Çeyrek altının fiyatı fırladı

Çeyrek altının fiyatı fırladı

Fed kararı sonra altın yükselişe geçti. Altının gram fiyatı 123,9 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 203 lira, Cumhuriyet altını ise 828 liradan satılıyor

Altının gram fiyatı, ABD Merkez Bankasının (Fed) kararları sonrasında yükselişe geçen ons fiyatı ve dolar kurundaki değerlenme ile yüzde 2'ye yakın artarak 123,9 liraya çıktı ve tarihi zirvesini gördü. 
Fed, dün beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmazken 2016 ve 2017 yılına ilişkin büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesi ve Başkan Janet Yellen'ın Brexit riskine dikkati çekmesi, altının ons fiyatının hızlı bir şekilde yükselişe geçmesine neden oldu.
Dün 1.290 dolar seviyelerinde seyreden ons altın, Fed sonrası başlayan yükselişini bugün de sürdürerek 1.313,66 dolar ile 15 Ağustos 2014 tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Gram altın ise tarihi zirvesini görmesinin ardından saat 10.20 itibarıyla 123,5 liradan işlem görüyor.
ALTINA TALEP ARTTI

Analistler, Fed sonrası küresel piyasalarda risk iştahının azaldığını, buna bağlı olarak altın talebinin arttığını belirtiyor. İngiltere'de 23 Haziran'da gerçekleştirilecek AB referandumunun piyasaların ana gündem maddesi konumuna geldiğini dile getiren analistler, bugün yoğun veri akışı ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararının izleneceğini kaydediyor.
ÇEYREK ALTIN 203 LİRA
Altının ons fiyatının bugün 1.295 - 1.310 dolar aralığında dengelenebileceğini ifade eden Memiş, gram altın fiyatının ise 122,0 - 123,5 lira seviyelerinden işlem görebileceğini belirtti.
Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek altın 203 lira, Cumhuriyet altın ise 828 liradan satılıyor.

Altının gram fiyatı saat 10.02 itibariyle yüzde 123,79 TL’den işlem görürken düne göre yüzde 2’ye yakın bir yükseliş hakim.
FAİZE GÖRE YÖN BELİRLİYOR
Bu yıl faizleri hâlâ iki defa artırmayı planladığını açıklayan Fed, buna karşılık ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle para politikasında sıkılaşmanın gelecek yıllarda hız kaybedeceğini belirtti.
Faiz veya temettü getirisi olmayan altının fiyatı faizlerdeki değişime göre yön belirliyor.