Dolar ne kadar? Dolarda yükseliş devam edecek mi? Ünlü ekonomist dolar için tarih verdi

Dolar ne kadar? Dolarda yükseliş devam edecek mi? Ünlü ekonomist dolar için tarih verdi

Dolar rekor kırmaya devam ederken herkes "dolar nereye kadar yükselir? dolarda yükseliş devam edecek mi?" sorularına yanıt arıyor. Rekor sonrası ekonomist Kerim Rota doları seyri açısından değerlendirme bulundu.

Rekor sonrası ekonomist Kerim Rota değişen piyasa koşulları çerçevesinde yeni bir dolar kuru analizi yaptı. Doların bundan sonraki süreçte beklenildiği gibi aşırı derecede değerlenmeyeceğini öne süren Kerim Rota, vatandaşların artık ellerine geçen Türk Lirası’nın dolara çevirme noktasında yeteri kadar iştahlı olmadığını söyledi. Rota, bu anlamda Merkez Bankası’nın dolar kurunu kontrol etme anlamında elinin güçlendiğini de sözlerine ekledi.

“DOLAR KURUNDA YENİ BİR OYNAKLIK BEKLEMİYORUM”

Dolar kurunda yeni bir volatilite (oynaklık) beklemediğini dile getiren Kerim Rota yıl sonu için bir dolar kuru tahmini yaptı.

Enflasyonun altında bir dolar artışı beklediğini söyleyen Rota “Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyon raporunda söylediği mevsimsellikten arındırılmış, Ocak’tan sonra %3, Haziran - Eylül arası %2,5 sonra 1,5’a inecek patikayı ben bugünkü dolar kuruna koyduğumda 36-38 arasında bir dolar kuruna getiriyor” diye konuştu