Çavuşoğlu: AB'den gelecek 3 milyar euroda sıkıntı var

Çavuşoğlu: AB'den gelecek 3 milyar euroda sıkıntı var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin (AB) Suriyeli göçmenlere vaat ettiği 3 milyar euronun gelmesi konusunda bazı bürokratik sıkıntılar bulunduğunu söyleyerek, AB'nin bu konuda daha pragmatik olması gerektiğini kaydetti.

Türkiye ile AB arasında yasadışı göçün önlenmesi kapsamında varılan anlaşmaya göre AB Suriyeli mülteciler için harcanması için ilk etapta 3 milyar euro vermeyi taahhüt etmişti.
Çavuşoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski ile düzenlediği basın toplantısında AB ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulamasına ilişkin soru üzerine, vaat edilen paranın gelmesinde bazı bürokratik sıkıntılar olduğunu kaydetti.
Kaçak göçün önlenmesinde sıkıntı olmadığını, Kasım ayında Yunan adalarına bir günde geçen göçmen sayısı 6,800 iken son 15 günde bunun çift haneli rakamlara düştüğünü söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
"Ancak AB'nin Suriyeli göçmenlere vaat ettiği 3 milyar euronun gelmesi konusunda sıkıntılar var. AB Türkiye gibi aday ülkelerde projeleri destekliyor ama bu projeleri hazırlamak iki yıl sürüyor. Suriyelilere de proje karşılığında para vermeye kalkarsanız bu iki yıl bu insanlar ne olacak? AB'nin daha pragmatik olması lazım."
Çavuşoğlu, anlaşmanın sadece bu kısmında bu tür bürokratik nedenlerle sıkıntı bulunduğunu ama uygulamanın diğer kısımlarında bir sorun olmadığını söyleyerek, AB'nin vaatleri arasında yer alan Türkiye'ye vize serbestisi için gerekli kriterlerin karşılanması için de çalışmaların sürdüğünü ifade etti.