TEOG YEP yani Yerleştirmeye Esas Puanlar açıklandı!

TEOG YEP yani Yerleştirmeye Esas Puanlar açıklandı!

Merakla beklenen Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile ilgili açıklma geldi ve MEB, TEOG yerleştirme sonuçlarını ilan etti. Peki TEOG YEP nasıl öğrenilir? Milli Eğitim Bakanlığı TEOG tercih ve yerleştirme tarihleri ne zaman? İşte TEOG YEP ve tercih ile yerleştirme süreci ile ilgili detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün YEP sonuçları açıklandı ve bunu liselerin tavan ve taban puanları takip edecek. Peki TEOGa giren öÖğrenciler YEP puanlarını nasıl kontrol edecek? YEP sonuçları nasıl sorgulanacak? Tercihler ne zaman başlayacak? TEOG’un YEP süreci ile ilgili tüm bu soruların cevabı haberimizin devamında… Milli Eğitim Bakanlığı sitesindeki TEOG 2016 sayfasından YEP sonuçları öğrenilebilir. TEOG YEP sonuçları için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp T.C. kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile giriş yaparak giriş yaparak TEOG YEP bilgilerine erişebilirler.
TEOG YEP SONUÇLARI SORGULAMA SİSTEMİ
SORU VE CEVAPLARLA TEOG TERCİH SÜRECİ!
Soru: Yerleştirme işlemleri için tercihler ne zaman, hangi adresten yapılacaktır? Yanıtı: Yerleştirme işlemleri için tercihler 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 25 Temmuz 2016 saat 17:00’ye kadar http://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapılabilecek. Soru : Yerleştirme işlemleri için evden bireysel olarak tercih yapmak isteyen öğrenciler nasıl bir yol izleyecek? Yanıtı: Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihler http://eokul.meb.gov.tr adresinden bireysel olarak yapılabilecektir. Tercih yapabilmek için, açılan tercih işlemleri ekranındaki «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonu seçilecektir. Soru: Tercih işlemlerini bireysel olarak yapamayan öğrenciler nasıl bir yol izleyecek? Yanıtı : Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu – Ek 1” doldurulup veli tarafından imzalanacak ve herhangi bir ortaokul müdürlüğüne teslim edilecektir. Okul müdürlüğü tercih işlemlerini bu forma bağlı kalarak veli adına yapacaktır. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir.
EN FAZLA KAÇ OKUL TERCİH EDİLEBİLİR
Yanıtı: Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecek Soru: Tercih başvurularının başladığı 15 Temmuz 2016 tarihinden önce özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme işlemleri için tercih yapabilir mi? Yanıt: 30 Haziran – 14 Temmuz 2016 tarihleri arasında özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem yerleştirmeye esas nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecektir.
AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI HESAPLANMASI
Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır. ğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır. Velisinin yurt dışında bulunduğu sürede öğrenimlerinin bir kısmını veya tamamını Bakanlığa bağlı olmayan yurt dışındaki eğitim kurumlarında gören öğrencilerin, yerleştirmeye esas puanın hesaplanması, ortak sınav puanı ile yurt içinde öğrenim gördükleri yıllara ait yıl sonu başarı puanları dikkate alınarak hesaplanacaktır. KKTC’ deki ortaokullarda öğrenim görenlerin yıl sonu başarı puanları, Türkiye’de öğrenim gören öğrencilere uygulanan hükümlere göre belirlenecektir. 6, 7 ve/veya 8’inci sınıf öğrenimlerinin bir kısmını veya tamamını yurt dışında tamamlayan öğrencilerin “yerleştirmeye esas puan” hesaplaması aşağıdaki gibi yapılacaktır. – Üç öğretim yılından bir yılını yurt dışında tamamlayan öğrenciler için örnek hesaplama:
6’ncı sınıf – yurt içi 7’nci sınıf – yurt dışı YEP = ( (YBP6 + ((YBP6 + YBP8) /2) + YBP8) + AOSP )/2 8’inci sınıf – yurt içi -Üç öğretim yılından iki yılını yurt dışında tamamlayan öğrenciler için örnek hesaplama: 6’ncı sınıf – yurt içi 7’nci sınıf – yurt dışı YEP = ( (YBP6 x 3) + AOSP )/2 8’inci sınıf – yurt dışı Eğitimlerinin tamamını yurt dışında tamamlayan öğrencilerin YEP’i, AOSP’nın ötelenmesiyle hesaplanacaktır. -Üç öğretim yılının tamamını yurt dışında tamamlayan öğrenciler için örnek hesaplama: YEP = (AOSP / 700) x 500 Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin yerleştirmeye esas puan hesaplaması yapılabilmesi için, öğrenciler her iki dönem yapılacak olan ortak sınavlara katılmak zorundadırlar. Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğünce yapılan sınavlarda 1’inci dönemde alınan başarılı puan (45 ve üzeri), 2’nci dönem okul tarafından yapılan yazılı puanı olarak kullanılacaktır.