Mahkeme zorunlu din dersine 'dur' dedi

Antalya Döşemealtı'nda Yukarıkaraman Perge Rotary Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisinin anne-babası, çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını istedi. Başvurusu reddedilen ebeveyn konuyu mahkemeye götürdü. Konya Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi karar verdi: Türkiye'de okutulan ders 'din kültürü' değil, din dersidir. Din dersi de kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır, muafiyet talebinin reddi hukuka uygun değildir.

Mahkeme zorunlu din dersine 'dur' dedi

Antalya Döşemealtı'nda Yukarıkaraman Perge Rotary Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisinin anne-babası, çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını istedi. Başvurusu reddedilen ebeveyn konuyu mahkemeye götürdü. Konya Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi karar verdi: Türkiye'de okutulan ders 'din kültürü' değil, din dersidir. Din dersi de kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır, muafiyet talebinin reddi hukuka uygun değildir.

28 Haziran 2018 Perşembe 13:21
Mahkeme zorunlu din dersine 'dur' dedi

Altıncı sınıfa devam eden çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını isteyen anne-baba, açtıkları davada önemli bir kazanım elde etti. 

Antalya Döşemealtı'nda Yukarıkaraman Perge Rotary Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisi E.O.'nun anne ve babası Özlem-Baykurt Olgeç çifti, çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını istedi. Bunun için dilekçe yazarak Döşemealtı Kaymakamlığı Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe veren Olgeç çiftinin talebi 17 Nisan 2017 tarihli ve 61820240-100-E.5262113 sayılı işlemle reddedildi. 

Bunun üzerine Olgeç çifti, konuyu mahkemeye götürdü. 

MAHKEME ANNE-BABAYI HAKLI BULDU

Konya Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi verdiği kararda Özlem-Baykurt Olgeç çiftini haklı buldu. Olgeç çiftinin, çocuklarının din dersinden muaf tutulmasına ilişkin taleplerinin reddedilmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

İŞTE O KARAR: ZORUNLU KILINAN DERS DİN KÜLTÜRÜ DEĞİL, DİN DERSİ

Kararda şu ifadeler yer aldı: 

Anayasa Mahkemesinin 16 Eylül 1998 gün ve E:1997/62, K:1998/52 sayılı kararında, dinler hakkında yansız ve tanıtıcı bilgiler vermek ve ahlaki değerleri benimsetmek amacıyla din kültürü ve ahlak öğretimi dersleri ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasına alındığı, din eğitimi yerine "din kültürü" dersinden söz edilmesinin de bu amacı açıkça ortaya koyduğu, bunun dışındaki din eğitimi ve öğretiminin ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin iznine bağlı tutulduğu değerlendirmelerine yer verilmiştir.

Diğer yandan Avrupa insan Hakları Mahkemesinin 09 Ekim 2007 tarih ve Başvuru No: 1448/04 sayılı Hasan ve Eylem Zengin kararında; başvuranların din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden muaf tutulması talepleri başvuru tarihindeki müfredat programının dini inançlarını yansıtmadığı iddiasına yönelik olduğundan, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda okutulan "din kültürü ve ahlak bilgisi" dersine ilişkin beş ders kitabının içeriklerinin incelendiği, anılan mahkemece, söz konusu müfredatın incelemesi sonucunda, Türkiye'de hakim olan dinsel çeşitliliğin, "din kültürü ve ahlak bilgisi" derslerinde dikkate alınmadığı hususu işlenerek içeriğin düzeltilmesi yönünde değerlendirmelere yer verildiği anlaşılmaktadır.

Anayasanın 24. maddesine göre din kültürü ve ahlak öğretiminin ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında olduğu kuşkusuzdur. Ancak bu öğretimin anayasanın öngördüğü amaca uygun bir müfredatla verilmesi gerektiği, içeriğinin nesnel ve çoğulcu olması, kişinin dininin bir ayrım ve eşitsizlik unsuru olarak kullanılmaması ve devletin dinler karşısında tarafsız kalarak, bütün dinsel inançları eşdeğer görmesi gerekmektedir. Öğretimde uygulanan müfredatın belirli bir din anlayışını esas alması durumunda, bunun "din kültürü ve ahlak bilgisi" dersi olarak kabul edilemeyeceği ve "din eğitimi" halini alacağı açıktır.  
   
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine 16 Eylül 2014 gün ve Başvuru No: 21163/11 sayılı başvuru ile açılan "Masur Yalçın ve Diğerleri" kararında özetle Türkiye'de ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen "din kültürü ve ahlak bilgisi" öğretiminin rehber ilkelerinin  (din kültürü, ahlak bilgisi ve manevi değerler) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı bir yönünün olmadığı, ancak eğitim sisteminde (Hasan ve Eylem Zengin kararından sonra her ne kadar alevi inancına ilişkin olarak değişiklik yapılmış ise de), din dersleriyle ilgili tarafsızlık ve çoğulculuk koşullarının yerine getirilmemesi ve ebeveynlerin inançlarına saygı gösterilmesini sağlayacak uygun bir yöntem sunulmaması nedenleriyle, sistemin yetersiz olmasından ötürü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlal edildiği belirtilmiştir.

Bu durumda T.C. Anayasası'nın 24. maddesinde hiç bir ayrım yapılamadan tüm vatandaşlar için din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olduğunun belirtilmesine, ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen öğretimin adının "din kültürü ve ahlak bilgisi" olmasına rağmen, bu dersin içerik olarak "din kültürü ve ahlak bilgisi" öğretimi olarak kabul edilemeyeceği açık olduğundan ve din eğitiminin de ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlı olması karşısında, davacıların çocuğunun din eğitiminden muaf tutulması yolunda yapılan başvurunun reddi yönünde tesis edilen işlemde ve bu işleme karşı açılan davayı reddeden istinaf konusu mahkeme kararında  hukuka uyarlık  görülmemiştir.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emine 2018-06-28 13:33:28

Islam vahşettir, yasaklanmali...insanlarin cigerini canli canli söküp yiyen Timsahtir..

Misafir Avatar
nıt: @Emine x****cevap 2018-06-28 18:51:44 @Emine

O mübarek EMİNE ismini değiştir. loren yap, elize yap yani kafir ismi koy o isim sana hiç yakışmıyor.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
İYİKİ CEHENNEM VAR. 2018-06-28 18:50:08 @Emine

@Emine x------zalimler için kafirler için yaşasın CEHENNEM.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
dindar ve dinsiz FARKI 2018-06-28 18:49:10 @Emine

zorunlu İNGİLİZCEYE EVET zorunluDİN DERSİNE hayır. NEDEN?
dinsiz lik çağdaşlıkmış. ee sonra hayatın sonu ebedi hayat ne olacak*
CEHENNEM. çokmu meraklısınız CEHENNEME?
o zaman devam edin dinsizlik yapın.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ha militan ha imam fark yok 2018-06-28 18:27:33 @Emine

en iyisini yapmış cami ve imamlar şu an militan ve yaptıkları işin bilincinde degiller,Allahın ayetlerini ve peygamberimizin hadisleri ile hiç bu kadar alay edilmedi .

Beğenmedim! (0)
Avatar
Deist 2018-06-28 14:52:31

İsteyen kendi dinini devletin zorlaması olmadan isteğe bağlı öğrenmeli. Unutulmamalı ki, Kur'an küçük yaşlarda ezberlendiği taktirde ve yani hafızlık, ileri yaşlarda ezbere alıştığı için anlamadığı Arapça beyinde hasar açar ve her konuyu ezberlesede akılda tutamaz. Hafızlardan herhangi bir bilimadamı olmamıştır. Arap hafızlarda dahil. Zaten anlamadığı Kur'an'ı nekadar ezberlesede, anlamadığı için de tam bir Müslüman değildir. Kur'an ayetlerinde bu açıkça belirtilir.

Misafir Avatar
Sadik 2018-06-28 17:20:33 @Deist

Isteyen istedigi dine inanmalidir. Siz Deist oldugunuzu ve digerleride ister Müslüman, Hristiyan veya Ateist oldugunu inkar etmemelidir. Zaten bir insan anlamadigi dine nasil inanir? Türkiyede Kurani kim okuyup anlamini biliyor. Anlamayan zaten Müslüman da degildir.

Beğenmedim! (0)
Avatar
YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA 2018-06-28 15:00:16

Laiklik,halkçılık değil mi isteyen istediği dini benimser, herkes özgürdür diye.Ama akp sürü grubu bunu anlamaz çünkü laiklik onlara çok uzak onlar araplaşma yolunda ilerlesinler.Uzayada tesis açın ordada ders verirsiniz nede olsa 4 şeritli yol yapacaklar size

Avatar
iyi bir karar 2018-06-28 15:03:44

ha kultur ha ders, Dersi seriatir Kulturu cihat yani ya kuru fasulyeli ha maydanoslu farklarini karistirmayin kokusu cikar

Avatar
Ercan 2018-09-18 08:35:06

Zorunlu din dersi kadar saçma bir şey olamaz. Sorgulamayı bırakan çocuklar dünya ie nasıl yarışacak.