Bakan Tüfenkci: Et fiyatlarının 50 lirayı aşacağı iddiaları gerçeği yansıtmıyor

Bakan Tüfenkci: Et fiyatlarının 50 lirayı aşacağı iddiaları gerçeği yansıtmıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, İstanbul da üç ayrı etkinliğe katıldı.

Yurt Gazetesi-Cihan ÖZDEMİR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rekabet Kurumu Başkanlığı İstanbul Temsilcilik Binasının açılış törenine katıldı.  Daha önce yangında zarar gören bina yeniden yapılarak Yenibosna'da bir iş merkezinde törenle açıldı. Törene Bakan Tüfenkci'nin yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, rekabet kurumu kurul üyeleri, daire başkanları ve kurum çalışanları katıldı.
 
Tekelci piyasaların engellenmesi için rekabet kurumunun çalışmalarını sürdürdüğünü ve sınırlı İmkanlara sahip Rekabet Kurumu'nun yetki alanlarının genişletilebileceğini vurgulayan Bakan Tüfenkci,  "Rekabet kurumunun özellikleri işlerliği ve etkinliği özellikle eşit uygulamalarıyla ve ekonomik yönetimin oluşum sürecinde etkin olmasıdır. Eğer biz ekonomiyi büyütmek istiyorsak piyasalarda tekelleşmeyi önlemek istiyorsak rekabet kurumunun kararlarını etkin bir şekilde uygulanması ve rekabet savunuculuğu noktasında kurumun iyi işlev görmesi önemlidir" dedi.
 
Rekabet Kurumu Başkanı Prof.Dr. Ömer Torlak açılışta, " İstanbul'un iş dünyasının kalbi olması nedenini dikkate alan kurumumuz, daha rekabetçi piyasaların oluşmasına katkı sağlamak üzere İşletmelerimizin ve iş dünyasının "rekabet savunuculuğunu" da yaparak bunun sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.
 
 
Bakan Tüfenkci: Et ithalatı sürekli hale getirilmemeli, üretim artırılmalı

 
Rekabet Kurumu ile aynı binada yapılan 3. İstanbul Ayakkabı Saraciye Fuarına katılan Bakan Tüfenkci, Malatyalı Abdullah Aytekin isimli ayakkabı imalatçısının standını da ziyaret ederek hemşehrisiyle bir süre sohbet etti. 
 
Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Tüfenkci, Türkiye'de üretilen etin iç talebi yeterince karşılamadığı ve fiyatların 50 liranın üzerine çıkacağı iddialarına ilişkin olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuyla ilgili adımlar attığını söyledi.

Bakan Tüfenkci, canlı hayvanda gümrük vergilerinin sıfırlandığını anımsatarak,  “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Et Balık Kurumu vasıtasıyla et ve canlı hayvan ithalatı yapıyor. Ben bu tür spekülasyonlara inanmıyorum. Buna güvenerek hareket edenlerin de zarar edeceğine inanıyorum. Özellikle et girişlerinin hızlanmasıyla beraber, daha doğrusu Et Balık Kurumunun ithalatının bu anlamıyla hızlanmasıyla beraber bunun gerçekleşmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Zaten biz kontrol ediyoruz piyasaları" dedi.

Bu anlamda ithalatın da sürekli hale getirilmemesi ve üretimin artırılması gerektiğinin altını çizen Bakan Tüfenkci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu noktada gerekli çalışmaları yaptığını, yem fiyatlarının kontrol altına alınarak aşağı çekilmesiyle birlikte bu konudaki spekülasyonların sonlanacağına inandığını belirtti.

Domateste pazar sorunumuz yok

Domates ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Tüfenkci, domatesin bir sembol olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin ihracat payına bakıldığında domatesin çok bir anlamı olmadığını ifade etti.

Bakan Tüfenkci, Rusya ile ilişkilerin normalleştiğini ve bu ülkeyle ticarette hedeflerinin olduğuna işaret ederek, “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın da ifade ettiği gibi Rusya kendi domatesini üretmeye başladı. Biz domatesimizin pazar sorunu olmadığını düşünüyoruz. Hem iç piyasadaki, hem de dış piyasadaki talepleri karşılayabilecek üretimimiz var. Rusya'nın domatesimize olan ilgisini de biliyoruz. Bunun zaman içerisinde normale döneceğine inanıyoruz." dedi.