banner87

Mahkeme önce cezayı verdi sonra gerekçesini açıkladı!

Kılıçdaroğlu'nun Man Adası hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle 359 bin lira tazminata çarptırıldığı davada kararın gerekçesi açıklandı.

Mahkeme önce cezayı verdi sonra gerekçesini açıkladı!

Kılıçdaroğlu'nun Man Adası hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle 359 bin lira tazminata çarptırıldığı davada kararın gerekçesi açıklandı.

28 Ağustos 2018 Salı 17:30
Mahkeme önce cezayı verdi sonra gerekçesini açıkladı!

Kılıçdaroğlu'nun 359 bin lira tazminata çarptırılmasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, "Davalının sonuçları çok ciddi ve tehlikeli olabilecek iftira ve hakaret boyutunda iddiada bulunduğu, bahse konu konuşmanın herkese açık olarak yapıldığı, gerçek dışı ve hakaret, iftira içerikli konuşmasında gerçeklik, kamu yararı ve güncellik gibi hiçbir unsurun bulunmadığı anlaşılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası'na para transferi yaptıklarına ilişkin iddialar ortaya atmıştı.

Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce hazırlanan 12 sayfalık gerekçeli kararda, davacıların avukatları aracılığıyla Kemal Kılıçdaroğlu 'nun 21 Kasım 2017'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında müvekkillerinin kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle manevi tazminat talebinde bulunduğu belirtildi.

Davalı Kılıçdaroğlu'nun avukatının da yapılan konuşmanın hakaret içermediğini savunarak davanın reddini talep ettiği aktarılan gerekçeli kararda, Kılıçdaroğlu'nun söz konusu konuşmasının RTÜK'ten CD olarak istenerek bilirkişi vasıtasıyla çözümünün yapıldığı kaydedildi.

Gerekçeli kararda, nüfus kayıtlarına göre davacılar Ahmet Burak Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan, Esra Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çocukları, Mustafa Erdoğan'ın kardeşi, Ziya İlgen'in kız kardeşinin eşi, Özdemir Bayraktar, Sadık Albayrak, Osman Ketenci ile Orhan Uzuner'in ise dünürleri olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

'KAMUOYU ÖNÜNDE SÖYLENDİ'

Davalı Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında yaptığı konuşmaya da yer verilen gerekçeli kararda, konuşmada sarf edilen sözlerin kamuoyu önünde söylendiği aktarıldı.

Gerekçeli kararda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarının Man Adası'nda bulunan Bellway Limited Şirketi'nin yurt dışında bulunan hesabına para gönderdiklerine dair herhangi bir dekont veya belgenin CHP tarafından başsavcılığa teslim edilmediği, MASAK tarafından yapılan araştırma ile Halk Bankası tarafından şüphelilerin hesaplarında yapılan inceleme neticesinde söz konusu şirketin yurt dışında bulunan hesabına veya yurt dışında bulunan başkaca bir hesaba para göndermediklerinin anlaşıldığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiği anımsatıldı.

Gerekçeli kararda, "Davalının, davacıların yurt dışındaki vergi cennetlerine milyonlarca dolar gönderdiği iddiasının bilinçsizce söylendiğini kabul de olanaklı değildir. Davalının bu iddiasında gerçeklik, güncellik, kamu yararı ve öz ile biçim arasında hiçbir uyum da tespit edilememiştir." denildi.

'SONUÇLARI ÇOK CİDDİ VE TEHLİKELİ OLABİLECEK...'

Gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

"Oysaki durumun davalının bahsettiği gibi olmadığı, davalının sonuçları çok ciddi ve tehlikeli olabilecek iftira ve hakaret boyutunda iddiada bulunduğu, bahse konu konuşmanın herkese açık olarak yapıldığı, gerçek dışı ve iftira, hakaret içerikli konuşmasında gerçeklik, kamu yararı ve güncellik gibi hiçbir unsurun bulunmadığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devletin başı olarak Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil etmesi nedeniyle herhangi bir siyasetçi gibi değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı, diğer davacıların da aktif siyasetin içinde bulunmadıkları, davalı tarafından davacıların yurt dışındaki vergi cennetlerine milyonlarca dolar para göndermek ve vergi kaçırmakla suçlandıkları, bu eylemin doğrudan davacıların kişilik haklarına ciddi ve ağır bir saldırı olduğu, Anayasa Mahkemesi kararlarında belirtildiği üzere, siyasetçi dahi olsalar bu kişilerin de 'şöhret ve haklarının' korunması gerektiği, kaldı ki davacıların siyasetçi kimliklerinin bulunmadığı anlaşılmıştır."
'KİMSENİN KATLANMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOK'

Sonsuz ve sınırsız bir özgürlük anlayışının hiçbir hukuk sisteminde bulunmadığı vurgulanan gerekçeli kararda, "Davalı tarafından gerçekliği ispat edilemeyen bu sözlerin toplumun ilerlemesi, bireyin gelişimine hiçbir katkı sağlar yanının da bulunmadığı, bu denli ağır hakaret ve iftira içerikli gerçek dışı ithamlara hiçbir kimsenin katlanmak yükümlülüğü altında olamayacağı kabul edildiğinden davacıların davasının kısmen kabulüne karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Gerekçeli kararda, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 150 bin lira, Özdemir Bayraktar'a 60 bin lira, Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar'a 22'şer bin lira, Necmeddin Bilal Erdoğan'a 20 bin lira, Ahmet Burak Erdoğan'a 16 bin lira, Mustafa Erdoğan'a 15 bin lira, Sadık Albayrak ve Ziya İlgen'e 14'er bin lira, Orhan Uzuner ve Osman Ketenciye'de 13'er bin lira olmak üzere 359 bin lira manevi tazminatın, davalı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan alınarak 21 Kasım 2017'den itibaren işleyecek yasal faiziyle ödenmesine hükmedildiği belirtildi.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 28.08.2018 17:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarzan 2018-08-28 19:17:33

Kılıçdaroğlu'nun Man adaları ile ilgili iddiaları % 100 doğru idi ama mahkeme hakim ve savcıları elbetteki etki altında kaldılar. Kılıçdaroğlu'nun yapması gereken Türkiye'den hangi banka aracılığı ile Man adasında ki bankalara havale yapılmış ise, Man adasında ki bankalardan dekontlarını almak. Hatta bu davayı Avrupa insanhakları mahkemesine taşımak.
Birde, şu ekonomik krizde hangi bankalar aracılığı ile yurtdışına kimler milyon dolar ve euroları havale ediyor?

Misafir Avatar
bu keMAL adam 2018-08-29 09:01:42 @Tarzan

Çıldıran adam.
uzak durun uzak tutun, milli hiç bir şeye yaklaştırmayın. temiz olan hiç bir şeye yaklaşmasın kirletir bozar.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
kemalı istemiyoruz 2018-08-29 08:53:50 @Tarzan

Bu adam tam bir siyasi virüstür. abd nin kuklası, abd nin yaymak istediği virüsü bu adam ülkemize yayıyor.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yazık 2018-08-28 18:17:04

Bu ülkeye sadece hırsızlar ve namusuzlar ıktıdar olmuş her şeyi altını üstüne çevirdiler f

Misafir Avatar
Tarik 2018-08-28 21:52:03 @Yazık

Arkadasim, halk hirsiz ve yolsuz ise ve elbette ki hirsiza, namussuza ve yolsuza oy vereceklerdir. Zaten islam ülkelerinde dürüst insanlar ve dürüst toplumlari aramak ahmakliktir. Eline inandigi kitabi alip okumamis insanlari siksen bile yeridir, affedersiniz.

Beğenmedim! (0)
Avatar
artuk 2018-08-28 20:24:51

adalet artık sarayın temelidir.

Avatar
adalet 2018-08-28 21:22:50

genelev 32 no da yaşıyandan başkası degil..herkes kendi adaletini yaratıcak

Avatar
saban 2018-08-29 00:00:07

benim vergimle maasini al ipe sapa gelmez karar ver.yargilanacak kisiyi karistirmis hakim.yargida kucak dansi devam edecek belli

Avatar
@@@@ 2018-08-29 07:15:31

İPEKTEN KEFEN ALACAKLAR ,Ama bu ŞEREFSİZ NAMUSU ((( HIRSIZ SÜLÂLEYE )) KEFEN BİLE NASİP OLMAYACAK..!! 7 DEN 77 BU YUKARIDA HAKİMİN ADLARINI SAYDIĞI HIRSIZLARIN HEPSİ GEBERECEKTİR VE Hiçbirinin LEŞLERİNİN PARÇALARI BİLE BULUNMAYACAK . KEMAL KILIÇTAROĞLUNUN GMSTERMİŞ EVRAKLARIN HEPSİ %100 DOĞRUDUR ÜLKEMİZ TÜRK VATANINDA ,HUKUK ,ADALET ANAYASA VS,VS ,HEPSİ AKLI DENGE SORUNU DELİ GÖMLEĞİ GİYECEK SON SEFADAKİ m ahlük tayyip dır..dolayısı ile ülkemizde ne yargı ,ne adalet ,ne hukuk ,nede hak diye HİİÇ BİR kurum yoktur şöyleki merkez bankası tayyip bin olduğu için tayyip yargıydı ,adaleti buluştu ,anayasaydı YSK KURULYDU ,Her kezi SATIN ALMIŞ AYNEN ŞÖYLE DEMİŞ BENİM GÖTÜMÜ,KORUDUĞUNUZ SĞRECE HEM ZENGİN OLACAK ,HEMDE YÜKSELECEKSİNİZ BEN SİYASETİN TAAA TEPESİNDE OLDUĞM SÜRECE SİZLER DE YERİNİZDE KALACAKSINIZ GAYET BADİT tayyip onları onlarda tayyip denilen hırsızı DOLAYISI ile ne kadar kurumlar varsa burada ((( TSK ))) POLİS ,VE DEĞER KURUMLARDA dahil hepsi çhepsi tayyibe çalıştığı sürece yükselecek tayyip onları onlarda tayyibi ..dolayısı ile tayyip denilen m anyak artık ölene kadar bir yere gitmeyeceği gibi ölmeden öncede KESİN oğlanlarından veya kızlarından birileri tayyip giler hanedanlığına devam edecek ülke yönetimini hiç kaybetmeyecekleri gibi babadan oğula VE HADDA TORUNUNA KADAR DEVAM EDECEKTİR . DOLAYISI İLE Bie gün gelecek belki bizler YAŞLIYIZ göremeyeceğiz belki ama nahh buraya yorum artıyorum ((( tayyip bin)) Sonu AYNEN inanın aynen ..KADAFİ GİBİ OLACAK HADDA DAHA ,DAHA KÖTÜSÜ.. saddam,hüseyin..hiç olmazsa sadece ASILDI ARNI AK YÜZÜ PAK .AMA KADAFİNİN GÖTÜNÜ..DELDİLER,HEMDE ÇOK FACİA ,FELÂKET ,DEHŞETİ YAŞATARAK İŞTE tayyipbinde SONUAYNEN KAŞAĞI GİBİ OLACAK GİBİSİDE FAZLA DAHADA KÖTÜ OLACAK ,tayyip zannediyor ki 82 milyon tayyibi seviyor ..ya sevmeyenleri KİNİ ,NEFRETİ..INTİKAMI NE OLACAK ..?? 82 milyonun yarıdan çoğu tayyibin FERMANINI ÖYLE BİR YAZACAKKİ..SADE İNTİKAMI tayyiple akıtacaklardır bütün 7 DEN 77 ye..hepsinden alacaktır çok KİN DOLU ,İNTİKAM ,DOLU ,HIRS DOLU MİLYONLARCA VATANDAŞ..VAR tayyipden..intikam..almak için bekliyiyen ve KADAFİDENDE GÖTÜ..ÇOK,KÖTÜ OLACAK .

Avatar
sahin 2018-08-28 20:06:37

Ahlakin, ahlaksizlarin elinde oldugu ulkeden hayir gelmez. Adaletin olmadigi bir ulke olduk maalesef....

Avatar
Mafya 2018-08-28 21:50:13

Terkoslular da tepedeki malikanede yasayan mafya babasını da severlerdi. Çünkü "hayırseverdi". Şu anki halimiz de böyledir.