Bankalara borcu olanları sevindirecek haber: Af geliyor

Bankalara borcu olanları sevindirecek haber: Af geliyor

Vatandaşın yükünü rahatlatacak yeni bir sicil affı kanunu yoldu. Yeni düzenleme ile birlikte hem düşük faizli borç kapatma kredisi verilecek hem de sicil affı gelecek.

Cumhurbaşkanı borç kapatma kredisi miktarı ve tarihi netleşti. Borcu olanlar borç kapatma kredisi Ya da borç transfer kredisi kullanarak tek bir çatı altında borçlarını toplama ve en uygun vade seçenekleri ile ödeme fırsatına sahip olacak.

 SİCİL AFFI GELİYOR

Son 2 yıldır Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ne yazık ki birçok vatandaşın banka kredileri ve kredi kartı borçlarını ödeyememesine sebep oldu. Her geçen gün büyüyen ve derinleşen kriz nedeni ile vatandaşların sicili de olumsuz etkilendi. Birçok kişi bankaların Kara listesine girmiş durumda.

Yeni torba yasa ile milyonlarca vatandaşa sicil affı geliyor. Torba yasa maddeleri arasında Meclise sunulan düzenleme kabul edilirse bankaların Kara listesinde olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlanacak ve aynı zamanda kara listeden çıkma şansı elde edecekler.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VERİLECEK

Yine borcu olanları sevindirecek diğer bir haber ise Cumhurbaşkanı onaylı borç kapatma kredisi oldu. Bankalara kredi ve kredi kartı borcu olan vatandaşlar borç kapatma kredisi kullanma şansına sahip olacak. İlk etapta borç kapatma kredisini miktarı 100.000 TL olarak belirlendi. Devlet bankaları tarafından sağlanacak olan borç kapatma kredisi 24 aya kadar vadeli verilecek.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ ŞARTLARI

Cumhurbaşkanı onaylı devlet destekli bol kapatma kredisi, belirli şartlar doğrultusunda sağlanacak. 100.000 TL borç kapatma kredisi almak isteyenler Ziraat Bankası vakıfbank ve halkbank’a başvuru yapabilecek. Başvuru şartları arasında ise başka bankaları olan borcunuzu tek çatı altında kamu bankalarında toplamak yer alıyor. Ayrıca düzenli gelire sahip olmakta aranan diğer bir şart olarak öne çıkıyor. 18 yaş üstü herkes borç kapatma kredisi için kamu bankalarına başvuru yapabilecek.

SİCİL AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’de borcu olmayan vatandaş neredeyse kalmadı. O sebeple milyonlarca kişinin gözü kulağı TBMM’deki torba yasaya çevrildi. Sicil affı da içeren torba yasa maddesinin ne zaman meclisten geçeceği merak ediliyor. Kurban bayramından önce TBMM’de sicil affı kanunun onaylanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. Sicil affı yürürlüğe girdikten sonra vatandaşlar borç kapatma kredisi içinde başvuru yapabilecek.