Dolar 2.94.'ü gördü!

Dolar 2.94.'ü gördü!

Dün 2,92'li seviyeleri gören dolar/TL kuru, bugün 2,94 liranın üzerinde seyrediyor. Borsa İstanbul ise güne hafif artıda başladı.

Dün önceki günkü düşüş eğilimini sürdüren ve 77.613,53 puana kadar gerileyen endeks, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla günü 78.000 puanın hemen üzerinde tamamladı.

Analistler, bugün ABD 1'inci çeyrek büyüme verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, BIST 100 endeksinde 77.500 seviyesinin destek, 79.400 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

ABD'de geçen ay açıklanan öncü verilere göre ekonomi 1'inci çeyrekte yüzde 0,5 büyüdü. Bugün açıklanacak ikinci tahmine yönelik piyasa beklentisi ise GSYH'nın yüzde 0,9 artacağı yönünde.

ALTIN SON 2 AYIN DİBİNDE

Altının ons fiyatı 1.211 dolar ile 2 ayın en düşük seviyesini gördü. Altının gramı 115,65 TL, çeyrek altın ise 192,62 TL'den işlem görüyor.

Altın fiyatları ABD'den gelen sağlam ekonomik verilerin Fed tarafından faizlerin yükseltileceği beklentilerini artırmasıyla neredeyse sekiz haftanın en düşük seviyesine geriledi.

PETROL 50 DOLARIN ALTINDA


Petrol fiyatları güçlenen dolar ve aşırı arz endişeleriyle beraber 50 dolar seviyesinden yeniden düşüşe geçti.

Brent ham petrolün varil fiyatı 38 sent değer kaybıyla 49.21 dolara gerilerken, ABD türü ham petrolün varil fiyatı da 36 sent düşerek 49.12 dolar oldu.

PİYASALAR YELLEN'A ODAKLANDI


Küresel piyasalar bugün Fed Başkanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşmayı bekliyor.

Asya borsaları ABD'den gelen ekonomik verilerin güçlenmeye işaret etmeye devam etmesiyle beraber yükseldi. MSCI endeksi yüzde 0.2 artışla iki haftanın zirvesine çıkarken, Wall Street dün sakin bir seyir izledi.

Küresel piyasalar bugün Fed Başkanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşmayı bekliyor. Asya borsaları ABD'den gelen ekonomik verilerin güçlenmeye işaret etmeye devam etmesiyle beraber yükseldi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.2 artışla iki haftanın zirvesine çıkarken, endeks haftalık bazda yüzde 2.2 artış kaydetmeye hazırlanıyor. Japon Nikkei endeksi ise hükümetin uygulamayı planladığı satış vergisinin ertelenme ihtimali üzerine yüzde 0.4 yükseldi ve haftalık kazancını yüzde 1.5'e çıkardı.Çin'de hem CSI300 hem de Shanghi bileşik yüzde 0.1 gerileyerek haftalık sırasıyla yüzde 0.6 ve yüzde 0.3 kayıp gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Wall Street'te iki gün yaşanan hızlı artışların sonunda dün sakin bir seyir izlendi. S&P 500 yüzde 0.02 düşerek 2,090.10 puan, Dow Jones yüzde 0.13 düşerek 17,828.29 puandan kapanırken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0.14 yükseldi ve 4,901.77 puandan kapandı.

KABİNE İYİMSERLİĞİ VE SORU İŞARETLERİ

AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından Salı günü açıklanan yeni kabinede Şimşek’in yine Başbakan Yardımcısı, Naci Ağbal’ın da Maliye Bakanı olarak yer alması son dönemde yeni kabinede ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve Şimşek’in yer alıp almayacağına yönelik endişelerin hakim olduğu piyasalarda olumlu karşılanırken, sabah saatlerinde dolar karşısında 3.01 seviyesini aşan TL yaklaşık yüzde 2 değer kazanmıştı.

Ancak görev dağılımına bakıldığında Şimşek’in bir önceki kabinedeki tüm görevlerinin aynı şekilde devam etmediği ortaya çıktı. Resmi Gazete’de görev dağılımına göre Hazine, Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları Şimşek’e bağlanırken, daha önceki hükümette Şimşek’e bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bağlandı.
Öte yandan 64. Hükümet’te Şimşek’in görev tanımı olarak yer alan “ekonomik konularda genel koordinasyon” ifadesi Binali Yıldırım Başbakanlığındaki yeni hükümete ait başbakan yardımcıları görev dağılımında herhangi bir başbakan yardımcısı görevleri arasında yer almadı.

Şimşek’in ekonomik koordinasyonu görevini almaması sonrası piyasada “Acaba ekonomide iki başlı bir dönem mi başlıyor” soru işaretleri oluşsa da ilk etapta
ciddi bir piyasa tepkisi görülmedi. Nitekim Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Başkanlık genelgesine göre Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başkanlığını, Başbakan Binali Yıldırım yürüteceği ve Başbakan’ın bulunmadığı toplantılarda Kurul’a Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlık edeceği açıklandı.

Bir diğer taraftan ise Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası’nın (TCMB) Başbakan yardımcıları görev dağılımında para ve mali piyasaların daha etkin koordinasyonu yönünde görev paylaşımı yapıldığını, bu paylaşımın ikili yapı olarak adlandırılmaması gerektiğini söyledi.

Tüm bu gelişmeler sonrası her ne kadar Şimşek’in görevlerinin azaltılması bazı soru işaretleri oluştursa piyasalar olumsuz bir fiyatlama için uygulamada ileriki dönemlerde yaşananlara göre hareket edileceğini belirttiler. Sert bir satış baskısı yerine sürecin takip edileceğini söylediler. Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.10, valörde son işlemde yüzde 9.92 seviyesindeydi. 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.47 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.34 oldu.