Türkiye, Türk Akımı'nın Avrupa'daki bölümünü finanse eder mi?

Türkiye, Türk Akımı'nın Avrupa'daki bölümünü finanse eder mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Akımı doğalgaz boru hattının Sırbistan'a ulaşmasını istedikleri yönündeki açıklamasını yorumlayan Sırp uzman Putnikovic, Bulgaristan'dan Sırbistan'a uzanacak kolun finansmanıyla ilgili soru işaretleri olduğunu ifade etti.

Sputnik'e demeç veren 'Balkan Magazin' dergisinden enerji uzmanı Jelica Putnikovic, "Sırbistan'ın Bulgaristan'dan ülkeye uzanacak kolun finansmanını nereden sağlayacağı çok net değil. Hatta bunun ne kadara mal olacağına dair ön bilgi dahi yok" dedi.

'ANKARA GAZ TRANSİTİNDEN MÜMKÜN OLDUĞU KADAR FAZLA GELİR ELDE ETMEK İSTİYOR'

Ankara'nın Türkiye üzerinden gaz transitinden mümkün olduğu kadar fazla gelir elde etmek istediğinin altını çizen Putnikovc, Türkiye'nin hattın bu bölümünün inşasını finanse etmeye ilgi göstermesinin iyi olacağını kaydetti.

'TÜRKİYE, HATTIN AVRUPA'NIN MERKEZİNE KADAR UZANMASINI İSTİYOR'

Eski Sırp diplomat Srecko Cukic de, Ankara'nın Türk Akımı'nın Avrupa'nın merkezine kadar uzanmasını istediğini belirtti.

Ancak her şeyin ABD ve AB'nin projeye yaklaşımına bağlı olduğu söyleyen Cukic şu ifadeleri kullandı: "Brüksel'de bu konuyla ilgili görüşmeler yapılması son derece önemli. Zira Orta Avrupa ülkeleri Kuzey Akım 3'ü inşa etme olasılığını dahi değerlendiriyor. Bu durumda Balkanlar gazsız kalabilir."

'AB DAHA ÖNCE GÜNEY AKIM PROJESİNİ ENGELLEMİŞTİ'

Türkiye'nin Türk Akımı'nın Avrupa topraklarındaki bölümünün en azından bir kısmının inşasını finanse edebileceğine ancak Ankara-Brüksel hattındaki durum nedeniyle bunun zor olduğuna dikkat çeken Sırp uzman, daha önce Güney Akım'ın AB tarafından engellenmiş olmasının da soru işaretleri doğurduğunun altını çizdi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Belgrad'da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Türk Akımı projesiyle ilgili şunları söylemişti: 

"Bu projenin inşası devam ediyor. Bu kara tarafında bizim topraklarımızdan Avrupa'ya açılacak. Bunu sayın Putin'le de görüşüyoruz. En kısa zamanda Sırbistan gibi dostlarımıza bu doğalgazın süratle ulaşmasını isteriz. Sayın Putin'in de bu konuda olumlu düşüneceğine inanıyorum."