Bir an önce elinizden çıkarın! Yüzde 21'den aşağı çakılacak...

Bir an önce elinizden çıkarın! Yüzde 21'den aşağı çakılacak...

Piyasanın önemli ekonomisti açıkça uyardı. Eğer elinizde varsa hemen çıkarın. Çünkü o yatırım aracının fiyatı, yüzde 21 birden düşecek.

Ünlü ekonomistten yatırımcılara önemli bir uyarı geldi. Elinde o yatırım aracı olanlara seslenen ekonomist, acilen satın uyarısında bulundu. 

"MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIRSA DOLAR 25 TL'YE KADAR DÜŞEBİLİR"

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, Türkiye ekonomisi üzerine yaptığı değerlendirmelerde dikkat çeken tespitlerde bulundu. Eğilmez, TCMB'nin faiz arttırması halinde doların 25 TL’ye kadar düşebileceğini iddia etti. Öte yandan, bu yıl doların 30 TL civarında kalmasını beklediğini belirtti.

"KUR DA BURADAN YUKARI ÇIKMAYACAKTIR"

Eski Hazine Müsteşarı ve Ekonomist Mahfi Eğilmez, Garanti BBVA'nın “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” toplantısında ekonomiye ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. İhracatçıların kurda artış beklentisinin aksine, Eğilmez kurun yukarı gitme ihtimalinin düşük olduğunu ifade etti ve "Enflasyon şu anda yüzde 70 seviyelerinden yüzde 45’e düşecekse, kur da buradan yukarı çıkmayacaktır" dedi.

"ŞU ANKİ KUR DOĞRU BİR KUR MU? OLMAYABİLİR."

Eğilmez, Merkez Bankası’nın faiz artırması halinde doların 25 TL’ye kadar gerileyebileceğini ve bu durumun ekonomiyi olumlu yönde etkileyebileceğini belirtti. "Kurun yükselmesini hükümet de istemez. Kur arttığında Gayri Safi Yurtiçi Hasılamız (GSYH) düşüyor ve uluslararası sıralamalarda geriliyoruz. Şu anki kur doğru bir kur mu? Olmayabilir. Ancak göstergelere bakıldığında kurun çok fazla artacağı görülmüyor," ifadelerini kullandı.

"BÜTÇE AÇIĞINDA CİDDİ BİR ARTIŞ GÖRÜYORUZ"

Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon hedefini eleştiren Eğilmez, bu hedefin 20 yıldır tutturulamadığını söyledi. "TCMB Başkanı yeni değişti ve iyi niyetle geldiler, umarım başarılı olurlar. Merkez Bankası gerektiğinde para politikasını sıkılaştıracağını belirtiyor. Ancak, daha fazla sıkılaştırmaya gerek var mı, anlamak zor. Faiz politikasında kötüydük, bütçede iyi gidiyorduk. Ancak bu yıl bütçe açığında ciddi bir artış görüyoruz" dedi.

"ENFLASYONDA ANİ BİR DÜŞÜŞ YAŞANACAK"

Eğilmez, Türkiye ekonomisinde yeni vergi zamlarının kapıda olduğunu belirtti. "Köprü zamları ile başladık, ancak bu iş burada bitmeyecek. Önümüzdeki dönemde büyük olasılıkla ciddi vergi artışları göreceğiz," dedi. Enflasyonda baz etkisi ile düşüş olacağını da belirten Eğilmez, "Temmuz, ağustos ve eylül aylarında enflasyonda ani bir düşüş yaşanacak. Bu durum yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor ve CDS primlerinin düşmesine neden oluyor," ifadelerini kullandı.

"ORTA SINIF KAYBOLDU"

Türkiye’de gelir dağılımının ciddi şekilde bozulduğunu ve orta sınıfın kaybolduğunu belirten Eğilmez, "2022 verilerine göre, GSYH’nin yarısı nüfusun en zengin yüzde 20’si tarafından paylaşılırken, en yoksul yüzde 20 sadece yüzde 5’ini alıyor. Bu durum sosyal dayanışmayı bozuyor," dedi.