İktidarda telaş: Son hafta ‘bıçak sırtı’

Muhalefet, seçimin ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakarken, iktidar blokunda ise başlangıçtaki yüzde 55 çıtası son haftaya girerken düşmeye başladı. İlk kez ikinci tur seslerinin çıkmaya başladığı dile getirildi. Batı’nın öngörüsünin ise seçimin ikinci tura kalacağı, parlamento seçimlerinde ise muhalefetin çoğunluğu ele geçireceği yolunda olduğu kaydediliyor.

İktidarda telaş: Son hafta ‘bıçak sırtı’

Muhalefet, seçimin ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakarken, iktidar blokunda ise başlangıçtaki yüzde 55 çıtası son haftaya girerken düşmeye başladı. İlk kez ikinci tur seslerinin çıkmaya başladığı dile getirildi. Batı’nın öngörüsünin ise seçimin ikinci tura kalacağı, parlamento seçimlerinde ise muhalefetin çoğunluğu ele geçireceği yolunda olduğu kaydediliyor.

18 Haziran 2018 Pazartesi 13:11
İktidarda telaş: Son hafta ‘bıçak sırtı’

24 Haziran seçimleri için son haftaya iktidar ve muhalefet blokları, “bıçak sırtı” tahminiyle girdi. Muhalefet başından beri seçimin ilk turda bitmeyeceği öngörüsüyle ikinci tur stratejilerine hazırlık yaparken, iktidar cephesinde ise ikinci tur ihtimalleri ilk kez dile getirilmeye başlandı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün yazısına göre, yüzde 51.5 yüzde 48.5 tablosuyla biten 16 Nisan 2017’deki referandumun bir devamı niteliğinde görülmesi nedeniyle de nefes nefese ve heyecanla geçecek son haftaya girilirken muhalefet, iktidar ve seçimleri yakından izleyen Batı ve AB ülkelerinin çektiği son fotoğraflar şöyle:

AKP UZAKLAŞAN SEÇMENİ İKNA EDEMEDİ’

"Millet ittifakıyla, seçime tek başına giren HDP’nin oluşturduğu muhalefet bloku, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmeyeceği, ikinci turda cumhurbaşkanının değiştirileceği stratejisiyle hareket ediyor. Muhalefet, son haftaya bu beklentisini daha da yükselterek girdi. 16 Nisan referandumundaki kafa kafaya sonuçlar, muhalefetin ikinci tura kalınacağı öngörüsünün en güçlü hesabını oluşturuyor. Çünkü muhalefete göre AKP referandumda “kentli muhafazakar genç seçmen” olarak tanımlanan seçmenine “evet” oyu verdirememişti.

Yapılan araştırmalarda AKP’nin kendisinden uzaklaşan ve “mutsuz seçmen” olarak tanımlanan grubu ikna edemediği görülüyor. Muhalefette, bu nedenle “16 Nisandan bu yana hayır oylarında bir kayıp yok ama evet tavrından hayır tavrına geçiş var” tespitleri yapılıyor. Evet’ten hayır tercihine geçen AKP seçmenlerinin kendi partilerine ve Erdoğan’a oy vermeyip “boş oy” tercihi yapabilecekleri tahmin ediliyor. Muhalefet, tercihini ifade etmeyen yüksek orandaki seçmen grubunun da AKP’ye oy veren seçmenler olduğu gerçeğiyle, seçimin ikinci tura kalacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

MHP FİRELERİ

Son haftaya girilirken AKP ile MHP arasında yaşanan gerilim ve MHP seçmeni içindeki “itaatsiz seçmen” grubu, muhalefetin ikinci tur umudunu yükseltiyor. Bizzat MHP lideri Devlet Bahçeli ve AKP sözcüleri arasında partilerin alacakları oy ve çıkaracakları sandalye sayısına ilişkin tartışmalar, muhalefete “iktidar içinde erime” tespitleri yaptırdı. Muhalefete göre, iktidar içindeki bu çekişme, “Kendi partimize oy veririz ama cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan’a oy vermeyiz” tavrındaki MHP’li seçmen sayısını artıracak.

Muhalefete göre iktidar ittifakı, Erdoğan’ın tanımladığı “metal yorgunluk” içinde bir kampanya süreci yaşadı. Muhalefette, Erdoğan’ın partisini bir türlü ayağa kaldıramadığı, kampanya süresince her seçimde en önemli avantajı olan psikolojik ve gündem üstünlüğünü ele geçiremediği, mitinglerinin eski enerjikliği göstermediği gözlemleri ifade ediliyor. Muhalefete göre tüm bu görüntüler, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalmasını kesinleştirdi. Muhalefet, parlamento seçimlerinde de çoğunluğu sağlayacağından yola çıkarak, bunun da 8 Temmuzdaki ikinci turda muhalefet adayının cumhurbaşkanı seçilmesine katkı sağlayacağını hesaplıyor.

ÇITA AŞAĞI İNDİ

İktidar blokunda başlangıçta hedef yüzde 60’lardan açılırken, ilk anketler sonrası çıta yüzde 55’lere konuldu. Ancak son haftaya girilirken iktidar blokundaki değerlendirmeler “ayakların suya erdiğini” gösteriyor. AKP’deki değerlendirmelerde, cumhurbaşkanı seçimlerinde “az farkla da olsa” ilk turda sonuç alınacağı ifade edilmeye başlandı. Erdoğan’ın referandumdaki sonuçlara yakın oranda kılpayı bir şekilde ilk turda cumhurbaşkanı seçileceği ifade ediliyor.

İktidar blokunda başlangıçtaki çıta yüksekliğinden düşüşle birlikte mikrofonlara olmasa da ilk kez ikinci tur sesleri de duyulmaya başlandı. İktidar bloku içinde daha önce ikinci tur hiç telaffuz edilmezdi. Ancak artık sessiz de olsa “ikinci tur hazırlıklarıyla” ilgili cümleler duyuluyor. İktidar blokunda ikinci tura kalınması durumunda bile Erdoğan’ın seçimi kaybetmesinin mümkün olmadığı görüşlerine, muhalefetin tek aday etrafında birleşmesinin mümkün olmadığı tespitleri dayanak oluşturuyor. Özellikle HDP’nin baraj altı kalacağı hesaplarının boşa çıkacağına ilişkin araştırmalar, AKP’de parlamento çoğunluğunun da kaybedilebileceği kaygılarını artırıyor.

BATI-AB BAKIŞI

24 Haziran seçimleri Batı ülkeleri tarafından da çok yakında izleniyor. Türkiye ile ilişkilerdeki hassasiyet nedeniyle, tahminleri konusunda en ketum kesimleri de Batı ve AB ülkeleri oluşturuyor. Ancak kulislerde ağırlıklı tahminler, “İlk turda muhalefetle iktidar arasında kafa kafaya bir yarış var, ilk turda yüzde 50+1’in bulunamaması yüksek bir olasılık, ikinci tura doğru bir gidiş görülüyor” şeklinde ifade ediliyor. Batı ve AB ülkelerinde parlamento seçimleri için de “kafa kafaya yarış” gözlendiği, az da olsa muhalefetin sandalye sayısında öne geçebileceği tahminleri yapıldığı belirtiliyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hak ve gerçek.. 2018-06-18 13:18:40

Rabbim meral hanıma yar ve yardımcı olsun..
ramazan ,,bayram. ve kadir gecesi hurmetine..amin.
sarayı kabat meral..kime verirsenizse yine 2 milyon liralık elkt.parası ve 500 bin liralık su parası gelecek..MİLLETE ACIYIN..YAZIKTIRLAR..EMEKLİLER BERBAT..

Avatar
Ömer Hayyam 2018-06-18 13:18:09

Niceleri geldi, neler istediler;
Sonunda dünyayı bırakıp gittiler;
Sen hiç gitmeyecek gibisin, değil mi?
O gidenler de hep senin gibiydiler.

Avatar
Ömer Hayyam 2018-06-18 13:19:41

Her gün biri çıkar, başlar ben, ben demeğe,
Altınları gümüşleriyle övünmeğe.
Tam işleri dilediği düzene girer:
Ecel çıkıverir pusudan: Benim ben, diye.

Bu dünya iki kapılı bir han,
Girdi mi dertlere düşer insan.
Tanınmadan yaşamak en iyisi:
Elinde olsa da hiç doğmasan.

Yıllar günler gibi geçti gider;
Nerde o eski dertler, sevinçler?
Belaya aldırmaz aklı olan:
Bu da her şey gibi geçer, der.

Neylesem bu benim iç kavgalarımla?
Pişmanlığım, kendime düşmanlığımla?
Sen bağışlasan da ben yerim kendimi:
Neylesem bu yüzkaram, bu utancımla?

Avatar
aydın 2018-06-18 13:19:45

hiç merka etmeyin bop taşronu hdp bir hendek daha kazar hepinizi haleder

Avatar
Ömer Hayyam 2018-06-18 13:22:05

Uğrunda dertlere düştüğüm sevgili
Bir başkasına tutulmuş, o da dertli;
Derdimin dermanı kendi derdinle:
Hekim hasta olunca kime gitmeli?

Avatar
Ömer Hayyam 2018-06-18 13:34:31

Kuklay›z biz, kuklac›d›r çark›felek
VAllahi mecaz de¤il, bu söz bir gerçek!
Varl›k sahas›nda oynad›k oyunumuzu,
Yokluk denilen sand›¤a girdik tek tek…

Avatar
Ömer Hayyam 2018-06-18 13:46:53

Nice zaman geçecek, dünya hep duracak.
Bizim ne ad›m›z ne san›m›z kalacak.
Bundan önce biz yoktuk, bir eksiklik olmad›;
Bundan sonra olmasak, durum ayn› olacak.