Alman Bankası Deutsche Bank'tan Türk Lirası ve enflasyon tahmini

Alman Bankası Deutsche Bank'tan Türk Lirası ve enflasyon tahmini

Alman Deutsche Bank analistleri, Türkiye analizlerini sürdürüyor. Analistler, TL için iyimser bir tahminde bulundu.

Alman Bankası Deutsche Bank, Merkez Bankası'nın faizi kaça çıkaracağını, dolar/TL paritesini, ve enflasyonu tahmin etti.

Analistler, TL için iyimser bir tahminde bulundu. Banka, mevcut politika çerçevesi içinde kalınması durumunda Türk lirasının önümüzdeki yıl iyi performans göstermesi için alan olduğunu belirtti.

Deutsche Bank analistleri, bu durumu ortodoks politikalara dönüşe bağladı.

6 Aralık’ta yayınlanan raporda, “Kümülatif enflasyonun tahmin aralığının alt sınırına (Yüzde 40-45) gelmesi durumunda bu, toplam getiri açısından TL’yi cazip hale getirir” denildi.

Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faizi iki kez 250’şer baz puan artırarak Ocak ayında yüzde 45’e çıkaracağını tahmin etti.

Analistler TCMB’nin 2024 yılının son çeyreğinde faiz indirimine gitmesini ve politika faizini 2024 sonuna kadar yüzde 40’a çekmesini bekliyor.

Analizde, “Enflasyonun baz etkileri nedeniyle önemli ölçüde düşeceği üçüncü çeyrekten itibaren faiz indirimi olasılığını, özellikle de büyüme ve istihdam ciddi bir baskı altına girerse, göz ardı edemeyiz” değerlendirmeleri yer aldı.