Muharrem İnce: Ben de buradan yanıt vereyim SIKILDIM

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 9 Mayıs'da Edirne'de vatandaşlara seslendi. Edirne'de gerçekleşen mitingin ardından dün Hakkari'ye giderek miting düzenledi. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugün de Rize'de vatandaşlar ile buluştu.

Muharrem İnce: Ben de buradan yanıt vereyim SIKILDIM

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 9 Mayıs'da Edirne'de vatandaşlara seslendi. Edirne'de gerçekleşen mitingin ardından dün Hakkari'ye giderek miting düzenledi. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugün de Rize'de vatandaşlar ile buluştu.

11 Mayıs 2018 Cuma 14:04
Muharrem İnce: Ben de buradan yanıt vereyim SIKILDIM

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim kampanyasına Rize mitingi ile devam ediyor.

Dün Hakkari’de miting düzenleyen İnce bugün de Rize’de coşkulu bir kalabalığa hitap etti.

Muharrem İnce'nin konuşmasından satır başları şu şekilde: 

Bugün nenemin, dedemin memleketi Rize'deyim. Yarın Antalya'dayım, yarın Denizli'deyim. 

Bakın Türkiye'de siyasette yeni bir dil, yeni bir umut, yeni bir normalleşme... Türkiye'nin bunlara uzlaşmaya, normalleşmeye, barışmaya ihtiyacı var. Hiç kimseyi ayırmadım.

Bütün rakiplerime gittim başarılar diledim. Hiç kimsyi ayırmadan. Hatta hepimiz Müslümanız. Geçen akşam Sayın Erdoğan'la konuşurken, selam söyle hemşehrilerime dedi. Üzerimde kalmasın, onu da ileteyim. 

Biz bize yakışanı yapacağız, kavga etmeyeceğiz. 81 milyon iri, dri olacak. Beraber olacak. Sen beraber olacaksın ki, Batı'ya kafa tutabilesin. Fransa dini kitabımızla dalga geçiyor, güçlü bir Türkiye olsa, Fransa bu terbiyesizliği yapabilir mi? Allah'ın izni, milletin izniyle ben cumhurbaşkanı olduğumda önce içerde birlik, sonra Avrupa'ya karşı mücadele edeceğiz hep birlikte. 

24 Haziran'da Rizeli sandığa gittiğinde torunu da unutmayın. Ne diyordu büyük usta şiirinde? Diyordu ki, "Dümende ve başaltlarında insanları vardı ki, bunlar uzun eğri burunlu  ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı ki, sırtı lâcivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin  zaferi için hiç kimseden hiçbir şey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler...."

Almanya başlattı akıllı fabrkaları 2011'de. Bunu kaçırırsak yüz yılları kaçırırız. İyi eğitilmiş gençlere ihtiyacımız var. Bu Endüstri 4.01'i gerçekleştirebilmek için enerjiye ihtyacımız var. Bunu da yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacağız. Türkiye'nin Güneş potansiyelini doğru kullanırsak tükettiğimizden fazlasını üretebiliriz. Ama kullanamıyoruz. Sorun nerede? depolamakta. Güneş enerjisini depolayan bataryalar yapmamız lazım. Bunu da gençler yaoacak! Akıllı çocuklar yapacak. Ben size söz veriyorum. Cumhurbaşkanı olduğumda her yıl 10 bin gencimizi yurtdışına göndereceğim. En iyi eğitimi almaları için. Size söz veriyorum.  Şu anda Türkiye'nin bilgisayar mühendisi sayısı 10 bin, 5 yıl içinde 100 bin olacak!

Meydanlarda kavga etmekle değil eğitimle çözlür Türkiye'nin sorunları. Ak Partili anneler, sizin çocuklarınızı iyi yetiştireceğim. İmam hatip açılsın mı, hay hay açılsın. Onlar da bu memleketin evladı. Benim AK Parili bacım, çocuğunu imam hatipe gönder ama üniversite sınavında kaçıncı oluyor ona bak! Bilim lazım bize, teknoloji, uygarlık lazım. 

Bütün üniversite öğrencilerine 19 Mayıs'ta ve 29 Ekim'de 500'er lira burs vereceğiz. Sınavlar var ua sınavlar, KPSS, TUS, ALES... Var da var. 81 milyonluk bir büyük ülke, kendi öğrencilerine evlatlarına bedava sınav yapamıyorsa yazıklar olsun yazıklar. Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığında gizli tanıklık, damga vergisi, sınav ücreti olmayacak. Birbirine kardeşçe bakan, birbirini kucaklayanlar olacak. 

Diyor ki bana, ekonomi konuşacak mısın? İstiyorlarsa 6 adayın altısı da çıkalım, ben hazırım. Dedemin memleketinden bildiriyorum, ben hazırım. İster tarım, ister güvenlik, hepsine hazırım. 

Kemal Sunal'ın filmlerinde 2 hasta doktora gider, sonuçlar karışır. Hasta olana iyisin derler, iyi olana hastasın derler. Türkiye'nin durumu aynen öyle. Devleti yönetenlere sorarsan ekonomimiz çok iyiymiş, 10 numaraymış. E öyleyse Dolar, Euro niye yukarı çıkıyor. Borsa niye düşüyor. Ortada bir sıkıntı var. İşler iyiyse insanlar niye rahat geçinemiyor. 

Maaşı aldın, bordroyu çekmecene koy. Sonra git markete yarım kilo peynir, zeytin, ekmek, biraz deterjan al. Onun da fişini bordronun yanına koy. Bir dahaki ay tekrar maaşı aldığında bordroyu koy oraya, marketin fişini de koy. Aradaki farktan anlarsın zaten! Ekonomi bu. 

Türkiye'ye ne yaptılar. 2017 büyüme oranı 7.4. Buraya kadar hepsi 2-3-4. 2017'de 7.4. Neden? Ekonomide doping var. Doping doğal değildir. Beygire bile doping yaptığında yarışı geçersiz sayılır. İnşaatla şunla bunla çözmeye çalıştılar. Köprü, yol, tünel yapmak iyi bir iş midir? Kesinlikle iyi iştir ama ufak iştir. Köprü yapmak kolaydır ama Rize'den Hakkari'ye köprüsü kurmak zor iştir. 

Dün Hakkari'de mitingi İzmir Marşı çalarak Türk bayraklarıyla yaptık. Hakkariler Türk bayrağıyla geldi oraya. Köprü yapılır, şimdiye kadar yapıldı. 4. köprüyü de gelir Muharrem İnce yapar, ne olacak!

Kimin akıllı telefonu varsa bir çıkarsın. Havada göreyim. Şimdi, herkes bir canlı yayın yapsın. İstediğiniz yerden. Facebook, Twitter, nereden isterseniz. Hazır olunca elinizi kaldırın, bekliyorum sizi. Canlı yayın. Medya ister ver, ister verme! Benim medyam var bak burada. Birisi devletin medyası, öbürü de devletin medyası! Biz milletle başaracağız. Bu garip cumhurbaşkanı adayı milletle başaracak! 

Bana ne dedi. Gariban dedi. Ben özgürlüğün tadını biliyorum, şiir okurken mutlu oluyorum, çok güzel dostlarım var. Benim gönlüm zengin, senin paran çok olsa ne yazar. 

Bak ne yaptım! Mal varlığımı açıkladım. Gazetelere verdim. Benim bu kadar malım mülküm var. 5 sene sonra yeniden vereceğim. Size şunun sözünü veriyorum. Siz zenginleşmeden ben zenginleşmeyeceğim. Önce siz zenginleşeceksiniz, sonra ben. 

Size iki büyük mücadeleyi anlatıyorum. Terör nereden gelirse gelsin, IŞİD, PKK, FETÖ... Son damlasına kadar mücadele edeceğim. İki, yetimin hakkını yedirmeyeceğim. Şeffaf olacak, hukuk devleti olacak. Mahkemelere herkes güvenecek. Biz güvenince yabancılar da güvenecek. Yabancı buraya yatırım yapacak, benim öğrencilerim iş bulur. 

Bizim kişilerle işimiz yok. Benim indirmek istediğim şey dolar. Biz arkadaşlarımla birlikte doları, euroyu, faizi, benzin, mazot fiyatlarını indirmek istiyoruz. Bunlar inecekse, sen de in be kardeşim. Bir şey olmaz yani. 

Sokaktaki değişimi, rüzgarı görüyorum. Bu iş bu sefer TAMAM. Merak etmeyin. Hemşehrim de rahat edecek. Çıraklık, kalfalık, ustalık dönemi geçirdi. Bir de emeklilik dönemi geçirsin, bir şey olmaz. O da mutlu olacak.

Bilerek yalan söylüyorlar. Bak CHP iktidar olursa, İnce cumhurbaşkanı olursa bizim yaşam şeklimize, başörtümüze karışır diyorlar. Benim kız kardeşim 40 yıldır başörtüsü takıyor. İnsan kızkardeşinin başörtüsünü çıkarır mı! Yalancılar! Bu konu kapanmıştır. İster sokakta, ister evde, ister devlette tak. Nerede istiyorsan orada tak. 

Asıl en büyük alkışı Rizespor hak ediyor. Onu bir kutlayalım, başarılar dileyelim. 

Şimdi gelelim çaya. Siz, dekar başına kaç kilo? 15'ti 17 mi oldu. 2.45 dediler di mi? Oldu mu, olmadı: 1.50-1.60'a düştü. Dünyada sizden başka üzerine kar düşen başka çay üreticisi var mı? Siz bunu hak etmiyorsunuz. Eziyorlar sizi, ezdirmeyeceğim sizi. Söz veriyorum. Bunu çözeceğiz. Cesur adımlar lazım. Ölümü göze almak lazım bazen. 

Padişahın bir kızı var, damat adayları kürsüye gelmiş. Hepsine birer çiçek tohumu vermiş, bunları yetiştirin. Yetiştiremezseniz kellenizi alırım demiş. Yazın 10 damat gelmiş kürsüye, dokuzunun elinde yemyeşil, çiçekli bir saksı, diğerinin elinde kupkuru bir saksı. Padişah sormuş, "Sen bana niye kupkuru bir saksı getirdin". Demiş ki, "Suladım, gübreledim. Her şeyi yaptım, olmuyor." Padişah demiş ki, "Ucunda ölüm var". Çocuk, "Biliyorum ama yapamadım" diye cevap vermiş. "Kızımı sana vereceğim, sen namuslusun. Size kavruk tohum verdim, normalde hiçbirinin yetişmemesi lazım. o dokuzu tohumları değiştirmiş, demiş. Sen ama ucunda ölüm bile olsa tohumu değiştirmedin." Yani biz, ucunda ölüm olsa dahi vazgeçmeyeceğiz, devam edeceğiz. Özgürlük, demokrasi, cumhuriyet, çocuklarımıza iyi bir eğitim, adalet, hukuk devleti diyeceğiz. Hep birlikte haykıracağız bunu.

Çılgın projeler döneminden geçiyoruz ya. Benim çılgın projem: Huzur. Bunu nasıl yapacağız! 3-B ile yapacağız. Barışacağız, büyüyeceğiz, bölüşeceğiz. Bizi kimse tutamayacak. Bakın çocuklarımız sınavdayken bile sınav değişiyor. Türk çocukları ilkokulda 500 kelimeyle konuşuyor, Avrupa'daki çocuklar 2500 kelimeyle konuşuyor. Yazık bu çocuklara. 

Bursun parasını nereden bulacaksın diyor. Saray'ın ışıklarını kısacağım. Nereden bulacağım, oradan bulacağım. 

Bu torununuz sizden bir şey istiyor. İstediğim bir avuç pirinç. Bana bir avuç pirinç verin, ben size bir kazan pilav yapayım. Var mısınız buna? 

TAMAM mı?
Sıkıldınız mı?

(Kitleden ses gelmemesi üzerine) Daha bunu duymamışsınız. Bir de sıkıldım çıktı. Ben de buradan cevap vereyim. Ben de sıkıldım. 

Bir çivi bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı kurtarır. Bir at bir yiğidi kurtarır. Bir yiğit memleketi kurtarır.

Beni can kulağıyla dinleyin. Bundan yaklaşık 110 yıl önce. Rize'den Hüseyin diye bir genç adam Yemen'e gider. Hüseyin Yemen'den Mekke'ye gelir, hacı olur. Resmi kayıtlardaki adı da Hacı Hüseyin olur. Mekke'den sonra gelir Rize'ye ayakları yara içindedir. Çanakkale'ye asker toplanmaktadır, ayakları yara olduğu için harbe almazlar. 2 ay sonra ayakları iyileşir. Ben de gideceğim der. 4 çocuğunu öper, iskeleye iner. Büyük çocuğu uyanır, "Kardeşlerim" der, "Babamız gidiyor". Babalarının yanına giderler, o der ki ben "Savaşa gidiyorum". Hepsine hediye verir, en küçük kızına kalmaz. Ona da çakısını verir. O küçük kız o çakıyı 92 yıl taşır: O küçük kız çocuğu benim anneannem. Hacı Hüseyin benim annemin dedesi. O çakı da bu çakı!

Hiç kimsenin bana millilik, Rizelilik, milliyetçilik taslama hakkı yoktur. Çakı burada!

Son Güncelleme: 11.05.2018 15:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AÇ ARTIK ĞÖZÜNÜ MİLLETİM 2018-05-11 14:20:42

M İnce meydanlarda şahsi mal varlığı belgesini sallıyor ve siyaset üzerinden zengin olmayacağı icin söz veriyor, kuran-i kerim’i sallayıp onun üzerinden oy devşirmiyor.

Misafir Avatar
AKP'den sadece SIKILMADIK 2018-05-11 22:41:17 @AÇ ARTIK ĞÖZÜNÜ MİLLETİM

BIKTIK, BIKTIK

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
aslanım benim 2018-05-11 18:41:39 @AÇ ARTIK ĞÖZÜNÜ MİLLETİM

teyyubun nesi varmış anlatacak anlatsın bakalım

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
solmaz 2018-05-11 16:47:39 @AÇ ARTIK ĞÖZÜNÜ MİLLETİM

Şirrme işe yaramıyor değil. bir zamanlar CEM uzanı 3 aylık siyasi hayatında şişire şişire yüzde 7 oy ladırdılar. ama o ayaklar koktu artık. halk uyandı. İNCE patlayacak. kazanacak kadar şişmez.

Beğenmedim! (10)
Misafir Avatar
ben ne yapıyorum? 2018-05-11 16:46:12 @AÇ ARTIK ĞÖZÜNÜ MİLLETİM

pfffüüüüüüü, yahu yandaş medyanın yaptığının bir türünü yapıyorum. İNCEyi şişiriyorum . pffffüüüüüüüüü.

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
ben ne yapıyorum? 2018-05-11 16:45:21 @AÇ ARTIK ĞÖZÜNÜ MİLLETİM

FFÜFÜÜÜÜÜÜÜ. bilen oldumu?

Beğenmedim! (3)
Avatar
CHP KAZANACAK 2018-05-11 14:16:35

AKP bay bay

Avatar
AKP demode oldu 2018-05-11 14:21:31

yeni moda Bay Ince

Avatar
Adalet 2018-05-11 14:40:57

Akp nın yaptıklarını ne çabuk unuttunuz asıl teröristle kol kola giren onlar el ele olan akp utanmıyorsunuz iftira atmaya pes diyorum TAMAM

Avatar
Akp den 2018-05-11 14:55:11

S I K I L D I K
S I K I L D I K, hem de cok S I K I L D I K,

Avatar
aydın denen ite cevap 2018-05-11 14:58:51

Bak it, senin aşina olduğun ve desteklediğin adam bugüne kadar ben Türküm demedi ve gençlere Türk gençleri, halka Türk halkı demedi. Atatürk demedi ve yalnız Gazi Mustafa Kemal dedi. Neden biliyormusun? Çünkü kendisi Türk deği ve çünkü Gürcü Yahudilerinden ve çünkü kendisini ABD'de ki Yahudiler ve İsrail kullanıyor. BOP eşbaşkanı, bunu kendi itiraf etti. ABD'de ki Yahudi lobisine 60 milyon dolar bağışladı, Yahudilerden Yahudi cesaret madalyası aldı. İsrail itiraf etti ve bu madalyalar yalnız Yahudilere verilir diye. Sen ve senin gibiler bir satılmış batan bölücününüm peşinden gidiyorsunuz ve çünkü miting konuşmalarını Yahudi cemaati hazırlıyor ve kendide üçlü camdan okuyor. Senin gibi bilinçsizler ve cahiller inanmaya devam edin ama yakınlarınıza ve çocuklarınıza yazık ediyorsunuz.

Avatar
Tekin Baran 2018-05-11 17:12:09

ULAN BEYNI GOTUNDE AYDIN SURAYA BIR ACIK ISMINI YAZSANA SENI TANIYAYIM. ELBET BIR GUN ACIK VERECEKSIN.O ZAMAN ISTE KIYAMET KOPACAK.

Misafir Avatar
ben aydin tosuncuk un kilosunu ogrendim 185 2018-05-11 20:51:53 @Tekin Baran

kilocuk hahaha ve vatan partiliymis

Beğenmedim! (0)
Avatar
misafir 2018-05-11 17:59:08

kimin neresi milli,anlamak zor, bahceli desen iceride yaptiklari ortada,disari ile desen ,birgunden bir gune Turkmenlerin adini anmamistir.akp nin turkiye ye ve Turkum diyenlere yapmadigi hakaret kalmamistir,bu nasil millilik.

Misafir Avatar
baksana cok kolay bop a hizmet etmeyen ulkende 2018-05-11 20:55:56 @misafir

uretime destek veren fabrika kuran kesinlikle millidir
bop kuresel baronlara hizmet ediyor
tohumu samani eti bugdayi sirbistandan ordan burdan almakla milli olunmaz
fabrikalari israil e amerikaya satmakla milli olunmaz kapis

Beğenmedim! (0)