Asgari ücretle ilgili bomba iddia! Bu yıl son bir kez daha...

Asgari ücretle ilgili bomba iddia! Bu yıl son bir kez daha...

Ünlü ekonomist Şeref Oğuz’dan dikkat çeken bir asgari ücret kulisi geldi. Peki asgari ücret 2024 yılının ikinci yarısında bir kez daha zamlanacak mı?

Türkiye'de asgari ücret 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak açıklandı. Öte yandan asgari ücretin yılda iki kez yerine bir kez verileceği belirtildi. Ancak kulislerden gelen bilgiler farklı şeyler anlatıyor.

61a875f286b24a1114655ea4.webp

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU HAZİRAN'DA TOPLANACAK

Son olarak ekonomist Oğuz Şeref, işçi ve işveren sendikalarından edindiği kulis bilgilerini paylaştı. Oğuz, haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanacağını ifade etti.

117552.jpg

"ASGARİ ÜCRETTE YENİ BİR DÜZENLEME GELECEK"

Oğuz, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Asgari ücrete yeniden artış yapılıp yapılmayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Evet asgari ücrette yeni bir düzenleme gelecek. Çünkü mayıs ayında enflasyon yüzde 75’i aştığı zaman çalışma barışının bozulmaması için asgari ücretin yeniden düzenlenmesi için hem talep var hem de beklentisi var.

12476969-728xauto.webp

ASGARİ ÜCRET YILDA BİR KEZ Mİ İKİ KEZ Mİ VERİLECEK?

Her ne kadar Cumhurbaşkanı yılbaşında asgari ücretin artık yılda bir kere açıklanacağını söylese bile bunun kararını kamu ya da Cumhurbaşkanı değil, enflasyonun kendisi verecek. Zira Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, kamu, işveren ve işçinin yanı sıra bir tane daha sandalye var orada. O sandalyede birisi oturuyor, gizli birisi. O sandalyede enflasyon oturuyor. Ve diyor ki; ‘Çalışanın cebine ne koyarsan ben onu oradan almakla mükellefim.

3513465-2446af2ddc748b8dfe26f7921acc837f-640x640.jpg

ASGARİ ÜCRET, ENFLASYONA BAĞLI OLARAK BİR KEZ DAHA ARTIRILABİLİR

Asgari ücretin yılda iki kez artırılması talebi sendikalardan değil TÜSİAD’dan geldi. 2021 enflasyon da birden atağa geçince TÜSİAD, ‘Biz çalıştıracak insan bulamıyoruz asgari ücreti artıralım’ dediler ve yılda iki kereye çıkarıldı asgari ücret artışı. Aynı şekilde gerek işverenler, gerek konuştuğum kamu görevlileri ve çalışanların beklentileri asgari ücretin enflasyona bağlı olarak bu yıl içinde bir kez daha artırılması yönünde.

ekran-goruntusu-2024-02-08-213318.png

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET OLABİLİR Mİ?

Bunun dışında bölgesel asgari ücret olabilir mi bu da tartışılıyor. Örneğin ‘Bingöl’deki asgari ücretle İstanbul’daki asgari ücret aynı mı olmalı, bölgesel asgari ücret uygulanır mı?’ değerlendirmesinin yaşanacağı seçim sonrası bir haziran ayı bizi bekliyor olacak."

kredil2-22-1280x720.jpg

"İSTİHDAM KAYBINDAN DOLAYI BUNU YAPACAKLAR"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasına kökten karşı olduğunu aktaran Oğuz, Orta Vadeli Program’da asgari ücretin yılda iki kez düzenlenmesinin karşılığı olmadığına da işaret ederek, “Ancak dediğim gibi çalışma barışının bozulmaması ve endüstrinin istihdam kaybından dolayı bunu yapacaklar” dedi.