Kılıçdaroğlu İstanbul'a girdi!

Tarihi Adalet Yürüyüşü'nde bugün yirmi üçüncü gün, büyük 'Adalet Mitingi'ne son 2 gün kaldı. Dün geceyi Kocaeli Gebze'de geçiren kortej birazdan yürüyüşe geçti. Kortej İstanbul il sınırlarına girdi. Kılıçdaroğlu bugün Gandi'nin 600 bin adım rekorunu da kırdı. Kılıçdaroğlu bugün Gandi'nin 600 bin adımlık Tuz Yürüyüşü rekorunu kırarak tarihe geçti. 

Kılıçdaroğlu İstanbul'a girdi!

Tarihi Adalet Yürüyüşü'nde bugün yirmi üçüncü gün, büyük 'Adalet Mitingi'ne son 2 gün kaldı. Dün geceyi Kocaeli Gebze'de geçiren kortej birazdan yürüyüşe geçti. Kortej İstanbul il sınırlarına girdi. Kılıçdaroğlu bugün Gandi'nin 600 bin adım rekorunu da kırdı. Kılıçdaroğlu bugün Gandi'nin 600 bin adımlık Tuz Yürüyüşü rekorunu kırarak tarihe geçti. 

07 Temmuz 2017 Cuma 08:58
Kılıçdaroğlu İstanbul'a girdi!

15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, yirmi üçüncü gününde de İstanbul’a doğru yürüyüşüne devam ediyor. Kortej dün geceyi Gebze’de topçu kışlasındaki kamp alanında geçirdi. Tarihi yürüyüşün yirmi üçüncü gün etabı Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından saat 09:00 sıralarında başladı. Bugün İstanbul'a giriş yapılması bekleniyor. Maltepe'ye son 40 kilomere kaldı. Konuşmasında Avrupa Parlamentosu’nun dünkü Türkiye kararına da değinen CHP lideri “AB ile ilişkilerin askıya alınması değil daha sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

Adalet Yürüyüşü’nün 23. gününde korteje merhum gazeteci Metin Göktepe’nin annesi de katıldı. İlerleyen yaşı nedeniyle yürümekte güçlük çeken Fadime Göktepe toplam 2 kilometre yol yürüdü.

TÜM DETAYLARIYLA 23. GÜN

15:20 - Konaklama alanına ulaşıldı.

14:45 - Yol üzerinde bulunan Şişecam'ın çalışanları da yürüyüşe destek için yol kenarına çıktı. İş Bankası çalışanları da Şişecam'ın biraz ilerisinde desteği devam ettirdi.

14:40 - Tokat'tan gelen 90 yaşındaki Furkan Sükan da yürüyüşe katıldı. Sükan, "Özgürlükten yanayım, demokrasiden yanayım, o yüzden buradayım" dedi.

14:30 - Yürüyüşün ilk gününden bu yana Adalet Yürüyüşü'nde bulunan ve 15 Temmuz sonrasında tutuklanan Hava Harp Okulu öğrencisi oğlu için adalet isteyen Veysel Kılıç da Kılıçdaroğlu'yla birlikte yürüyor.

14:27 - Yürüyüş başladı. 5 kilometrelik yürüyüşün ardından 23. gün Tuzla İçmeler'de son bulacak.

12:24 Tertip otobüsünden yapılan anonsta, 2 saatlik molada bol bol sıvı alınması ve gerekli olması durumunda sağlık ekiplerine başvurulması öğütlenirken, "Bu tarihi günde Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğunuz için hepinizle gurur duyuyoruz ve saygıyla selamlıyoruz" dendi.

12:20 Katılımcılar mola alanına üstleri aranarak alınıyor. Günün son etabı saat 14.15'te başlayacak.

12:13 İstanbul girişindeki mola alanına ulaştı. 

12:00 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Adalet Yürüyüşü'nün 23'üncü gününde saat 12.00 sıralarında İstanbul'a girdi. Kılıçdaroğlu'nu İstanbul il  sınırında mehteran ekibi karşıladı. CHP Tuzla İlçe Teşkilatı tarafından getirildiği öğrenilen mehteran takımı İzmir Marşını da çaldı.

11:59  İstanbul il sınırına giren kortej, burada "Mehter Marşı" ve 16 Türk devleti bayrağıyla karşılandı. 

11:51 Kılıçdaroğlu, İstanbul'a mehterle girecek.

11:15 Yürüyüşe yeniden başlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sırasında şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in fotoğrafının basılı olduğu tişörtler giyen yüzden fazla genç, Kılıçdaroğlu'nun yanında yürüyor. 

11:00 Kortej yeniden yürüyüşe geçti. İstanbul il sınırlarına girildi.

10:30 Darıca’da ilk mola verildi. Gebze Topçu Kışlası’nda başlayan kortej ilk etapta toplam 5.4 kilometre yürüdü.

10:15  5 kilometrelik yürüyüşün ardından ilk mola alanına ulaşıldı.

10:10 CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yol kenarında Rabia işareti yapan gruplara yönelik olarak, "Sevgili genel başkanımız hangi görüşten olursanız olun, sizleri kucaklıyoruz" anonsları yapıyor.

Yürüyüşün ilk gününden bu yana kortej düzeninden sorumlu olan Ağbaba, çocuklarıyla birlikte yol kenarında bekleyen ailelere de "Kemal Kılıçdaroğlu günaydınlar diliyor. Gözlerinizden öpüyor" diye sesleniyor.

10:01 8 Ocak 1996'da polislerin işkence ederek öldürdüğü Evrensel muhabiri Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, yürüyüşe destek vererek Kılıçdaroğlu'yla birlikte yürüdü.

09:25  DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş üyesi onlarca işçi de yürüyüşe destek vermek için yol kenarında bekliyor.

09:20  Yol üzerinde güvenlik önlemleri artırıldı.

09:11  Katılımcılar aranarak yürüyüş güzergâhına alınıyor.

09:10 Yürüyüş başladı. Kortejin bugün ikinci etapta İstanbul'a girmesi bekleniyor.

09:00 Kortej Kılıçdaroğlu’nun kısa 23. gün açıklamasının ardından yürüyüşe geçti.

'AB'DEN DE ADALET İSTİYORUZ'

'Adalet Yürüyüşü'nde dün Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne ulaşılırken, gece eski Topçu Kışlası'nda konaklandı. Kılıçdaroğlu, bu sabah, yürüyüşün 23'üncü gününe başlamadan önce açıklamada bulundu. Artık Kocaeli'den ayrılıp Tuzla'ya geçeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Bütün Kocaelilere yürekten teşekkür ediyoruz. Bize gösterdikleri ilgiden ötürü. Biz onlar için de tüm Türkiye için, 80 milyon için adalet istiyoruz ve adalet için yollara çıktık ve bu yolculuğumuz da sürecek" dedi. Bugün İstanbul'a girileceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Son derece mutluyum, huzurluyum. Hiçkimsenin burnu bile kanamadan uzun bir yolu kat edip İstanbul il sınırlarına girmiş olacağız. Umarım bizi izleyen gazeteci arkadaşlarım da son derece memnunlardır. Çünkü onlar da bizimle birlikte uzun bir yolculuk yaptılar. Birlikte ayın 9'unda pazar günü bu yürüyüşümüzü tamamlamış olacağız. Ama adalet arayışımızı değil. Adalet arayışımız devam edecek" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği ile ilişkilerin askıya alınması değil, daha sağlıklı sürdürülmesi gerektiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Avrupa Parlamentosu, Kati Piri raporunu kabul etti. Müzakereler konusunda AB'ye üyelik konusunda Türkiye ile ilişkilerini askıya alınması yönünde bir rapor önerisi kabul edildi. Buradan Avrupa Parlamentosu'na seslenmek isterim. Biz herkes için adalet istiyoruz. Sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değil ki. Türkiye'ye bakın Adalet Yürüyüşü yapıyoruz. 10 binler var. Bir referandum yaptık. Yüzde 50'den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin. Dolayısıyla Avrupa Birliği ile ilişkilerin askıya alınması değil, daha sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda umarım bizim adalet arayışımıza da destek vererek Türkiye ile olan ilişkilerin devamı yönünde bir karar alırlar, bu da bizi memnun eder. Çünkü adalet sadece Türkiye için değil, bütün insanlık için geçerli olan bir kavramdır. Avrupa Parlamentosu'nu da adil davranarak Türkiye ile olan ilişkileri sürdürme yönünde bir karar alır umuduyla hepinize saygılar sunuyorum."

“SON DERECE MUTLUYUM, HUZURLUYUM”

23. gün etabının başında konuşan Kılıçdaroğlu, “Bugün Kocaeli’den ayrılıyoruz.  İstanbul’a giriyoruz. Son derece mutluyum, huzurluyum. Kimsenin burnu kanamadan uzun bir yolculuğu katedip İstanbul’a girmiş olacağız” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Ayı 9’unda, pazar günü bu yürüyüşü sonlandırmış olacağız. Ancak adalet arayışımızı değil, adalet arayışımız devam edecek” diye konuştu.
Avrupa Parlamentosu’nun kararını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Buradan Avrupa Parlamentosu’na seslenmek isterim. Biz herkes için adalet istiyoruz, sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değildir. Türkiye’de bir adalet yürüyüşü yapıyoruz, 10 binler var. Referandum yaptık. Yüzde 50’den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin. Dolayısıyla AB ile ilişkilerin askıya alınması değil daha sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda umarım bizim adalet arayışımıza da destek vererek Türkiye’ye olan ilişkilerin devamı yönünde karar alırlar. Adalet sadece Türkiye için değil bütün insanlık için geçerli olan bir kavramdır. Avrupa Parlamentosu da adil davranarak Türkiye’ye olan ilişkileri sürdürme yönünde karar alır” şeklinde konuştu.
BUGÜN GANDİ’NİN REKORU KIRILDI

Şimdiye kadar yaklaşık 430 kilometre kat eden ve 600 bin adım atan Kılıçdaroğlu bugün (07.07.2017) Gandi’nin 600 bin adım rekorunu da kırmış oldu.


GANDİ 600 BİN ADIM ATMIŞTI

Gandi “Tuz yürüyüşünü”, 1930 yılında,Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlık kazanmasının ardından, İngilizlerden kalan ve Hintliler’e ayrımcılık yapan yasaları protesto etmek için başlatmıştı. Gandi ve 78 yoldaşı o dönemde İngiliz sömürge döneminden kalan ve Hintliler’e tuz üretimini yasaklayan yasayı protesto için yürüyüşe başlamışlardı. Hindistan’ın Gujarat Eyaleti’nin başkenti Ahmedabad yakınlarındaki Sabarmati Aşram’dan başlayan yürüyüşe yolda binlerce kişi katıldı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadar ki 388 kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla 24 günde kat eden, o dönemde 61 yaşında olan Gandhi, 6 Nisan sabahı İngiliz polislerinin şaşkın bakışları arasında denize yürüdü ve çamura karışmış bir topak tuzu avuçlarına alarak tatlı suda yıkayarak ufaladı. Böylece bir Hindu’nun tuz çıkaramayacağına dair Tuz Yasası’nı ihlal etti. Ardından Gandhi’nin çağrısına uyan binlerce köylü deniz kıyılarına akın ederek tuz çıkarmaya başladılar. Gandhi ve 60 bin eylemci hapse atıldı ancak yasa da işlemez hale getirildi.

‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ’ NEDENİYLE İSTANBUL’DA KAPATILACAK YOLLAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından, CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’ nedeniyle bugünden itibaren Pazar gününe kadar bazı yollar önlemler kapsamında kapatılacak.
İşte bugün kapatılacak yollar şu şekilde.
Cuma günü saat 08.00’dan konaklama yerine kadar;
– D-100 Çayırova TEM bağlantı yolundan Tuzla İçmeler Köprü’ye kadar Kuzey yol ve Kuzey yan yolu (İstanbul istikameti) ve bu yola çıkan tüm bağlantı yolları trafiğe kapatılacak.
– D-100 Pendik Tersane Köprü’den D-100 Çayırova TEM bağlantı yoluna kadar olan Güney yolun tamamı (Kocaeli istikameti) ve Güney yola çıkan bütün bağlantı yolları trafiğe kapatılacak.
– TEM Otoyolu alternatif olarak kullanılacak.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 07.07.2017 15:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özgür 2017-07-07 15:58:05

burada chp ye saldiranlara agir itam da bulunanlara tavsiyem demokrasi Adalet nedir bunu bilsinler ögrensinler .cünkü herkese lazim .chp yi fetö pkk ile iliskilendirenler tc mizin var olan kanunlari icinde suc isliyorlar .hakeret iftira ettiginiz chp ye türk miletinin verdigi oylar var elestiri ayri hakaret ayri türkmilleti chp yi iktidarin altarnatifi olarak oy veriyor chp iktidarda olsa korkmayin adaletde demokratik rejimde vazgecmez .akilli vicdanli olun .

Misafir Avatar
Vatan hainlerini beyinsiz başında taşı Millet 2017-07-08 04:15:24 @özgür

Yalını yiyen yalağından içen beyinsiz sürüsü CHPKKK-HDPKK-KPKK-MHPKK hepsi aynı sürece hizmet ediyor

Beğenmedim! (1)
Avatar
Didar aytaç 2017-07-07 13:55:37

Bu habere yapılan yorumların hepsi yürüyşe iftira atan yorumlar.yürüyüşe destek veren milyonlarca kişinin neden burada bir yorumu yok?Editör'ü adalate davet ediyorum.

Avatar
dalalet yürüyüşü 2017-07-07 09:21:02

1-Vatan partililer, CHP yi HdP ile işbirliği yapmakla itham eder
2-CHP liler, Vatan Partisinin Akp/Saray ile ittifakı olduğunu savunur
3- MHP liler dllet yürüyüşün e PKK ve FETÖ nun desteklediğini söyler
4-Türkiye de hukukun yok edilmesini sağlayan BOP Cumhurbaşkanı aynı sürece hizmet eden ortağı sözde muhalefet liderini hukuksuzlukla suçlar.
Esasen Vatan partisi, CHP,HdP , PKK,Akp,MHP ,BOP Eşbaşkanı,Feto- aynı gülün, pentagon gülünün dalları

Avatar
yılmaz yaşar 2017-07-07 12:29:21

akköpek troller siz kazıgıda kemigide daha cok hakediyorsunuz adaletin ne oldugunu sizler ne bileceksiniz efendiniz başcalana yaltaklanmaya devam edin

Avatar
veli 2017-07-07 12:39:55

sapiklara cevap hediye kazik o senin kulturunde var galiba barbar ihaneti yasadik sayenizde oslo habur ve 15 temuz feto ile beraber sizde hic Allah korkusu kalmamis iftira kin ben sizingibileri Allaha havale ediyorum bildigi gibi yapsin

Misafir Avatar
bb 2017-07-07 14:49:58 @veli

Bunlar mehterden korkarlar aslında, mehter bunları titretir. ama ne hikmetse mehter i bir anda sahpleniyorlar. pişkinler.

Beğenmedim! (2)
Avatar
koç 2017-07-07 11:34:14

Bu vatanı seven, ülkemizin huzurunun bozulmasını istemeyen, dış güçlerin ülkemiz üzerinde operasyon yapılmasını istemeyenler bu yürüyüşe katılmasın. bu bir İHANET yürüyüşüdür.

Avatar
ülkem 2017-07-07 11:35:19

Kardeşler, budara chp yok burada ülkeye ihanet var. chp zivanadan çımkış. şer güçlerinin eline geçmiş chp. bu ihanet yürüyüşüne katılmayınnn.

Avatar
posta 2017-07-07 15:50:25

ey Ileri zekalilar yürüyen anamualefet partisi chp dir .türk milletinin oy verdigi chp saygili olacaksiniz .akp nasil iktidarda chp de mualefet de .dis güc fetö pkk ile chpyi birlesmis göstermek hakaret kanunda sucdur .chp milletimizin iktidara getirmek istedigi bir partidir .kanunsuz ceteler gibi saldiran guruh aklinizi basiniza alin chp ye her iftiraniz kanunen sucdur sehir eskiyasimisiniz .