'Medrese modeli imam hatipler geliyor'

'Medrese modeli imam hatipler geliyor'

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nce açıklanan belgeye göre, fiziki durumu uygun olan imam hatip okullarının bahçelerine cami yaptırılacak. İçinde özel Kuran okuma odaları da bulunacak olan 'medrese modeli' okullar gece gündüz açık olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından imam hatip ortaokulları ile ilgili hedef ve planlamalarının yer aldığı 2017 'vizyon belgesi' açıklandı. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre belgenin sunuşunda imam hatip okulları için Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın “Yaklaşık bir asırdır ‘İmam Hatip Mektebi/Okulu/Lisesi’ adıyla eğitim sistemimizde yerini alan bu okullarda verilen eğitimin içeriği, halkımız tarafından büyük ilgi görmüş ve markalaşarak günümüze kadar gelmiştir” değerlendirmesi yer aldı. Vizyon belgesinde yapılan planlamayla imam hatipler 'medrese modeli' okullara dönüştürülecek.

'DUVARLAR AYET VE HADİSLERLE DONATILACAK'

Belgeye göre imam hatiplerin yapım ve onarımında geleneksel Türk mimarisinden izler yansıtılması, yeni teknoloji ve enerji tasarrufu sağlayacak tasarımlar yapılması ve binaların boyamalarında sıcak ve canlı renkler kullanılması planlandı. Ayrıca Milli Eğitim müdürlüklerine okul ve pansiyonların 'tefekküre sevk eden ve mefkure oluşturan' mısra, hat, ebru, minyatür, tezhip, ayet ve hadislerle donatılması talimatı verildi.

Belgenin 'Eğitim İçeriğine ve Okul Kültürüne Uygun Eğitim Ortamları' başlığı altında bakanlık tarafından il müdürlerine, fiziki mekânı uygun olan okulların bahçelerine cami yapılması talimatı verildi. Ayrıca ‘öğrencilerin aidiyet kültürü kazanması için’ okul arşivlerindeki belge ve görsellerin okul müzesinde sergilenmesi, okul pansiyonlarının da öğrencilerin sosyal, sportif, kültürel ve akademik çalışmalarına imkân tanıyıp 'aile yuvasının sıcaklığını' hissedebilecekleri şekilde düzenlenmesi istendi.
MEB, Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarının Türk eğitim sistemindeki yeri, eğitim müfredatı ve örnek çalışmaları hakkında ilkokullarda, mayıs ve haziran aylarında tanıtım çalışmaları yapma kararı aldı. Belgede imam hatip okullarının 'milli birlik ve bütünlüğü tehdit eden unsurlara' karşı öğrencilerin bilinçlendirilmesi, okul içi ve dışı olumsuz etkenlere yönelik tedbir alınması ve mezunların hangi alanlarda istihdam edildiği, yükseköğretime geçiş ve kendi işini kurma durumu takip edilmesi istendi.

KURAN OKUMA ODALARI OLACAK

Okulların fiziki mekanlarının ders saatleri dışında da eğitim öğretime imkân verecek şekilde planlanmasını isteyen MEB, bu kapsamda imkânı olan okullarda her bir ders için ayrı sınıf oluşturulmasını, her okulda ses sistemiyle beraber U düzenine uygun Kuran okuma odaları ve duvarlarda Kuran kıraati ile ilgili hat ve levhalar bulundurulmasını istedi.