Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten dolar için flaş öngörü: Doların 40'a sıçramasını...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten dolar için flaş öngörü: Doların 40'a sıçramasını...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MKYK toplantısında dolarla ilgili, "bırakırsak düşer" dedi. Şimşek, doların 40'a sıçramasını beklemediklerini dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında ekonomi programını ve tasarruf tedbirlerini anlattı. Bakan Şimşek'in özellikle kur politikası konusunda dikkat çekici mesajlar verdiği öğrenildi. Ekonomim'den Besti Karalar'ın haberine göre, Üyelerin ‘dolar yükselir mi?’ sorusuna ‘bırakırsak düşer’ cevabını veren Şimşek’in, Merkez Bankası ile alım yaptıklarını, bu durumun bir süre daha devam edeceğini söylediği kaydediliyor. Bakan Şimşek’in doların uzun vadede dalgalanacağını ancak 40’a sıçramasını beklemediklerini söylediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MKYK toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sunum yaptı. Toplantıda Şimşek, tasarruf tedbirlerini anlattı ve MKYK üyelerinin sorularını yanıtladı.

“ENFLASYONUN DAHA DA AŞAĞI İNMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bakan Şimşek konuşmasında, ekonomi programını hayata geçirme konusunda kararlı olduklarının altını çizerek, “Enflasyonu tek haneye düşürmek en büyük hedefimiz. Şu anda tüm veriler olumlu gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da programımıza tam destek veriyor. Bir seneye kadar enflasyon daha da aşağı iner, nihai hedefimiz tek haneli enflasyon. Cumhurbaşkanımız seçime rağmen programdan taviz vermedi. Yılsonu rakamları yüksek çıkabilir, bu sizi yanıltmasın. Programın etkilerini yaz döneminde, Haziran-Temmuz gibi daha da çok hissedeceğiz” dediği öğrenildi.

“TASARRUF TEDBİRLERİ UYGULANACAK’

Edinilen bilgilere göre, Bakan Şimşek, MKYK toplantısında tasarruf tedbirlerini kapsamlı bir şekilde anlattı. Alınan tüm tedbirlerin uygulanacağını belirterek, “Tedbirler uygulanacak. Bunun için her yeri sıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

"40 TL GİBİ SIÇRAMALAR OLMAYACAK"

Partililerin "Ekonomi politikasını bilin ve sokakta anlatın" önerisinde bulunduğu kaydedildi. MKYK üyelerinin sorularını da yanıtlayan Bakan Şimşek, "dolar yükselir mi?" sorularına, "Şu anda bırakırsak düşecek. Biz Merkez Bankası ile alım yapıyoruz, o yüzden düşmüyor. Bu durum bir süre daha devam eder. Uzun vadede doları dalgalanmaya bırakacağız. Biraz daha artacağını öngörüyoruz ama 40 TL gibi sıçramalar olmayacak" değerlendirmesinde bulunduğu dile getirildi.

Bakan Şimşek, son 1,5 ayda Türkiye'ye 54 milyar dolar girdiğini açıklayarak, "Sıcak paraya sırtımızı dayayamayız. Doğrudan yatırım da almamız lazım" dediği ifade edildi.