Kürtler, Kerkük'te 24 saatte bozguna uğradılar, kaçıyorlar

Irak güvenlik güçleri, Kerkük'teki askeri üs ve petrol kuyularını almak üzere operasyon başlattı. Irak'ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında artan bağımsızlık gerilimin ardından Irak ordusu gece yarısı Haşdi Şabi ile birlikte Kerkük'te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlattı. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw'a konuşan Kerkük'ün merkezi yönetim tarafından azledilen Valisi Necmettin Kerim ise kenti teslim etmeyeceklerinin belirtirken halkı sokağa çağırdı.

Kürtler, Kerkük'te 24 saatte bozguna uğradılar, kaçıyorlar

Irak güvenlik güçleri, Kerkük'teki askeri üs ve petrol kuyularını almak üzere operasyon başlattı. Irak'ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında artan bağımsızlık gerilimin ardından Irak ordusu gece yarısı Haşdi Şabi ile birlikte Kerkük'te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlattı. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw'a konuşan Kerkük'ün merkezi yönetim tarafından azledilen Valisi Necmettin Kerim ise kenti teslim etmeyeceklerinin belirtirken halkı sokağa çağırdı.

16 Ekim 2017 Pazartesi 09:12
Kürtler, Kerkük'te 24 saatte bozguna uğradılar, kaçıyorlar

Irak'ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından Irak ordusu gece yarısı Kerkük'te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlattı. Iraklı güçler Kerkük Havalimanı, Kuzey Petrol Şirketi, Keyvan Askeri Üssü, Kerkük Elektrik Dairesi, doğalgaz yatakları gibi kritik noktalarda kontrolü ele geçirdi. Irak ordusu, kısa süre içinde Kerkük'teki yönetim binalarını ele geçirerek kenti kontrolü altına aldı. KYB peşmergelerinin mevzileri terk edip çekilmesi Peşmerge arasında kriz çıkarttı. AFP, Irak güçleri ile yaşanan çatışmalarda 10 peşmergenin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Reuters haber ajansı Irak merkezi hükümetinin Kerkük'ü ele geçirdiğini duyurdu. Irak hükümetinin açıklamasına göre, Iraklı güçler kentte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne ait yönetim binalarını ele geçirdi. Irak ordusunun açıklaması, Kerkük'e yönelik operasyonun başlamasının ardından bir gün içinde kentin ele geçirilmesi anlamına geliyor.  

OPERASYON GECE YARISI BAŞLADI

Irak güvenlik güçleri ve Haşdi Şabi, gece yarısı  'K1 askeri üssü' ve petrol kuyularını Peşmerge'den almak için harekete geçti. Irak ordusu şehirdeki Halit Köprüsü, Riyat yolu, Halit vilayet binası, Meryem Tepesi geçidi ve Reşat’ın kontrolünü, K-1 Askeri Üssü, Turklin ve Yaji Sanayi Bölgesi, Kuzey Gaz Tesisleri ve güvenlik merkezi, Kerkük elektrik santrali, gaz tesisleri yakınındaki petrol rafinerisini ele geçirdi. 

Irak Savaş Medya Ağı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Ortak güçler, Baba Gürgür Petrol Yatağı ve Kerkük Kuzey Petrol Şirketi'nin tamamında kontrolü sağladı." denildi. Açıklamada ayrıca Kerkük'e bağlı Leylan nahiyesinde de denetimin sağlandığı aktarıldı. Irak ordusu Kerkük Havalimanı'nın kontrolünü de ele geçirdi. 

"LAHUR TALABANİ ÇEKİLME EMRİ VERDİ"

Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı bazı peşmerge birliklerinin, görev yerlerini bırakıp çekilmesiyle Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri buraları ele geçirdi. Rûdaw’a konuşan peşmergeler, “Üstlerimizin emriyle çekildik. Onlar Kerkük’ü sattı. Pavel Talabani, Lahur Talabani ve Aras Şeyh Cengi çekilme emri verdi” dedi. 

TUZHURMATU'NUN KONTROLÜ EL DEĞİŞTİRDİ

Irak ordusunun Kerkük valiliğinin binasını çatışma olmadan aldığı ifade etti. Reuters'a konuşan Iraklı bir yetkili, merkezi hükümetin Kerkük'ten petrol üretimine kısa süre içinde başlayacağını söyledi. 

Kerkük valilik binasındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne ait bayrağın kaldırıldığı ifade edildi. 

PEŞMERGEDEN AÇIKLAMA: SAVAŞ İLANI

Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı da açıklama yaptı. Açıklamada, “İkbalpur komutasındaki İran Pasdaran Ordusu’na bağlı Haşdi Şabi güçleri, Iraklı güçlerin yardımıyla Kerkük ve çevresine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlatmıştır. Bu saldırı, Kürdistan halkına karşı açık bir savaş ilanıdır” denildi.

KYB'YE SUÇLAMA: İHANET...

Açıklamada Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) birliğinin bazı yetkililerin bu planın destekçisi olduğu belirtildi, ihanetle suçlandı, "Bu birkaç yetkili, bazı hassas bölgeleri çatışmadan, Heşdi Şabi ve İran Pasdaran Ordusuna teslim etmiştir" dedi. 

Açıklamada "Bütün taraflara, bu saldırının, Haşdi Şabi ve Iraklı güçlerin ABD yapımı Abrams tankları, zırhlıları ve silahları ile koalisyonun verdiği silahlarla yaptığını duyuruyoruz. Bir süredir, IŞİD’e karşı savaş adı altında Irak ordusu ve Heşdi Şabi’ye verilen bu ABD yapımı silahlar, peşmergen ihtiyaç duymasına rağmen, IŞİD’le savaşta, terörle mücadelede kendilerine verilmemiştir. Kürdistan Peşmerge Güçleri’nin yüksek moralle tüm bölgelerde kahramanca savunma yapacağından emin olsun" denildi.

'BEDELİNİ ÖDEYECEK'

Açıklamada,  "Kürdistan halkına savaş dayatmanın birinci dereceden sorumlusu Abadi hükümetidir ve bu zulmün bedelini ağır şekilde ödeyecektir" ifadesi yer aldı.

10 PEŞMERGE ÖLDÜ

AFP haber ajansı, Irak ordusu ve Kürt birlikler arasındaki çatışmalarda 10 Peşmerge'nin öldüğünü duyurdu. Kerkük'ten çok sayıda sivilin diğer bölgelere kaçtığı ifade ediliyor. 

Irak ordusunun Kerkük operasyonuna ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Irak ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki tüm sorunların barışçı yollardan çözülmesi ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Kerkük Valiliği’ne, Vali Necmeddin Kerim’in yardımcısı Rakan Said Ali Cuburi’yi vekaleten atadı.

IRAKLI YETKİLİ: 'KARDEŞ OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ BAZI KÜRTLER KABUL ETTİ'

Iraklı bir yetkili hükümet güçlerinin Kerkük'ün kuzeybatısında yer alan Kuzey Petrol Şirketi merkezini ve yakınındaki bir rafineriyi herhangi bir çatışma olmadan Kürt Blgesel Yönetimi'nden aldığını belirtti. Irak Petrol Bakanlığı'ndan bir yetkili "Bazı Kürt liderlerle Kerkük'teki petrol ve doğalgaz tesislerinin çatışmaların dışında bırakılması konusunda anlaşmaya vardık" dedi.

Askeri operasyonda görevli bir Irak ordusu yetkilisi de, "Kardeşlerimiz olarak gördüğümüz bazı Kürt liderler devlete ait olan Kuzey Petrol ve Kuzey Doğalgaz şirketlerinin kontrolünü devretmeyi kabul etti" dedi. Irak'ın petrol üretiminin küçük bir kısmı Kuzey Petrol şirketi tarafından gerçekleştiriliyor. Petrol üretiminin büyük bölümü ülkenin güneyindeki sahalardan karşılanıyor" (Reuters)

İŞTE TÜM GELİŞMELER

Peşmerge ağladı

Kerkük'ün güneyindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı (KYB) peşmergelerin mevzileri boşaltıp çekildiği iddia ediliyordu. Çekilme KYB ve KDP'ye bağlı peşmerge arasında kriz çıkarttı.  Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre Binbaşı rütbeli bir peşmerge, “Savaştığımız mevzilerden neden geri çekildiğimizi anlamıyorum. Halkın, bu emri veren komutandan bunu sorması gerekiyor” dedi.

Habere göre söz konusu Peşmerge “Saldırı karşısında iyi savunma yaptık. 3 saatten fazla doçka ve havanlarla karşılık verdik ve geri de çekilmedik. Ancak ne yazık ki sonunda geri çekildik. Sadece çok yazık diyorum. Halktan, geri çekilmenin hesabını sormasını istiyoruz. Peşmergeye geri çekilme emrini kimin verdiğini sormalarını istiyoruz” diye konuştu.

Askeri üs ele geçirildi

Irak güçlerinin Kerkük'teki Keyvan Askeri Üssü'nde kontrol sağladığı bildirildi. Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Terörle mücadele güçleri, Kerkük Keyvan Askeri Üssü'nde kontrolü sağlayarak buradaki askeri dağılımı yeniden gerçekleştirdi." denildi. Irak güvenlik güçlerinin Kerkük'ün kuzeyindeki doğal gaz yatakları, polis karakolu ve Kerkük Elektrik Dairesi'nde de kontrolü sağladığı belirtilmişti.

Takviye gönderiliyor

IKBY, Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, Kerkük'teki bazı Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil'den takviye güç gönderildiğini belirtti. Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Hikmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük'ün güneyindeki 4'üncü Cephedeki Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil'den takviye gücün gönderildiğini ifade etti. Kerkük'teki son gelişmeleri ele almak için Erbil'de hareketli saatlerin yaşandığını belirten Hikmet, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri ve Peşmerge komutanları arasında toplantı yapılacağını söyledi.

IKBY: Irak ordusu Kürtler’e karşı savaş başlattı

IKBY lideri Mesut Barzani’nin sözcüsü Ari Mamchae, “Irak güçleri Kürtler’e karşı savaş başlattı” açıklamasını yaptı.

Mamchae’nin açıklaması şu şekilde:

"Ne yazıkki Irak hükümeti masaya oturup bizimle konuşmak yerine, askerlerini göndererek bize saldırmaya başladı. Konuşma taleplerimizi reddederek bize karşı bir savaş başlattılar”

Erbil merkezli yayın kuruluşu Rudaw, Peşmerge güçlerinin Kerkük'ün güneyindeki mevzilerinden ayrıldığını duyurdu.

Irak ordusu: Bir petrol rafinerisi kontrol altına alındı

Irak ordusundan operasyona ilişkin yapılan açıklamada, “Güçler ilerlemeye devam ediyor” denildi.

Açıklamada, Kerkük’ün güneyindeki çeşitli pozisyonların ele geçirildiği, alınan yerler arasında Kuzey Gaz Şirketi rafinerisinin bulunduğu da belirtildi.

Rudaw: KYB Peşmergeleri bazı yerlerden çekildi

Erbil merkezli yayın kuruluşu Rudaw, Tal Alwad ve Tazehurmatu'daki KYB (Kürdistan Yuertseverler Birliği) Peşmergeleri’nin bulundukları yerlerden çatışmadan çekildiğini bildirdi.

Rudaw, Tal Alwad'a takviye Peşmerge gücü gönderildiğini belirtti.

PKK: Kerkük’te savunma hattı oluşturuyoruz

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) internet sitesi, PKK’nın askeri kanadı HPG’nin, Kerkük’te “halkı korumak için savunma hattı oluşturmaya başladığı” belirtildi.

Haberde, “Bölgede bulunan HPG Güçleri Komutanlığı, ‘Kerkük’ü savunmak isteyenler mevzilerimize doğru gelsin’ çağrısında bulundu” ifadesi yer aldı.

Irak hükümeti dün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkililerini Kerkük'e PKK militanlarını yerleştirmekle suçlamış, bu durumun 'savaş ilanı' olduğu belirtmişti.

IKBY: Beş askeri aracı imha ettik

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yapılan açıklamada gece, Kerkük’ün güneyindeki iki ayrı noktadan operasyon başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, ‘Peşmerge güçleri Haşdi Şabi tarafından kullanılan en az beş askeri aracın imha edildiği’ belirtildi.

Pentagon: IŞİD ile mücadeleye odaklanın

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kerkük’te yükselen tansiyon ile ilgili taraflara gerginliği artıran adımlardan kaçınma çağrısı yaparken, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olunduğu kaydedildi.Pentagon Orta Doğu masası sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, "Tüm taraflara gerginliği artıran adımlardan uzak durması çağrısında bulunuyoruz. Hangi taraf olursa olsun şiddet kullanımına karşıyız. IŞİD ile mücadeleden alıkoyacak ve Irak’ın istikrarının altını oyacak istikrar bozucu adımlara karşı uyarıyoruz.” ABD’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu kaydeden Binbaşı Galloway, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin talihsiz tek taraflı referandum kararına rağmen devam eden tansiyonu düşürmek ve uzun süredir söz konusu olan sorunların Irak anayasası çerçevesinde çözülmesi için en iyi seçenek diyalogdur" dedi.ABD’nin IŞİD ile mücadeleye odaklandığını ifade eden Binbaşı Galloway, tüm bölge aktörlerine de IŞİD ile mücadeleye odaklanması çağrısında bulundu.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı: İnşallah bugünler de biter 

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, Kerkük'te Türkmenlere seslenerek, kendilerini korumalarını istedi. Salihi, "Birbirinizden haberdar olun. Tuzhurmatu ve Kerkük çevresinde çatışmalar başladı. Kimsenin hedefi olmayın ve imkanlarınız dahilinde silahlarınızı elinize alıp kapıda ve caddelerde durun, korkmayın" dedi. IŞİD veya PKK terör örgütüne mensup kişilerin Türkmen bölgelerini hedef alabileceği uyarısı yapan Salihi, "Bugünler hassas günler. İnşallah bugünler de biter ve aydınlığa kavuşuruz" ifadelerini kullandı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Kerkük'teki silahlı gruplara, merkezi yönetim güçlerine ateş açmamaları uyarısı yaptı.

Peşmergeden açıklama: Tazehurmatu'da çatışma çıktı

Irak'ın Kerkük kent merkezine doğru harekete geçen Iraklı güvenlik güçleri ile Peşmerge arasında, Tazehurmatu kasabası yakınlarında çatışma çıktığı bildirildi. Peşmerge komutanlarından Albay Salar Teymur, Kerkük kent merkezinin güneyindeki Tazehurmatu kasabası yakınlarında, Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin mevzilerine ateş açtığını iddia etti. Teymur, Iraklı güçlerin ağır silahlarla kendilerine ateş açması sonucu Peşmerge'nin de karşılık verdiğini ve çatışmanın devam ettiğini söyledi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ön cephedeki Peşmerge komutanlarından aldığı bilgilere göre Haşdi Şabi'ya ait 4 hummerin yakıldığını ileri sürdü. Hawrami, Iraklı güvenlik güçlerinin güneyden ilerleyişinin de Peşmerge tarafından durdurulduğunu kaydetti.

Barzani: Çatışmayı başlatan taraf olmayın

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, Kerkük'teki gerilimde Peşmerge'ye çatışmayı başlatan taraf olmamaları talimatı verdiği belirtildi. Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkan Barzani, tüm Peşmergelere savaşı başlatan taraf olmamaları talimatı verdi." ifadelerini kullandı. Hawrami, Barzani'nin olası bir saldırıda ise Peşmerge'nin kendisini savunması için her türlü gücü kullanmasına yeşil ışık yaktığını kaydetti.

Ibadi'den talimat

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük'te tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi. Devlet televizyonunun haberinde, "Başbakan Haydar İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük'te bulunan tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi." denildi. İbadi, Kerkük'te güvenliğin sağlanması için kent halkı ve Peşmerge ile de işbirliği yapılmasını istedi. Haberde ayrıca, terörle mücadele gücü, 9. Tugay ve federal polisin, Kerkük'te çatışma yaşanmadan geniş bölümde kontrolü sağladığı aktarılarak, İbadi'nin, "Ortak Operasyonlar Komutanlığı altında bulunan Haşdi Şabi de, silahlı kuvvetlere Kerkük dışında destek sunuyor." ifadelerine yer verildi.

Operasyon başladı haberi geçtiler

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge'den almak için harekete geçtiğini açıkladı.Güvenlik Ajansı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçler ve Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün güneyindeki Tazehurmatu'dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi. Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge'nin kontrolündeki "K1 Askeri Üs" ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi.
 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 16.10.2017 17:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tuna huş 2017-10-16 10:24:43

amerika köpeği sen havlama devletler ne yapacağını iyibilir.kerkük türktür türk kalacak pkknın peşmergenin işi yok .barzani aşiretide yok olmaya mahkumdur.bu noktada türk halkı birdir.

Misafir Avatar
kimse aldanmasın. 2017-10-21 19:34:01 @tuna huş

kerkük te işgalci kürtler değil pyd, ypg ve pkk dır bu terör örgütleride israilin ve abd nin köle ve it leridir. Kürt halkı vatanına bağlıdır bölücü değil.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
koç 2017-10-17 09:19:00 @tuna huş

KAÇARLAR TABİ. vatan değil terör bunlar, paralı asker böyle olur. sıkıştımı kaçar. . Irak ve Trkiye kürtleri vatanlarına bağlıdır. bölücüler kalleştir. ajanlar haindir. biz türk kürt kardeşliz. vatanımıza canla başla sahip çıkacağız. pkk, işid ve emperyalist güçler vız gelir bize iman gücümüz karşısında. birliğimiz karşısında.

Beğenmedim! (1)
Avatar
IRAK..IRAKLILARINDIR..ŞEREFSİZ..barzani 2017-10-16 12:07:38

Irak..urak..halkınındır taaa sedan zamanından bu ya ..abd nin işgalinden bu yana gariban..ırak halkı çook çekti yazıktır,günahtır ..artık onlarında yüzü gülsün bu ne ya ..Irak..milletini..şamar..olanı..yaptınız petrol için bir kuyruklu..götü..boklu..eşkiya deyyus..terörist..lağım..faresi..eşkiya sen gel İRAK ÜLKESİNİN en verimli ,ve petrolun,en zengin topraklarını petrol için zapt et SÖZDE kürtistan diye uyduruk ne düğü beli olmayan kürtistan kur IRAK,IRAKLILARIN kan döktüler senelerce kan ağladılar ..heyy barzani foseptiği,sende KANINI çanı ver sıkıyorsa al bakalım ırak,ıraklıların..ülkesidir adı şerefsiz barzani foseptiği..

Avatar
IRAK..IRAKLILARINDIR..ŞEREFSİZ..barzani 2017-10-16 12:09:29

Irak..urak..halkınındır taaa sedan zamanından bu ya ..abd nin işgalinden bu yana gariban..ırak halkı çook çekti yazıktır,günahtır ..artık onlarında yüzü gülsün bu ne ya ..Irak..milletini..şamar..olanı..yaptınız petrol için bir kuyruklu..götü..boklu..eşkiya deyyus..terörist..lağım..faresi..eşkiya sen gel İRAK ÜLKESİNİN en verimli ,ve petrolun,en zengin topraklarını petrol için zapt et SÖZDE kürtistan diye uyduruk ne düğü beli olmayan kürtistan kur IRAK,IRAKLILARIN kan döktüler senelerce kan ağladılar ..heyy barzani foseptiği,sende KANINI çanı ver sıkıyorsa al bakalım ırak,ıraklıların..ülkesidir adı şerefsiz barzani foseptiği..

Avatar
bop 2017-10-16 12:17:45

Barzani Petrolü & Enerji Bakanı ve Korkunç, kirli ilişkiler, Aykut ERDOĞDU
https://www.youtube.com/watch?v=KgfatY1W3DU

Avatar
koç 2017-10-16 12:10:01

İhanet edenler, iki yüzlüler hep ağlayacaklar. belli bir zaman gülselerde hep sonları hüsrandır ağlamaktır. Türkiye bunlara acıdı, dost dedi yardım etti bu hainler israil ve abd nin teröristi oldular.

Avatar
mehmetefendi 2017-10-16 12:14:51

http://www.pamukkalehaber.com/denizli/kerkukten-denizliye-catisma-goruntuleri/32177

Avatar
bop 2017-10-16 12:17:07

"Unutma - Akp'li vekil Aydoğmuş PKK BOP'a hizmet ediyor!"
https://www.youtube.com/watch?v=JH29xDOJyXY

Avatar
dosttan 2017-10-16 09:22:23

bize ne savştan. bize ne Kerkükten. biz chp , Kılıçdaroğlu yarın yürüyüş yapalım. bu seferde ormana doğru yürüyelim bakalım kırılmış bir ağaç varmı onu resimleyip AKP ye bağırıp çağıralım.. haydın arkadaşlar spor ayakkablarınızı giyin yarın yürüyüş var. kılıçdaroğlu en önde olacak

Misafir Avatar
ülkem 2017-10-16 11:18:44 @dosttan

Allahu ekber. Yarabbi İslamı yücel, müslümanlara birlik beraberlik ver. ordumuzu muzaffer eyle, savaşta bize güç kuvvet, sabır ver ayaklarımızı sabit kıl yüreklerimize genişlik ver. düşmanın yüreyine korku sal. islam beldelerini, müslümanları koruyup kollamada bize yardım et AMİN.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
daracalı 2017-10-16 10:26:24 @dosttan

hoşt köpek sağcısıda solcusuda kerkük için birdir.ancak senin gibi satılmış kelpler böyle provakatörlük yapar.

Beğenmedim! (0)