartışmasız iyi durumdayız. yola DEVAM

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
acaba 2018-05-21 12:14:40 @defol git

Erdoğana git , gitsin diyenler neden diyor? Türkiyede neyi beğenmiyor? 16 yıl öncesine göre ne kötü?
vAllahi hiç birşey her şeyde iyi yönde iyileşme var. bir de chp bu ortalıkta dolaşan eşkiya seviciliği, Türkiye düşmanlığı, şer güçleri ile işbirliği olmasa ülkemiz güllük gülüstanlık olur.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Türkiye ve ERDOĞN 2018-05-21 12:12:27 @defol git

Türkiye ve Erdoğan asla olmaz biri olmadan öteki. Cumhuriyetimizin onurunu gururunu ayaklar altından kaldırıp dünya devleti yapmıştır Türkiyemizi. Dünyanın en büyük yatırımlarını Türkiyemize kazandırmıştır. içeriğini anlatmaya gerek yok her vatandaş Türkiyede neler hangi yatırımlar yapıldı biliyor. ERDOĞAN İLE DEVAMMMMM. yolun açık olsun yürekli baba insan. babayiğit insan.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ACI ÇEKEN ANNE AZ SABRET 2018-05-21 02:17:45 @defol git

HALKIMIZIN CUMHURBASKANI MUHARREM INCE HERSEYI COZER HALKIMIZIN ACILARI YAKINDA SON BULACAK

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ACI ÇEKEN ANNE 2018-05-21 02:13:37 @defol git

nikinde trol bey efendi bu saat te uyku tutmadi galiba trol maasiniz yetmiyormu ??

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
72 bavul para 2018-05-21 02:11:47 @defol git

http://tr.euronews.com/2018/05/18/eski-malezya-basbakan-rezak-a-ait-yerlerde-arama-nakit-dolu-72-bavul-c-kt-

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ACI ÇEKEN ANNE 2018-05-21 00:39:50 @defol git

sevgili cumhurum sen kimseye bakma biz seninleyiz 40.000 öğretmen atama müjdesi bekliyoruz çocuklarımız her sene kpss çalışmaktan bunalım yaşıyor anneler acı çekiyor bizleri kurtar bir babalık yap şu çocuklara saygılar ...

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
akp israil aski 2018-05-21 00:16:32 @defol git

Yenikapı mitinginden 1 gün sonra, Ceyhan'dan İsrail'e petrol sevkiyatı!
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/979264/Yenikapi_mitinginden
_1_gun_sonra__Ceyhan_dan_israil_e_petrol_sevkiyati_.html

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Esad Bey 2018-05-21 00:08:50 @defol git

israil'e meydan okuyor AKP napiyor ???? sadece protesto meeting i sanki iktidar parti uzaylilar

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Git artik 2018-05-20 20:49:02 @defol git

Türk Milleti diyemiyorsun, diploma gösteremiyorsun, günde 24 defa dönüyorsun.
Nedir senin derdin? Türkün yurdu Anadoludur. Bunu bil! Bilmezsen ögretiriz. Cok germe! Tuzun kuruyken git...

Beğenmedim! (0)
Avatar
KECi COBANI 2018-05-20 19:37:31

NE KADAR YOL KÖPRÜ HAVALiMANI MARMARAY YAPTIGINI ANLATTIN BiR DE YAPTIGIN BORCLARI NE KADAR OLDUGUNU VE KiMiN ODEYECEYiNiDE ANLAT 24 HAZiRAN DA TÜRKiYENi KADERi CiZiLECEKTiR ONUN iCiN BURDA HALKIMIZA SESLENiYORUM YA DEMOKRASiE DÖNÜS YADA DiKTETÖRLÜK ETRAFIMIZDAKi ÜLKELERE SALDIRDILAR DiKTETÖRLÜK YÜZÜNDEN VIRA BiZE GELECEK

Avatar
bu adamın agzından çıkan 2018-05-20 18:51:38

her kelimeden sonra muhakkak vatandaşın çebinden para çıkar.vatandaşın hayrına kesinlikle bir çaba yoktur.haa makarna ve kömürle yaşayanlar birde suriyeliler hariç.

Misafir Avatar
avrupadaki de askerligini ULKEMIZDE OY 2018-05-20 22:00:09 @bu adamın agzından çıkan

KULLANIYORSA ESIT SEKILDE YAPMALI INSAN KAYIRMACA OLMAZ

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
akp oylariyla red neden acaba 2018-05-20 21:28:47 @bu adamın agzından çıkan

http://www.yurtgazetesi.com.tr/turkiye/akp-israil-anlasmalarinin-iptali-onergesini-reddetti-h93129.html

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
israil tohumu 2018-05-20 21:27:55 @bu adamın agzından çıkan

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/bekir-coskun/kelek-2411676/

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
AKP hangi yuzle oy istiyor 2018-05-20 21:26:47 @bu adamın agzından çıkan

Geçmediğin köprüye, inmediğin havalimanına para ödeyeceksin. Ülkemizin tüm stratejik tesisleri, enerji, iletişim sektörleri, petro kimya, şeker fabrikaları , verimli araziler yabancıya satıldı. Bu satışdan kazanilan para 60 milyar dolar. eti samani bile ithal ediyoruz 2016 yılı sonu itibariyle Devletin borcu 438 milyar dolar

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
KUDUS LAF DEGIL TATBIKAT ISTIYORUZ 2018-05-20 21:25:27 @bu adamın agzından çıkan

ERBAKAN HOCA 1980'den bu güne sesleniyor
https://www.youtube.com/watch?v=zHlCpnn8SsI

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ŞEYTAN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ 2018-05-20 21:23:56 @bu adamın agzından çıkan

https://www.youtube.com/watch?v=kObV7pFd81k

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
. 2018-05-20 21:22:41 @bu adamın agzından çıkan

Hocaefendi dediler, ne istedilerse verdiler. Kim FETÖ'cü, kim besledi, kim büyüttü?
https://www.youtube.com/watch?v=BNWmW3tALJU

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Erdoğan: Ne istediniz de alamadınız? 2018-05-20 21:21:51 @bu adamın agzından çıkan

https://www.youtube.com/watch?v=-m9NL8xz_Hw

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Darbeyi Televizyondan Öğrenen Asker Şaştı Kaldı! 2018-05-20 21:20:48 @bu adamın agzından çıkan

https://www.youtube.com/watch?v=UiCRqQgsyos

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Perinçek"Darbeyi önceden biliyorduk,Haber verdik ? 2018-05-20 21:19:37 @bu adamın agzından çıkan

https://www.youtube.com/watch?v=dPwCRl_k6AM

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
hazine garantili dolar bazinda borc 2018-05-20 21:18:12 @bu adamın agzından çıkan

Ulaştırma bakanı: "Köprüden geçende geçmeyende para ödeyecek"
https://www.youtube.com/watch?v=H0qa1fE4WrA

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Şehrizar Konakları 2018-05-20 21:16:20 @bu adamın agzından çıkan

https://odatv.com/sehrizar-konaklarindaki-dairelerin-tapusu-albayraklara-verildi-1009141200.html

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
samda namaz kilcam diye tutturmasaydiniz 2018-05-20 21:15:02 @bu adamın agzından çıkan

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarına hic gerek kalmiycakti komsumuz suriye olacakti

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
MILLI VARLIKLARIMIZI 2018-05-20 21:12:10 @bu adamın agzından çıkan

FABRIKALARIMIZI LIMANLARIMIZI BANKALARI TELEKOM GIBI COGU SEYI SATTINIZ BI YIGINDA BORC YAPTINIZ KOPRU SEHIR HASTANELERI AYRICA BORCLU YAPILAN A BAKARSAK YAPILANLAR YETERSIZ

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
avusturyada referandumda oy kullananlara noldu 2018-05-20 21:09:18 @bu adamın agzından çıkan

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/727825/Avusturya_15_bin_
Turk_un_pesinde.html

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
çifte vatandaş 2018-05-20 21:08:20 @bu adamın agzından çıkan

https://odatv.com/turkleri-zora-sokacak-adim-1904171200.html

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
avusturyada referandumda oy kullananlara noldu 2018-05-20 21:06:55 @bu adamın agzından çıkan

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/727825/Avusturya_15_bin_Turk_un_pesinde.html

Beğenmedim! (0)
Avatar
52 2018-05-20 19:55:53

bu tayibi gördümü söyleyecek kelime bulamıyorum sadece Allah tayibin de akp nin de bin türlü belasını verir tez zamanda yüce türk milletin bu kadar kandıran ve yalan söleyen ve çalıp çırpan düyaya birdaha gelmez **

Avatar
Tamam gari 2018-05-20 18:58:17

borcunu zamaninda ödeyenler gece gündüz calisirken ödemeyenler barlarda sarisin pesindeydi. Asla kabul etmiyoruz! Emegimizi bari calmayin.

Avatar
ALOOOOOO 2018-05-20 19:02:54

KIBRIS NOLDU?
EGE ADALARI NOLDU?
KAPIKULE'DE TIR KUYRUGU 30 KM
ALOOOOOOOOOOOO

Avatar
Una 2018-05-20 19:33:32

PARA PARA PARA NAPOLYON NE DEMIS PARA PARA PARA BORC COK PARA YOK NE YAPSIN ADAMCAGIZ GECE GUNDUZ PARA BULMAK ICIN CALISIYOR HAZINE TAMTAKIR PARA BULMAK LAZIM HEMDE ACILEN KATARDA PARA VERMIYOR ARTIK DURUM KOTU KOLLA