“Ortadoğu Çıkmazında Türkiye” kitabı yayınlandı

“Ortadoğu Çıkmazında Türkiye” kitabı yayınlandı

Şenol Çarık’ın derlediği “Ortadoğu Çıkmazında Türkiye” kitabı Halk Kitabevi etiketiyle yayınlandı.

Her biri alanında uzman olan diplomatlar, bilim insanları, yazarlar, gazeteciler ve araştırmacılar katkı sunduğu kitapta; geçmişten beri, özellikle de Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana çatışmaların, paylaşım kavgalarının, emperyalist müdahalelerin yaşandığı Ortadoğu coğrafyasında neler olduğu, bölgedeki gelişmelerin Türkiye’yi nasıl etkilediğine dair değerlendirmeler yer alıyor.

Türkiye’nin dış politikada, Ortadoğu’daki tercihleri ve sürdürülen politikaların yazgımızın rengini nasıl belirlediği örneklerle ortaya konuluyor.

Kitapta makale ve söyleşisi bulunan yazarlar şöyle:

Dışişleri eski Bakanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Prof. Dr. Erol Manisalı, Doç. Dr. Barış Doster, Dr. Ayfer Yazkan Kubal, Dr. Hande Orhon Özdağ, Dr. Göksel Basmacı, Gazeteci-yazar Cenk Başlamış, Gazeteci Bahadır Selim Dilek, Gazeteci-yazar Şenol Çarık, Gazeteci M. Birol Güger, Hukukçu-yazar Av. Onur Sinan Güzaltan, Adnan Tetikol ve Canan Eyigün.

Kitabın sunuş yazısından bir bölüm ise şöyle:

“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, antiemperyalizm ve bağımsızlık doğrultusunda komşularımızla karşılıklı dostluk, saygı ve iyi ilişkilere dayalı bir dış politika sürdürmüştü. Bölge merkezli dış politika izlemek yerine, Atlantik çıkarları doğrultusunda yürütülen politikalar, alınan roller, hem ülkemize askeri, siyasi, iktisadi yönden büyük zarar verdi hem de bölgenin mazlum milletleri, ezilen halkları için yıkıma yol açtı.

ABD emperyalizminin yürüttüğü Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), devletlerin parçalanmasına, mezhep savaşlarına, iç savaşlara, milyonlarca insanın ölümüne neden oldu ve olmaya devam ediyor. İşgaller, saldırılar ve vekâlet savaşları, bir yandan emperyalizme, büyük enerji şirketlerine ve silah tekellerine yarıyor bir yandan da İsrail’i memnun ediyor.

Ülkemizde, sayıları 5 milyona yaklaşan geçici koruma statüsüne sahip Suriyeli sığınmacıların durumu, önemli bir gündem maddesi. Libya’yla deniz yetki alanlarına ilişkin imzalanan mutabakat muhtırası da öyle. Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri sürüyor. Kıbrıs’taki gelişmeler dikkat çekiyor. Ege Denizi’nde Yunanistan’ın işgal ettiği 19 ada için henüz bir adım atılmadı. Bölgemize huzur ve barışın ne zaman geleceği ise bilinmiyor.

Bu kitap, böyle bir ortamda, birçok soruya yanıt aramak için yazıldı. Türkiye’nin Suriye, Irak, İran, Libya, Mısır başta olmak üzere bölgedeki politikaları, İranlı General Süleymani Suikastı gibi güncel gelişmeler yansıtılırken, tarihsel arka plân da ortaya konuldu.

“Ortadoğu Çıkmazında Türkiye” bölgemizdeki gelişmeleri, Türkiye ve Ortadoğu’yu merak edenler için bir başucu kitabı.