2023 yılında dolar ne kadar olacak? İşte dünyaca ünlü bankaların dolar tahminleri!

2023 yılında dolar ne kadar olacak? İşte dünyaca ünlü bankaların dolar tahminleri!

Gözler yarın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamasına çevrilirken, dünyanın en ünlü bankaları da 2023'te doların ne kadar olacağına ilişkin ipuçları verdi.

Dolar/TL kuru 18,80 üzerinde hareketini sürdürürken, piyasalarda 2023 yılının yol haritası da yarın belli olacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da yılın ilk enflasyon raporu için sunumunu yarın gerçekleştirecek ve yeni yılın enflasyon ve dolar/TL kuru tahminini açıklayacak. 

billie-dollar-money-background-1150-749.webp

Bunun yanı sıra dünyaca ünlü yatırım bankaları da dolar kuruyla ilgili tahminlerini paylaştı. İşte dünya bankalarının dolar kuruna dair yaptıkları dikkat çeken tahminler...

billie-dollar-hand-1150-746.webp

MERKEZ BANKASI'NDAN DÖVİZ AÇIKLAMASI

Merkez Başkanı Şahap Kavcıoğlu geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmesinde, kurun istikrarlı bir şekilde devam edeceğini dile getirerek, "Döviz kuru 2021'nin sonundan beri istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Merkez Bankası'nın herhangi bir kur politikası yok. Türkiye ekonomi modeli içinde aldığımız tedbirler sonuçlarını olumlu anlamda veriyor. Kur istikrarlı bir şekilde devam edecektir, burada bir sorun yok" ifadelerini kullanmıştı.

617230image1.jpg

BANKALARIN 2023 DOLAR TAHMİNİ

WELLS FARGO

Yıl başında dolarda görülen direnç, enflasyonun yavaşlaması ve Fed’in 2023’ün ikinci yarısında faiz indirimlerine başlamasıyla azalacak ve dolarda kısmi düşüş görülecek. Enflasyonun daha da düşmesi ve Fed’in güvercinleşmesi doların 2022’deki kazanımlarını 2023 yıl sonuna kısmen tersine döndürür. Euro ve yen nihayet destek bulabilir ve gelişmekte olan ülke paraları da dolardaki zayıflamayla istikrar bulabilir.

wells-fargo.jpg

ING

Çekirdek enflasyonda ekim ayında görülen yavaşlama, ABD konut sektöründen gelen olumsuz veriler ve ekonomiye güvenin azalması uzun süredir öngördüğümüz 2. yarıda faiz indirimleri beklentilerini güçlendirdi. Fed 2. yarıda faiz indirimine başlasa bile Avrupa ve Asya’nın dolar mevduatlarından istikrarlı bir çıkış getirecek yatırım ortamı sağlayacağını öngörmüyoruz. Bu nedenle euro/dolar’da 1,05 düzeylerinin üzerinde yükseliş görülmeyeceği görüşündeyiz.

ing.jpg

DEUTSCHE BANK

Fed’in faiz döngüsü muhtemelen 2023 baharında zirveyi görecek, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz artırımlarına devam edecek. Ancak doların krallığı sona yaklaşıyor olabilir. Zayıf dolar küresel varlık piyasalarını hareketlendirebilir. Euro Bölgesi’nde ve Çin’de büyüme zayıf geçen kış aylarından sonra tekrar hızlanabilir, bu nedenle paritenin 2023 yılını 1,05’le kapatacağını öngörüyoruz.

deutsche-bank.jpg

SOCIETE GENERALE

Dolar 2008 krizinden bu yana ABD ekonomisinin Avrupa’dan daha güçlü seyretmesi sonucu çok güçlendi. Para piyasalarında her şey büyümelere, para politikalarına ve diğer unsurlara bağlı olsa da, 2023 yılında ABD’de yaşanacak bir resesyon doları herkesin beklediğinden daha da fazla düşürebilir. Ayrıca Noel Baba yeryüzüne barışı getirebilirse dolardaki düşüş daha da büyük olur. Fed’in U dönüşünü ECB’den daha önce yapması muhtemel, bu da euro için pozitif ve dolar rallisinde sonun başlangıcı anlamına geliyor.

societe-generale.jpg

UNICREDIT

Dolar güçlü seyrini kaybedecek ancak bu tam bir tersine dönüş olmayacak. Tahmin aralığımızın (2023) sonunda euro/dolar paritesinin 1,10-1,12 düzeylerine yükselmesini bekliyoruz.

unicredit.webp

CITI

Doların 2023 yılı içinde zirveyi görmesini ve ikinci yarısında değer kaybı yaşayacağı bir seyre gireceğini öngörüyoruz. Morgan Stanley de doların 2023 boyunca düşeceğini öngören kuruluşlar arasında.

citi.webp

CREDIT SUISSE

Ana varsayımımız birçok ülkede zirveyi gören ve düşmeye başlayan enflasyonun 2023’te gelişmiş ekonomilerdeki merkezlerin hedeflerine yaklaşmayacağı yönünde. ABD, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde enflasyon merkez hedeflerine kadar gerilemeyecek. Bu nedenle gelişmiş ülke merkez bankalarından hiç birinin 2023’te faiz indirimine gideceğini öngörmüyoruz. ABD şahin Fed’den ve artan küresel resesyon endişelerinden 2023’te de destek bulacak. 1985’ten bu yana en güçlü seviyelerinde olan doların 2023’ün ikinci kısmında zirve yapıp zayıflaması da olası ancak bunun için Fed’in sıkılaşmayı bitireceğine dair sinyal vermesi ve ABD dışında ekonomik iyileşmeye dair işaretler olması gerekiyor. Dolardaki güçlü seyrin devam etmesi gelişen piyasalardan sermaye çıkışlarına neden olacaktır. Öte yandan çok kutuplu yenidünyada doları bypass edecek sistemlerin gelişmesi durumunda dolara yönelik rezerv para talebi olumsuz etkilenebilir.

credit-suisse.jpg

JP MORGAN

Baz senaryomuzda gelişmiş pazarlarda ılımlı bir resesyon yaşanacağı ve enflasyonun düşmeye başlaması. Ancak dolar bu senaryoda 2023 boyunca destek bulmaya devam edecek. Fed’in faizleri yüzde 5 civarına yükseltip durmasını öngörüyoruz. Ancak riskler aşağı yönlü ve karamsar senaryoda merkezler enflasyon beklentilerini çıpalayabilmek için daha fazla sıkılaşmaya gidebilir ve bu durumda doların güvenli liman cazibesi artar.

jp-morgan.jpg

HSBC

Faizlerde zirveye yaklaşsak da, ekonomiler arası faiz farklarının daha fazla açılmasını beklemiyoruz. Bazı ekonomiler için faiz farkları daha da azalabilir. Bunun sonucunda dolara desteğin azalacağını ancak yine de ABD ekonomisinin daha dirençli olması ve risk iştahının karışık seyretmesi nedeniyle dolarda da direncin devam edeceğini öngörüyoruz. Daha önce dolarda güçleniş beklerken, bu görüşü nötr görünüme revize ettik.

hsbc.webp