Bankalar emekli promosyonu için yeni rakamlarını duyuruyor

Bankalar emekli promosyonu için yeni rakamlarını duyuruyor

2.5 milyon kişi yakında EYT düzenlemesi sonrasında emekli olacak. Bankalar da emekli promosyonu için bununla ilgili hazırlık yapmaya başladı.

Milyonlarca emekli 2022 yılında bankaların sunduğu promosyon kampanyalarından faydalandı. 2022'nin bitmesiyle birlikte promosyon kampanyaları da son bulurken, 2023 için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Garanti Bankası, emekli aylıklarına yapılan zam ve 2 milyon 250 bin EYT'linin emekli olması nedeniyle bu yıl ödeyeceği promosyon tutarlarında güncellemeye gidiyor.

EYT yasası çıktığı takdirde 2.5 milyon kişinin emekli olacağı hesaplanırken, bankalar da bununla ilgili hazırlıklar yapıyor. Emekli banka promosyonları bu nedenle yükselecek.

Garanti BBVA'ya yakın kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, şubat ayında hayata geçirilecek kampanyada emeklilere ödenecek en düşük promosyon 11 bin TL'ye yükseltilecek. Söz konusu tutarın 10 bin lirası nakit olarak, 1000 lirası ise bonus puan olarak verilecek.

Aylık emekli maaşı 10 bin TL ve üzerinde olan vatandaşlara ödenecek promosyon tutarı 20 bin lira olacak.

En düşük emekli maaşının 5500 lira olması sebebiyle, BDDK'nın yapacağı çalışmaya göre bankalar, müşterilerine minimum 2 maaş ikramiye vermek durumunda kalacak. Taban tutardan maaş alan emeklilere 11 bin lira ödenecekken, maaş arttıkça ödenecek promosyon da artacak.

Daha önce de İş Bankası kaynaklarından alınan bilgiye göre emekli banka promosyonları konusunda rakamların rekor derecede artacağı yönünde bilgi gelmişti.