Bloomberg: "Sadece 3 ay içerisinde Türk lirası en iyiden en kötüye geçiş yaptı"

Bloomberg: "Sadece 3 ay içerisinde Türk lirası en iyiden en kötüye geçiş yaptı"

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, ‘En iyiden en kötüye: Yatırımcılar Türkiye piyasasından soğuyor’ başlıklı bir haber hazırladı.

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, ‘En iyiden en kötüye: Yatırımcılar Türkiye piyasasından soğuyor’ başlıklı bir haber hazırladı.

Tuğçe Özsoy ve Selçuk Gökoluk imzalı makalede, “Sadece 3 ay içerisinde Türk lirası en iyiden en kötüye geçiş yaptı. Yabancı hisse sahipliği tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Türk Lirası, bu yıl dünyanın en kötü performans gösteren para birimi oldu” ifadeleri kullanıldı.

Makalede TL’nin değer kaybetmesine ilişkin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘baş döndürücü politikalarının kurbanı olduğu’ kaydedildi.

Bugün yayınlanan makalede, “Para birimi, enflasyon neredeyse yüzde 17 iken yine karar mercilerine faiz indirme çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baş döndüren politikalarının kurbanı oldu. Türkiye’nin lideri ve onun Merkez Bankası başkanı arasında bu haftanın kafa karıştıran bir ileri bir geri anlık politika kararları ülkenin piyasasının ne kadar riskli bir hale geldiğini gösteriyor” denildi.

“DÖVİZ BONOLARI DEĞERLERİNİN 5’TE 1’İNİ YİTİRDİ”

Haberde Türkiye piyasası ile ilgili de, “Bu durum büyük gelişmekte olan ülke piyasaları için olağandışı. Yatırımcıların güveni parçalandı, yabancı hisse sahipliği bütün zamanların en düşük seviyesinde ve yerel döviz bonoları bu yıl değerlerinin 5’te 1’ini yitirdi” yorumu yapıldı.

“AĞBAL’IN GÖREVDEN ALINMASI HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ”

Bloomberg, Merkez Bankası’nın eski başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının kritik bir dönemeç olduğunu yazdı:

“Yatırımcılar için her şey 20 Mart’ta değişti. O gün Erdoğan piyasa dostu merkez bankası başkanını göreve geldikten dört ay sonra görevden aldı. Bu durum onun enflasyonla mücadele etmek için yüksek faiz konseptinden rahatsız olduğunu gösteriyor ki bu durum aslında modern ekonomi için bir gelenek.

“Türkiye piyasaları o zamandan beri durgun. Bu hafta, okuma sekiz ayın ilk yavaşlamasına işaret etmesine rağmen, yüzde 16,6’lık Mayıs enflasyonuna rağmen Erdoğan’ın faiz indirimi gündemini zorlamaya devam edeceğine dair endişeleri güçlendirdi.”