Dolar/TL kuru neden sıkıştı? Merkez Bankası'nın eski kara kutusu açıkladı

Dolar/TL kuru neden sıkıştı? Merkez Bankası'nın eski kara kutusu açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, Türk Lirası karşısında zirvedeki yatay seyrini sürdüren Dolar kurunu yorumladı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 32/33 TL bandına sıkışıp kalan Dolar kurunun zirvedeki yatay seyri devam ederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara'dan bir açıklama geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası'nı işaret ederek "Dolar kuru neden sabitlendi" sorusuna yanıt verdi.

İşte Kara'nın açıklamaları:

"Sermaye girişi ve ters dolarizasyonun hızlanması ile döviz arzı çok hızlı arttı. Merkez Bankası rekor döviz alımları yaparak hem TL'nin fazla değerlenmesine izin vermiyor, hem de rezerv biriktirmiş oluyor. TCMB son 5 haftada 35 milyar dolar aldı.

Bunun yaklaşık 20 milyarı yabancı girişinden, 15 milyarı ise yerleşiklerin döviz-TL geçişlerinden (kredi ve mevduat) kaynaklanıyor."

TCMB'nin yeni faiz hamlesi için beklenti belli oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin ilk beklenti anketi sonuçlandı.

AA Finans'ın TCMB'nin 23 Mayıs Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizine ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 50'de sabit bırakılacağını öngördü.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 olarak hesaplandı. Yıl sonuna ilişkin beklentilerini paylaşan ekonomistlerden 2'si yıl sonunda politika faizinin yüzde 50, 1'i yüzde 47,5, 5'i yüzde 45 ve 2'si yüzde 40 olacağını öngördü.

Bugün açıklanan son Piyasa Katılımcıları Anketi’nde de bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi yüzde 50,00 olarak belirlenmişti.

Yıl sonu Dolar/TL ve enflasyon tahmini değişti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı. Yıl sonu Dolar/TL beklentisi 38.78 TL'ye, enflasyon beklentisi ise yüzde 43.64 seviyesine geriledi.

Piyasa katılımcılarının enflasyon beklentilerindeki düşüş Mayıs ayında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) piyasa katılımcıları anketinin Mayıs ayı sonuçlarına göre piyasa katılımcılarının 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi yüzde 33,21 olarak kaydedildi.

Bir önceki ankette bu beklenti yüzde 35,17 seviyesindeydi.

2024 yıl sonu enflasyon tahmini de yüzde 44,16'dan yüzde 43,64 seviyesine geriledi. Bu beklenti piyasanın yıl sonu için TCMB'den daha yüksek bir enflasyon öngördüğünü gösterdi. TCMB yılın ikinci enflasyon raporunda 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36'dan yüzde 38'e çıkarmıştı.

TCMB'nin Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketinde 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon tahmini ise yüzde 22,05'ten yüzde 21,33'e çekildi.

Faizde bu ay değişim beklenmiyor

Anket sonuçlarına göre TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi yüzde 50 seviyesinde kaldı.