EYT'lilerin emekli maaşı ne kadar olacak? Maaş yıllara göre değişecek mi? İşte detaylar...

EYT'lilerin emekli maaşı ne kadar olacak? Maaş yıllara göre değişecek mi? İşte detaylar...

EYT yasası ile birlikte emekli olacak çok sayıda vatandaş, alacağı maaş miktarını merak ediyor. 'EYT emeklisinin alacağı aylık yıllara göre değişir mi?' ve 'EYT'lilerin emekli maaşı ne kadar olacak?' sorusunun yanıtı haberimizde...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, emeklilik hakkını elde edip ilk maaşlarını alacakları zaman normal bir çalışandan daha fazla gelir elde edecek. Bunun nedeni ise SGK primlerinde saklı. EYT'li bir bireyin ne kadar maaş alacağı konusuna değinen Türkiye Gazetesi Yazarı İsa Karakaş şunları yazdı:

"Ortalama 10 bin TL kazanan bir çalışan için hesaplamanın detayları şu şekilde. Normal bir çalışan için 10 bin TL den yüzde 14 SGK işçi payı, yüzde 1 işsizlik primi sigortası olmak üzere toplamda yüzde 15 oranında SGK kesintisi yapılmaktadır. 

Bu kişi emekli olup çalışmaya devam ederse alacağı ücretteki SGK primi kesintileri değişecek. Emeklilerden yüzde 1 oranında işsizlik sigortası primi alınmıyor. Sadece yüzde 7,5 oranında SGK kesintisi yapılıyor"

Matrah hesaplamasının önemine vurgu yapan Karakaş, "Dolayısıyla maaş hesaplamasında matrah 10 bin liraysa çalışanın cebine 8 bin 500 lira net ücret girecek. EYT'li emekli çalışanın cebine girecek rakam ise 9 bin 250 lira. Emekliler normal çalışanlara göre SGK primleri düşük olduğu için daha yüksek maaş almaktadırlar." ifadelerini kullandı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) maaş hesaplaması, birçok kriter göz önünde bulundurularak yapılır. Bu kriterler içerisnde çalışılan gün sayısı, prim ödemesi gibi maddeler bulunur.

Söz konusu maddeler ışığında EYT'linin de emekli maaşlarında değişiklik gözlemlenir. Sosyal Güvenlik Kurumu da (SGK) resmi web sitesinde bulunan maaş ve emeklilik zamları hususunda net bir ifade kullanmadan emekli olduğunuz taktirde elde edeceğiniz maaş hakkında sizi bilgilendiriyor.