Dev teknoloji mağazası iflas etti

Dev teknoloji mağazası iflas etti

Türkiye'nin dev teknoloji mağazası iflas bayrağını çekti. 200 mağaza kapatıldı.

Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazasından biri yaşanan talihsiz olay nedeniyle iflas bayrağını çekti. Yurt genelinde 200 mağazaya kilit vurulurken, binlerce çalışan da işsiz kaldı.

ekran-goruntusu-2024-05-20-225958.png

BİMEKS İFLAS ETTİ

1989 yılında kurulan ve kısa sürede sektörün öncülerinden biri haline gelen Bimeks, ticari faaliyetine küçük bir dükkânda başlamış. Yaptığı başarılı hamlelerle Türkiye'nin öncü teknoloji mağaza markası haline gelen firma nasıl iflas etti? İşte o iflas hikayesinde bilinmeyen gerçekler.

ekran-goruntusu-2024-05-20-230004.png

SEKTÖRE DAMGA VURMUŞTU

Bimeks sektörde tanınmaya başlayınca büyüme faaliyetlerine hız vermişti. 2013 yılında rakiplerini satın alarak sektörde en büyük olduğunu herkese kabul ettirdi. İngiliz markası Electro World ve Darty Bimeks tarafından satın alındı. Bu satın almaların ardından Bimeks adına üzücü süreç başlamış oldu.

ekran-goruntusu-2024-05-20-230016.png

REYONLAR BOŞALDI

En başlıca sorun finans bölümündeydi. Türkiye gündemine yaşadığı krizle gelen Bimeks 2016 yılında daha büyük bir sorunla karşılaştı. Bimeks tedarikçilerine sağlanan kredi limitlerine kesinti uygulanmıştı. Bimeks bu yüzden ürün temin etmede sıkıntılar yaşamaya başladı. Bazı vatandaşlar hatırlar, o dönemde Bimeks mağazalarında birçok reyon boş olarak bekliyordu.

ekran-goruntusu-2024-05-20-230021.png

BORÇLAR ÖDENEMEDİ

2016 yılının son çeyreğinde Bimeks'in finansal durumunu daha da kötüleşti. Ekonomik sorunlardan dolayı Türk şirketlerine olan küresel güven azalmıştı. Çeşitli sorunlarla boğuşan Bimeks borçlarını ödeyemez hale geldi. Yapılandırma çalışmalarına hız veren firma bu borçları yine ödeyemedi. Bankalardan kredi çekmek istedi ancak olumsuz cevapla karşılaştı.

FAALİYETLERİNE TAMAMEN SON VERİLDİ

2018 yılından itibaren işler daha da kötüye gitti. 50'yi aşkın şehirde 200 mağazası bulunan Bimeks kapatma kararlarını peş peşe alıyordu. Bu süreçte birçok mağaza kapatıldı ve yüzlerce çalışan işsiz kaldı. Borsa İstanbul’da işlem gören ilk teknoloji perakende şirketi Bimeks, 2019 yılında Borsa İstanbul’dan çıkartıldı. 2021 yılına gelindiğinde şirketin iflasına karar verildi. Bu kararla 32 yıllık dev teknoloji firması faaliyetlerine tamamen son verdi. Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazasının iflası tam olarak böyle gerçekleşti.