Ahıskalı Türkler'den CHP liderine çarpıcı rapor

Türkiye’de sayıları 220 bine ulaşan Ahıskalı Türkler, “vatandaşlık, ikamet, çalışma izinleri, diploma denkliği ve sosyal yardımlar” gibi çözümsüz kalan sorunlarını bir rapor halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettiler.

Ahıskalı Türkler'den CHP liderine çarpıcı rapor

Türkiye’de sayıları 220 bine ulaşan Ahıskalı Türkler, “vatandaşlık, ikamet, çalışma izinleri, diploma denkliği ve sosyal yardımlar” gibi çözümsüz kalan sorunlarını bir rapor halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettiler.

24 Mart 2018 Cumartesi 12:03
Ahıskalı Türkler'den CHP liderine çarpıcı rapor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak’ın girişimiyle CHP Genel Merkezi’ne gelen Akdeniz AhıskaTürkler Birliği temsilcileri, sorunları ve çözüm önerilerini bir rapor halinde sundular. Türkiye’deki statüleri 2 Temmuz 1992 tarihli Ahıska Türklerinin Türkiye’ye Kabulü ve İskanına Dair Kanuna göre düzenlenen soydaşlar, buna İçişleri Bakanlığı’nın başvurularına ek şartlar getiren zorlaştırıcı uygulamalarından yakındılar.

Ahıskalı Türklerin taleplerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak, şunları söyledi:

“Suriyeli misafirler peyder pey vatandaşlık almaya başladılar, ama Ahıskalı Türkler gibi soydaşlara göçmen statüsü bile çok görülüyor. Göç İdaresi’nin son rakamlarına göre bu ay itibariyle 55 bin 583 Suriye uyrukluya Türk vatandaşlığı verildi. Yardım alan Suriyelilerin sayısı 3 milyon 540 bin dolayında. Ahıskalıların sayısı bunun onda biri bile değil. Biz yurdundan sürgün her mağdura yardım eli uzatılmasını destekleriz. Ama hükümet bir gruba kepçeyle verirken diğer mağdurlara kaşıkla yardım yapmayı bile çok görüyor. Ahıskalı Türklerin büyük çoğunluğu ailelerini geçindirmek için kaçak ve sosyal güvencesiz çalışmak zorunda kalıyor. Bu ayrımcılık, büyüyen bir sorunun içinde başka sosyal sorun katmanları oluşturur ki bu tüm toplumun geleceği için büyük riskler taşır.”

AHISKALI TÜRKLER BİRLİĞİ’NİN RAPORUNDAN TESPİTLER ÖZETLE ŞÖYLE:

“1992’den 2018’e kadar Türkiye’ye göç eden Ahıskalı Türklerin tahmini nüfusu 200-220 bin civarındadır. Bu göçmenlerin büyük kısmı Bursa ilinde (yaklaşık 110-115 bin kişi) ve Antalya ilinde (yaklaşık 45-50 bin kişi) ikamet etmektedirler.

Vatanımız Türkiye’ye göç eden Ahıskalı Türkler, Türkiye’de hukuken “göçmen” statüsünde değil de genel olarak yabancı statüsünde kabul edilip yabancı muamelesi görmektedirler. Ahıska Türkleri için “Göçmen” statüsü tanınmamaktadır, halbuki İskan Kanununa dayanılarak bu insanların hepsine soy tespiti prosedürleri gerçekleştikten sonra “Göçmen Belgesi” verilmelidir.

Vatandaşlık, ikamet izni, çalışma izni, diploma denklikleri ve sosyal sorunlar gibi birçok sıkıntılar yaşamaktadırlar. Genel uygulamalara göre Türkiye’de kesintisiz 5 yıl veya daha fazla ikamet etmiş olan herhangi bir Ahıska Türkü T.C. vatandaşlığına başvuramamaktadır.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde genelgelerle ve emir yazılarıyla oluşturulan ve Ahıskalı Türklerin T.C. vatandaşlığına alınmalarını fiilen zorlaştıran bir uygulama mevcuttur.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kanunda olmayan ek şartlar uygulanmaktadır.

1 Ocak 2009 tarihi itibariyle kanunda “Türk soyundan olanlar” kavramı kaldırıldı ve Ahıska Türkleri, T.C. vatandaşlığının kazanılması konusunda tüm yabancı uyruklular gibi genel şartlara uymak zorunda kaldılar.

11 Eylül 2017 tarihi itibarıyla liste esasına dayalı bir sistem kabul edilmiş ve istisnai yoldan Türk vatandaşlığına başvuru hakkı tanınmıştır. Ancak bu sistem beraberinde çok ciddi sorunlara da yol açmıştır. Zira, Türkiye’ye birkaç ay önce gelip ikamet iznine başvuran Ahıskalı Türklerin listede ismi var iken, 5 yıldan fazla Türkiye’de ikamet eden birçok Ahıskalı Türkün bu listelerde ismi geçmemektedir.

YÖK diploma denklikleri konusunda Ahıska Türkleri için hiçbir pozitif ayrıcalık tanımamaktadır. YÖK bu konuda çok yavaş çalışmakta ve diploma denklik işlemleri 4-5 sene veya daha fazla sürebilmektedir. 300’den fazla doktor hastanelerimizde ve polikliniklerimizde çalışamamaktadır.

T.C. vatandaşı olmamış Ahıska Türkleri büyük çoğunlukla Türkiye’de sosyal güvencesi olmayan insanlardır. Hastanelerde ve polikliniklerde sıradan yabancı olarak aldıkları tüm sağlık hizmetleri için tam ödeme yapmak zorundadırlar. Devletimiz tarafından T.C. vatandaşlarına gösterilen sağlık ve sosyal yardımlardan faydalanamamaktadırlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAKAN 2018-03-24 17:15:01

CUMHURBAŞKANI VE YALAKALARI TÜRK'E VE TÜRKLÜĞE ALLERJILERI VAR.OLAYDA HAZIN OLANDA BU ZATEN.TÜRK OLARAK
TÜRK OLMAYANLARI BIZI IDARE ETSINLER DIYE SEÇMISIZ.BAŞIMIZA YÖNETICI YAPMIŞIZ.YAZIKLAR OLSUN BIZE.

Avatar
Aydin 2018-03-24 12:40:47

Bunlar saf. pkk aci ya adlarını çıkaracaklar.dahada geri gidecekler.chp hdp yi elestirmedikce yanaşmayin.chp kuşatılmış derin ajanlarla.salici,istanbul il başkanı,karayalçın daha nicelerince

Avatar
Adem Yurdakul 2018-03-24 18:05:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin ikinci kafilesi Erzincan'a geldi. 3 MART 2016

Avatar
zafer 2018-03-28 23:01:22

YILARDIR BU DURUM BÖYLE 10 SENEYİ GEÇİKTİR YAŞIYORUM TÜRKİYEDE VE İNANIN RUSYADAN GELENLER BİLE BENIM KADAR PARA ÖDEMIYOR HASTANELERDE KENDI VATANIMDA TURİSTİM
YAPACAK BİŞEY YOK HERKESTEN BÜYÜK VE YÜCE OLAN ALLAH GÖRÜYO YA
BİRGÜN HAK YOLUNU BULUR

Avatar
Medine Rasimoğlu 2018-03-28 23:46:01

Maalesef, sadece suryelilere değil, uygur türklere de hükümet tarafından büyük destek verilip( ailedeki her bir birey için 400 tl yardım parası her ay ödeniyor) süresiz ikamet isteyenlere de hemen vatandaşlık... CHP yi bukadar eleştirmektense biraz etrafınıza bakın, biz türk olduğumuz halde bu hükümet başa gelir gelmez çalışma izinlerimizi iptal etti, ikamet tezkeresini almamız için kırk dereden su getittrdi!!! Bunkarın hepsini bizzat ben kendim yaşadım... ne tezillikler çektim, her seferinde yabancı muamelesi gördüm..... çok büyük zorluklarla vatandaşlık aldım, ama hani derler ya dişimle tırnağımla! 10 yıl vatandaşlık alamadım, evraklarım da tamdı! Benim gibi mağdur olan binlerce ahıskalı vardı hala da var... siyaseti sevmem, hiç partiyi de desteklemem... bazı çirkin ve hakaret dolu yorumları okurken kendimden, kendi milletimden utanıyorum, biz bukadar kör ve cahil değiliz!!! CHP hiç de o kadar kötü bir parti değil... hakkında da o kadar çirkin yorumlar yapan arkadaşlar çok ayıp ediyor, yada bitilerin maşalığını yapıyor... yeter kendinize gelin, ayip denilen birşey var.. Allah bizim ve Türkiyemizin yar ve yardımcısı olsun, hayınleri gün yüzüne çıkarıp onlara fırsat vermesin!!! Amin

Avatar
Aydın 2018-03-29 23:59:49

Selamünaleyküm niyeki ne güzel o kısa dönem bu uzun dönem deyip para kazanıyorlar işlerine GELMEZ çünkü.