Eviniz ısınmıyorsa bir de bu yöntemi deneyin!

Eviniz ısınmıyorsa bir de bu yöntemi deneyin!

Şubat ayının gelmesiyle havalar iyice soğudu doğalgaz faturaları ise cep yaktı... Kombiyi sonuna kadar açıyorsunuz ama yine de eviniz ısınmıyorsa işte haberimiz...

Şubat ayının gelmesiyle havalar iyice soğudu doğalgaz faturaları ise cep yaktı... Kombiyi sonuna kadar açıyorsunuz ama yine de eviniz ısınmıyorsa işte haberimiz...

isinma-kombi.png

ISINMAK İÇİN RADYATÖR KULLANIMI

Birçok evde, binanın dış duvarlarına yerleştirilen radyatörlerin kullanılmasıyla tüm evin ısınmasını sağlayan merkezi ısıtma kullanılmaktadır. Evin merkezi bir noktasına bir termostat yerleştirilir ve bu teorik olarak tüm evin belirli bir sıcaklığa kadar ısınmasını sağlar. Yine de bazı odaların diğerlerinden çok daha az ısıtıldığını sıklıkla fark ederiz. Radyatörlerin çoğu evlerin dış duvarları boyunca yerleştirildiğinden, sıcak havanın büyük bir kısmı dışarıya kaçar ve oda gerektiği gibi ısıtılmaz.

ALÜMİNYUM FOLYO KULLANIMI

Radyatörünüzün etkisini artırmak mı istiyorsunuz? Tek ihtiyacınız olan bir levha alüminyum folyo. Radyatörünüzle aynı uzunlukta bir folyo parçası açın ve bunu bir maskeleme bandıyla radyatörünüzün arkasına yapıştırın. Bu işlemi tüm radyatörleriniz için tekrarlayın. Veya alüminyum levha satın alın. Radyatörden gelen ısı alüminyum folyo tarafından yansıtılacaktır. Bu, sıcak havanın duvarlardan kaçmak yerine odaya geri yansıtılacağı anlamına gelir. Bu yöntem o kadar etkilidir ki, sanki odadaki ikinci bir radyatörü açmışsınız gibi hissedeceksiniz.

EVİNİZİ DAHA İYİ ISITMAK İÇİN

İlave olarak tüm sistemi düşündüğümüzde şu beş öneri uygulanabilir:

Radyatörlerin üstü ve önleri kapatılmamalı.

Perdelerin radyatörlerin üstünü kapatması engellenmeli.

Yılda bir defa kombinin bakımı yetkili servisine, tesisat bakımı tesisatçı firmaya yaptırılmalı.

Güneş alan pencerelerin temiz olmasına dikkat edilmeli. Böylece güneşin pasif ısıtmasından faydalanılmalı.

Evin havalandırılması gerektiğinde bu işlem tüm pencereleri aynı anda açarak en kısa sürede yapılmalı. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde doğalgaz faturalarının azaldığını fark edeceksiniz.