Dolar/TL kuru yeni zirvesine yükseldi

Dolar/TL kuru yeni zirvesine yükseldi

Dolar/TL yaklaşık üç aydır süregelen günlük sınırlı yükseliş eğilimine devam ederek yeni tarihi zirve olan 28,9545’e kadar yükseldi.

Türk lirasında değer kaybı sürerken Dolar/TL kuru yeni zirvesine yükseldi. Haziran ayından bugüne TL'deki değer kaybı yüzde 30'a yaklaştı.

Dün dezenflasyonda kararlılık mesajı veren Merkez Bankası (TCMB) TL’ye geçiş zamanının geldiği görüşünde. Piyasalarda bugün büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 12.00’daki TRT canlı yayını da yatırımcılar tarafından takip edilecek.

Bugün iç veri gündeminde üçüncü çeyrek büyüme verileri, Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen hafta 500 baz puan faiz artışına gittiği Para Politikası Kurulu (PPK) kararının özetleri ve haftalık döviz rezervi verileri yer alıyor. Hazine önümüzdeki üç aya ilişkin iç borçlanma programını da bugün açıklayacak.

KURDA YENİ ZİRVE

Dolar/TL, eylül ayı başından beri günlük sınırlı yükseliş içeren bir eğiliminde. Kurda yeni zirve 28,9545 seviyesinde gerçekleşti.

Öte yandan Euro/TL sabah 9.00 itibariyle 31,80 seviyesinden işlem görürken gram altın 1900 seviyesinden alıcı buldu.

TL, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 35,4 değer kaybetti. Kur üzerinde kamu kontrolünün gevşediği haziran ayından bugüne TL’deki değer kaybı ise yüzde 28,44 oldu.