Emekli ve memurlar ne kadar zam alacak? Kalem kalem hesaplandı! İşte netleşen tablo

Emekli ve memurlar ne kadar zam alacak? Kalem kalem hesaplandı! İşte netleşen tablo

Türkiye'de milyonlarca emekli ve çalışanın merakla beklediği Ocak zammına ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Emekliler, Ocak ayı zammına yaklaşırken yeni gelişmeleri merakla bekliyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emeklilere yönelik ek iyileştirme çalışmalarının planlandığını açıkladı.


Yılmaz, "7 bin 500 liranın altındaki maaşlar için elimizden geleni yaparak bütçe imkanlarını zorlayacağız" dedi. Ayrıca, Ocak zammı konusunda yeni veriler gelmeye devam ediyor. Özellikle Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri, memur emekli aylıklarıyla denk hale getirilme beklentisi içindeler. Ancak, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar...


Türkiye'de milyonlarca emekli ve çalışanın merakla beklediği Ocak zammına ilişkin önemli bir gelişme yaşandı.Yapılan değerlendirmelere göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %39.59, memur ve emeklilere ise %51.44 oranında zam yapılması bekleniyor.


Emeklilerin Ocak zammı yaklaşırken, gözler aynı zamanda ek iyileştirmelere çevrildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada şu ipucunu verdi:


"Yıl sonunda memur zammı belirlenecek. Bu zam, memur emeklilerine de yansıyacak. İşçi emeklileri genellikle daha az alıyorlar. Bu dengesizliği gidermek gerekiyor gibi görünüyor. 7 bin 500 liranın altındaki maaşlar için bütçe imkanlarını zorlayarak elimizden geleni yapacağız. Ancak bunu yaparken de ekonomik dengeleri gözetmek, enflasyonla mücadeleyi unutmamak önemli."Memurların ve emeklilerin Ocak zammı için ipuçları gelmeye devam ediyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %39.59, memur ve memur emeklilerine ise %51.44 zam bekleniyor.


Finansal Kurumlar Birliği'nin Ekonomik Görünüm Beklenti Anketi'nde, 2023 yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalama %67.19 olduğu belirlendi. Bu, 2023'ün ikinci yarısında enflasyonun %39.59 olarak gerçekleşeceği öngörüsünü ortaya koyuyor.


Ocak ayında, bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artışı tahmini olarak %39.59 olacak.


Memurların ve memur emeklilerinin %15 zamma eklenecek enflasyon farkı da tahmini olarak %31.69'u bulacak. Böylece memurların ve memur emeklilerinin Ocak ayı zam oranı %51.44'e ulaşacak.

yy.jpg
Peki, 2024'te emekli maaşları ne kadar olacak? İşte tahmini tablolar...

q.jpg