EYT'de uzman isimlerden 1261 gün uyarısı!

EYT'de uzman isimlerden 1261 gün uyarısı!

AKP'nin EYT düzenlemesini Meclise sundu. Uzman isimler, isteğe bağlı olarak prim ödeyecekler için 1261 gün uyarısı yaptı.

 AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT düzenlemesine ilişkin dün "Mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde istisnasız emekli olma hakkına sahip." dedi. AKP'li Akbaşoğlu'nun sözleri sonrasında EYT'liler prim derdine düştü. İsteğe bağlı olarak prim günü ödeyecekler için uzman isimlerden 1261 gün uyarısı geldi.

Eksik primleri olanlar doğum ya da askerlik borçlanması yapabiliyorlar ama isteğe bağlı olarak prim ödeyecekler için 1261 detayı önemli. 

Kanal D Haber'in haberine göre uzman isimler vatandaşları uyararak "Eğer çalışacak durumda değilse isteğe bağlı sigortalı olarak bugünleri tamamlamayı düşünüyorsa 1261 günü geçmemesi gerekiyor. 1261 gün isteğe bağlı sigortalı prim yatırırsa bu durumda 5975 günle değil, kadın ise 7200, erkek ise 9000 ile Bağ-Kur şartlarına tabi olarak emekli olacaklar. Yurt dışı borçlanması yaparak yine bugünleri tamamlayacaksa bugünler Bağ-Kur'a sayılacağından 1261 günün geçilmemesi gerekiyor" diye konuştu.