TTB'den o doktora destek: 'Doğru bir yaklaşım'

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Giresun'daki bir aile sağlığı merkezinde polis şiddetine maruz kaldıktan sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 82 yaşındaki Yusuf Topal olayı hakkında açıklama yayımladı. Açıklamada, "Meslektaşımız doğru bir yaklaşımla gerekli olan prosedürü uygulamıştır" dendi.

TTB'den o doktora destek: 'Doğru bir yaklaşım'

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Giresun'daki bir aile sağlığı merkezinde polis şiddetine maruz kaldıktan sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 82 yaşındaki Yusuf Topal olayı hakkında açıklama yayımladı. Açıklamada, "Meslektaşımız doğru bir yaklaşımla gerekli olan prosedürü uygulamıştır" dendi.

30 Temmuz 2018 Pazartesi 14:24
TTB'den o doktora destek: 'Doğru bir yaklaşım'

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Giresun'daki bir aile sağlığı merkezinde polis şiddetine maruz kaldıktan sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 82 yaşındaki Yusuf Topal olayı hakkında açıklama yayımladı.
TTB'den yapılan açıklamada işkence olarak kabul edilen ters kelepçe ve biber gazı uygulamasına karşı olduklarını belirtilerek hekimin bu tür vakalarda beyaz kod vererek polis ekiplerine haber vermesinin doğru prosedür olduğu belirtildi. Açıklamada "Olay hekimle hasta diyalogu sırasında değil, ters kelepçe ve biber gazının da kullanıldığı, şahsın polis tarafından gözaltına alınması sürecinde yaşanmıştır" denildi.

TTB'nin konuya ilişkin açıklamasının tam metninde şu ifadelere yer verildi:

"27 Temmuz 2018 Cuma günü Giresun'da 82 yaşında bir vatandaşımızın, hastanın kendisi olmaksızın hasta üzerine reçete yazdırmak talebinde ısrarcı olması sırasında güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmak istenirken hayatını kaybetmiş olduğunu basın yoluyla öğrenmiş bulunuyoruz.

'HASTA OLMADAN İŞLEM YAPILMASI SUÇ'

"Hasta olmaksızın hekimlerin herhangi bir işlem yapması da hasta yakınlarının sağlık çalışanlarını buna zorlaması da Kanunlarımıza göre suçtur. Çünkü hekim kendisine başvuran kişinin kimliğini teyit etmekle sorumlu tutulmuştur. Türk Ceza Kanunu'nda, hasta olmadan reçete düzenlenmesi, rapor verilmesi ve benzeri sağlık uygulamalarında bulunulması halinde suçlu olunacağı hükmü yer almaktadır.

"Giresun ilinde bir aile sağlığı merkezinde çalışan meslektaşımız, hasta yakını ile mevzuatı paylaşmasına rağmen olayın sağlık hizmet sunumunu etkiler hale gelmesi nedeniyle konu hakkında "Beyaz Kod" bildirimi yapmak zorunda kalmış ve hasta muayenesine devam etmiştir.

'BİBER GAZI UYGULANMASINA KARŞIYIZ'

"Beyaz kod bildiriminin ardından güvenlik güçleri sağlık merkezine gelmiş ve medyada da yer alan görüntülerden anlaşılacağı gibi olay hekimle hasta diyalogu sırasında değil, ters kelepçe ve biber gazının da kullanıldığı, şahsın polis tarafından gözaltına alınması sürecinde yaşanmıştır.

"Türk Tabipleri Birliği olarak sağlık çalışanlarına şiddet uygulanmasına karşı olduğumuz gibi, polisin güvenliği sağlama adı altında ciddi sağlık sorunlarına neden olan ve işkence olarak kabul edilen ters kelepçe ve biber gazı uygulamasına da karşı olduğumuzu belirtmek isteriz.

"Hasta olmaksızın üçüncü şahıslar tarafından kanunsuz/usulsüz isteklerde bulunan kişilerce ısrarlı bir şekilde işlem yapılması taleplerinde bulunulması sağlık çalışanları ile kişiler arasında ciddi çatışmalara neden olmaktadır. Sağlıkta şiddet vakalarının büyük kısmını bu haksız taleplerin oluşturduğu bilinmektedir.

"Kanunsuz, haksız ve sonunda çatışma ve şiddete dönüşmeye neden olacak ısrarcı davranışların bildirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından Beyaz Kod isimli bir uygulama mevcuttur. Sağlık Bakanlığı'nın bu uygulaması ile her gün giderek artan sağlıkta şiddet vakalarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

'MESLEKTAŞIMIZ DOĞRU BİR YAKLAŞIMLA GEREKLİ OLAN PROSEDÜRÜ UYGULAMIŞTIR'

"Bu amaçla Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarına, şiddet olayları ve şiddete dönüşme riski bulunan durumlarda 113 numaralı telefonun aranarak beyaz kod işleminin başlatılması tebliğ edilmiştir. Bu da göstermektedir ki meslektaşımız bu konuda doğru bir yaklaşımla gerekli olan prosedürü başlatmıştır.
"Yine, hekimler hakkında yapılan soruşturmalarda SGK müfettişleri, defalarca hekimin kimlik kontrolü sorumluluğunun altını çizmiş ve hekimlere ceza vermekle kalmayıp bir de ağır ceza mahkemesinde hekimler aleyhine davalar açmıştır. Bu nedenle hastanın bizzat kendisinin sağlık kurumuna müracaatı zorunludur.

"Geçtiğimiz yıl SGK İstanbul İl Müdürlüğü sadece İstanbul'da yüzlerce hekime, hastanın kendisi olmaksızın yapılan işlemlerden dolayı kamu zararının tahsilatı için milyonlarca liralık tebligat göndermiştir.

"Kişinin sağlık kurumuna gidemeyeceği durumlarda ise 4443833 nolu telefon numarasını arayarak Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde bulunan Evde Sağlık Hizmetleri birimlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Mevzuata göre Evde Sağlık Hizmetleri aile hekimlerinin değil hastanelerin görevidir.

"Meslektaşımız tarafından da bütün toplumun uymak zorunda olduğu yasal işlemlerin yapılmış olduğu açıktır. Sağlık sisteminden kaynaklı sorunların sorumlusu olarak sağlık çalışanlarının görülmesi/gösterilmesi son derece tehlikeli, yanlış ve haksız bir yaklaşımdır."
 

Son Güncelleme: 30.07.2018 15:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet GÜVEN 2018-07-30 15:25:54

Aman da aman! Yesinler sizin mevzuatlarınızı. Memleketin anası bellenmiş. Bunlar hala kanun manun diyor. Ulan 82 yaşında adam ilaç dolandırıcılığı mı yapacak? O doktorda hiç akıl yokmuş hiç! Sanki ilaç parası kendi cebinden çıkacak? Pehhh!

Avatar
HAKAN 2018-07-30 15:04:44

TTB HALT ETMİŞ.YÜZLERCE BINLERCE PKK VE İŞİDLİ HASTAHANELERDE TEDAVI EDILDIĞINDE AKLINIZIMI KIRAYA VERMIŞTI
NIZ.HASTA YATALAK.82 YAŞINDAKİ ADAM NASIL TAŞISIN, NASIL ARABAYA KOYSUN.HELE ÜÇ KURUŞ EMEKLI MAASİ VARDIYSA
NASIL ARABA TUTACAK.TTB OLARAK UZAYDAMI YAŞIYORSUNUZ.

Avatar
abi 2018-07-30 14:58:04

Nasıl gücünüz yetti

Avatar
ananannn..... 2018-07-30 15:15:14

Avatar
Gül Pembe 2018-07-30 15:41:05

0bu tabibler birliği bide halktan yana olsun ya pkk lıları över tedavi eder yada ana muhalefet gibi muhalefet yapar aloooooo mikserlik yapma işini yap gücünüz 82 yaşındaki adamamı yetti zaten bu tabibler birliği yzünden millet doktorlara gıcık oluyor

Avatar
casım dede 2018-07-30 16:33:23

ya anlamıyorum TÜR POLİSİ nasıl yetiştiriliyor .yazık merhamet denen bir şey var. bu kadar merhametsiz toplum olduk. 90 yaşında adama biber gazi sıkıldığını gördük. bu kadarına da pes. şirket para kazansın diye polis ne yapsın esas bunları yönlendirenler de suç.

Avatar
Tahsin 2018-07-30 18:55:31

2016 senesinde 14 Temmuz günü Uşak ili Banaz ilçesinde aracımı park ettim cam önüne özürlü kağıdımı koydum aracı terk etmemiştim iki polis ceza yazmak istedi aracı kaldıracağımı ceza olmaması gerektiğini söyledim dedim özürlülüyüm benim işimdemi özürlü oldun bana Ne diye bağırdı bende yaz gönender dedim 500 metre ileride 80 yaşında anam vardı geldiler gözüme gaz sıktılar o gün polis merkezinde ifade verdim iki polis bana merkez tadilat ta olduğu için jandarmaya naklettiler nezarete çok iyi davrandılar ertesi gün oradan alıp savcılığa götürecek polisler geldi içlerinden biri bu amına konuğumun çocuğuna ters kelepçe ttakın DEDİ ikibiyeğim ameliyatlı sol bileğim 1 yıl önce kopmuştu fakat dinlemediler vijdan yoktu çok acı çektim şimdi birde polisin görevine mukavemetten yargılanıyorum Tabiki tüm polisler bunlar gibi değiller .