banner87

Karamollaoğlu: Artık AK Parti yok Erdoğan var

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Artık AK Parti yok Erdoğan var; ANAP'tan daha hızlı çözülecekler" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu: Artık AK Parti yok Erdoğan var

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Artık AK Parti yok Erdoğan var; ANAP'tan daha hızlı çözülecekler" ifadelerini kullandı.

18 Mayıs 2018 Cuma 09:30
Karamollaoğlu: Artık AK Parti yok Erdoğan var

Cumhuriyet ekibinin sorularını yanıtlayan Saadet Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, “AK Parti diye bir parti yok, Tayyip Erdoğan var” dedi. SP liderine göre AKP, ANAP’tan da hızlı çözülebilir. 

Karamollaoğlu, AKP için “Politikalarını bizden ayıranlar, bizimle hiçbir alakaları kalmadığını ispat edercesine sürdürüyorlar, bugün de kararlılar. Milli Görüş gömleğini giyeceğiz’ deseler de, hiçbir zaman politikalarında samimiyet görmüyorum” dedi. Karamollaoğlu, Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül, yazar Kemal Can ve parlamento büro şefi Emine Kaplan ile bir araya geldi. Karamollaoğlu’nun Cumhuriyet ekibinin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

GELENEĞİMİZLE ALAKALARI KALMADI

Politikalarını bizden ayıranlar, bizimle hiçbir alakaları kalmadığını ispat edercesine sürdürüyorlar, bugün de kararlılar. Ara sıra “Milli Görüş gömleğini giyeceğiz” deseler de, hiçbir zaman politikalarında samimiyet görmüyorum. Başörtüsü meselesinin halledilmesini önemli bir konu olarak görüyorum. Ama başörtüsü dışında hangi meselemiz hallediliyor, o da muamma. Türkiye’nin çok önemli stratejik problemlerini ne ekonomi, ne eğitim, ne dış politika; halledilmiyor. Yani bizim geleneğimizle alakalarının kalmadığını söylemek mümkün.

ZULMEDİLMESİN

Hukuku üstün tutmak mecburiyetindeyiz. İnançlı bir insana zulmedilmesin dememiz, inançsız olana zulmedilsin manasına gelmez ki. Adalet adalettir. Otoriter bir anlayış var gibi gözüküyor. Bu arkadaşlar da bunun arkasına sığınmaya kalkıyorlar. Otoriter bir anlayış istikrar içindir. Farklı fikirler tartışılmaz, manasına gelmez. Bunu OHAL gibi hukuku rafa kaldırarak ‘ben karar veririm, herkes de bu karara uymak mecburiyetindedir’ derseniz o zaman zulüm olur. Benim derdim Türkiye’nin derdi. İnanç hürriyeti, adalet, huhukun üstün tutulması da bunun içine girer. Ekonomi de, dış politika da girer, basın özgürlüğü de girer. Bu bir bütün.

GARSON DEVLET ANLAYIŞI

(Garson devlet, gardiyan devlet ayrımı) Maalesef arkadaşlarımız, Allah selamet versin, özellikle OHAL ilan edildikten sonra gardiyan tarafına ağırlık vermiş gözüküyor. Garson devlet, 1995 seçimlerine giderken vurgu yapılan devletti. Devleti; despot, baskıcı ille de benim düşündüğümü düşüneceksin, inanacaksın mantığı ile görmememiz lazım, o istikammette değerlendirmemek lazım. Devlet hizmetle mükelleftir. Hangi sahayı ele alırsanız alın, ister ekonomi sahasında, ister sağlıkta ister eğitimide garson devlet anlıyışı önemli.

HAKSZILIKLARA RIZA GÖSTERMEKTİR

(AKP’nin ittifak talebi) Uyum yasalarıydı derdimiz. Ancak ayağa kalkarken böyle bir şey olsa dedi. Ayak üstü olduğu için ciddi teklif sunulmadı dedim. Sonra Şentop geldi. Türkiye ile ilgili, dünya ile ilgili düşüncelerimizi aktardık. Bu şartlar altında hakikaten bir araya gelmemiz, bütün haksızlıklara rıza göstermemiz manasına gelir, dedim.

'MÜNAFIK' DEMESİ KENDİSİNE ZARAR VERDİ

Cumhurbaşkanlığı tamam, Meclis’te de AK Parti’nin çoğunluğu olsun demesi, münafık demesi kendisine zarar verdi. Yani aslında hakikaten Tayyip Bey o çıkıştan endişelendi. Şimdi de endişeli. Şu anda rahat değil, Cumhurbaşkanlığı için. Millevekilliği için zaten farklı bir tablo çıkar.

İPİN UCUNU KAÇIRDILAR; AKP’DEN UMUTLU DEĞİLİM

Cumhurbaşkanı gibi düşünmeyen bir Meclis, kamuoyunu ciddi etkiler. AK Parti çözülme sürecine girebilir. AK Parti’nin bundan sonra varlığını uzun zaman devam ettireceği kanaatinde değilim. ANAP gibi olur. Daha hızlı çözülür belki. AK Parti diye bir şey yok ki Türkiye’de, Tayyip Erdoğan var. O olmadığı zaman, onun etkisi ortadan kalktığı zaman, AK Parti olgusu ortada kalmaz. AK Parti menfaat ilişkileri ile ayakta duran bir kuruluştur. 15 sene iktidarda bulunan bir parti kendi kendisinden şikayet edebilir mi? Arkadaşların meselelere yaklaşımında hiçbir konuda anlayamıyoruz. Bir yerde istişare mekanizması ortadan kalkarsa herhangi bir düzelme olmaz. Bunların içinde bulunan insanların büyük bir kısmı arkadaşımız. Başta Tayyip Erdoğan. Hakikaten ipin ucunu kaçırdılar. Düzelme ihtimali gözükmüyor, sinyal bile vermiyorlar. Başlangıçtan beri sağlam bir ipe bağlanmamışlardı. “Devlet benim” diyen bir kesim var. Bu kesim hata yaptı. O da bunu çok iyi kullandı. “Mağdurum” dediler. Şimdi ellerine o kadar büyük imkan geçti ki, artık mağdur ediyorlar. Ellerindeki güç ve imkandan yararlanıyorlar, başkaları da mağdur oluyor.

HDP BARAJI GEÇER; GÜNEYDOĞU SÜRPRİZ YAPABİLİR

Bunlara rağmen HDP’nin ağırlığı var. İnsanların HDP’nin her şeyini tasdik ettikleri kanaatinde değilim. Ama kimlik arayışı içinde oldukları için HDP’ye oy veriyorlar. Bölgede ciddi bir değişiklik olma ihtimalini görüyoruz. Güneydoğu bu seçimde bir sürpriz yapabilir. AK Parti o bölgede güçlü değil. HDP barajı geçer gibi geliyor. Bölge halkına ciddi bir alternatif sunulabilse, o alternatifi biz sunabiliriz kanaatindeyim. Ama kolay değil.

DEĞİŞİM OLMAZSA BADİRELİ DÖNEME GİRERİZ

İkinci tura kalma olasılığını yüzde 90 görüyorum. İkinci tura kalmak kendisi için en ciddi risk. Türkiye’de değişim ihtiyacı var. Bir değişim olmazsa bugünkü haliyle Tayyip Bey’in mizacına baktığımız zaman, isabetli kararlar alınabileceğini de düşünmüyorum. Çok badireli bir döneme gireriz kanaatindeyim. Kim olacak meselesi değil, kim seçilirse tek başına hükmedecek, dediğim dedik olacak. Meclis eğer 400 milletvekilinin altında kalırsa önleyici kararlar çok etkili olmaz.

MEDYA YOKMUŞUZ GİBİ DAVRANIYOR

(Seçmene baskı var mı?) Bir defa medya ambargosu var. Havuz medyası hakaret etmek için fırsat buluyorsa yapıyor. Ama bazen ondan bile imtina ediyorlar. Yokmuşuz gibi davranıyorlar. İkincisi bazı mekanların kiralanmasında sorun çıkıyor. Belediyeye ya da devlet ait. Burada engel çıkıyor. Bazı yerlerde insanlar tehdit edildi. Biz 350-500 bin imza bekliyorduk. Ama Bahçeli çıktı, bunlara bakmamız lazım, dedi. Mitinglerde bize karşı tavrın olacağı kesin.

OTORİTEYE KARŞITLIK SEMPATİ OLUŞTURUYOR

Sovyetlerin yıkılmasından sonra Batı’nın adaletle, sosyal paylaşımla alakalı bir meselesi yok. Çalışan insanın gelir meselesi doğuya nispetle yüksek. Açlık sınırına mahkum edilmiş bir grup yok. Ama başkalarını sömürme hakları gibi kanaatleri var. Ülkeleri işgal etmekten de imtina etmiyorlar. Doğu’ya gittiğiniz zaman Rusya’da da Çin’de de baskıyı görmüyorsunuz. Orada da hürriyet meydana geldi, sosyal paylaşımda da hızlı gelişme yaşandı. Bizim söylemlerimiz kapitalizme karşı sosyal adalet arayışına bir cevap mahiyeti arz ettiği için sol kesimden alaka gördük. Otoriteye karşıtlık algısı bakımından sempati oluşturuyor. Biraz da gençlerin eğilimlerinden kaynaklanıyor. Dünyada sol-sağ mefhumları kalkıyor. Otoriter rejimler, otoriter olmayan rejimler gibi bir kavram geliyor.

ALTAN TAN, ADAY

HDP’li Altan Tan’ın Saadet Partisi listelerinden adaylığı bir süredir dillendiriliyordu. Karamollaoğlu, listelerde sürpriz isimler olacak mı sorusuna, “Listede sürpriz bir iki isim olabilir. Bizim işimiz zor. Hem bize uyacak, hem de kamuoyunun biraz alakasını çekecek insanlar” yanıtını verdi. Tan ile ilgili olarak da Karamollaoğlu, “Aday olacak herhalde. Bizim eski dönemde genel idare kurulu üyeliğimizi yaptı” dedi.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 18.05.2018 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bu adama güvenin 2018-05-18 11:08:35

sarayın satın alamadıgı kişi helal olsun dürüstlük şeref haysiyet iyiki para ile satılmıyor. oylar ince yada meral hanıma verilmeli ki borçtan kurtulalım

Misafir Avatar
Temel chp nin başına 2018-05-18 18:27:29 @bu adama güvenin

D taş kılıçdaroğlunun başına..

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
chpli 2018-05-18 18:26:30 @bu adama güvenin

Bne chpli ama kılıçdaroğluna oy vermem arkadaş.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
chpli 2018-05-18 18:25:58 @bu adama güvenin

chp oyları Temel abimize. chp baraj altında kalsın Kılıçdaroğlundan kurtulalım. Temel abi chp genel başkanı olsun. MEMNUNİYETLE.

Beğenmedim! (1)
Avatar
CHP'li 2018-05-18 13:27:08

Helal olsun,Temel abim tam gaz ileri maasAllah.

Avatar
ah bunak A H 2018-05-18 14:12:32

Politics firması tarafından 25 Nisan-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında 2 bin 650 kişi ile 26 ilde yüz yüze farklı sosyo-ekonomik, sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve il-ilçe kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilen anket sonuçlandı.

ERDOĞAN AÇIK ARA FARKLA ÖNDE

24 Haziran'da oy kullanacak seçmenlere başkanlık sisteminde kesinlikle oy vermeyi düşündüğünüz lider sorusuna yüzde 47,20 oranında Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 23,08 oranında Muharrem İnce yüzde 11.12 Meral Akşener, yüzde 7,68 Selahattin Demirtaş, yüzde 1,01 Temel Karamollaoğlu ve yüzde 0,32 oranında Doğu Perinçek olurken, yüzde 9.59'u da kararsız cevabını verdi.

KARARSIZLARIN DAĞILIMI

Kararsızların yüzde 9.59 oy oranını ise partilere göre dağılımı, yüzde 45,21 MHP, yüzde 21,70 HDP, yüzde 16,88 AK Parti, yüzde 11.30 CHP, diğer yüzde 4,99 olarak tespit edildi. Cumhur ittifakının yüzde 47,20 karşısındaki bloğun toplam oy oranı ise yüzde 43,21 olarak belirlendi.

Avatar
vatandaş 2018-05-18 10:02:34

bu milleti, senin konuşmaların hiç ilgilendırmiyo çünkü kime niye ait olduğun belli değil mezar kaçkını meczub birine benziyon

Avatar
ali m 2018-05-18 11:52:49

SİSTEMİ KURANLAR OLUŞTURANLAR HAİNCE DEMOKRASİ CUMHURİYET ÖZGÜRLÜK ADINA ÖYLE PARÇALARA AYIRMIŞLARKİ 50-100 PARTİMİ OLUR BE ARKADAŞ ONMASINLAR DÜZEN HUZUR ADALET KALKINMA GELİŞME BİRLİK BERABERLİK SAĞLIKLI İDARE OLMASIN DİYE 2-3 PARTİ NEYİNE YETMİYOR NEDİR O ÖYLE HER ŞEHİR AİLE SOYADI FARKLI OLAN İŞİNE GELMEYEN KAVGALI BABA OĞUL ABİ KARDEŞ PARTİMİ KURMALI YANİ ŞİMDİ BELLİ OLMUYORMU İŞİNİ UYDURAN HÜLLE ADAY VEKİL AŞIRMA NEDİR BU NEDİR AKIL FİKİR YOKMU 2 PARTİ BİLE YETER ZATEN PARASI OLAN KONUŞUYOR YA DA PARA MAL MÜLK MAKAM MEVKİİ HIRSI İÇİNDE OLAN GENE PARASI OLAN PARTİ OLUYOR ADAY VEKİL OLUYOR YANİ GÜÇ HERŞEY ONU DOĞRU SEÇMELİ

Avatar
KING 2018-05-18 19:50:53

ARTIK RESIN EMEKLILIK ZAMANI GELDI GIDIVER GARI BIRAK BU ISLERI ALLAH KORUSUN KALBINE INER FALAN YAPMA ETME TORUN GÖR TADINI CIKAR

Avatar
HELAL OLSUN TEMEL BEY 2018-05-18 19:53:12

BAZILARININ İŞLERİNE GELMEMİŞ TEMEL KARAMOLLAOĞLUNUN SÖYLEMLERİ..TABİ HAKLILAR.DİN ILE KANDIRMIYOR İNANÇ SÖMÜRÜSÜ YAPMIYOR.ALLAHI SADECE KENDİLERİNİN SANANLARA TOKAT GİBİ ÇARPIYOR..TABİİ NİYE YALAKALIK YAPASINIZ Kİ!! ALIŞMIŞSINIZ KENDİNİZDEN OLMAYANI YOK SAYMAYA EZMEYE..ALLAHINIZDAN BULUN..ÇIKTIĞUNIZ KABUĞU BEĞENMİYORSUNUZ..UNUTMAYIN BU GÜNLERDE GEÇECEK ALLAHIN İZNİ ILE. ..ÖLÜMSÜZLÜK İKSİRİ DE KEŞFEDİLMEDİ HENÜZ...

Avatar
Ahmet 2018-05-18 22:26:15

Helâl olsun.Temel dede.