Hazır olun fiyatlar yerin dibine girecek! Yatırımcılar şıpır şıpır terletecek dolar uyarısı

Hazır olun fiyatlar yerin dibine girecek! Yatırımcılar şıpır şıpır terletecek dolar uyarısı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, piyasalardaki gelişmelere dair kritik değerlendirmelerde bulunarak doların varacağı noktayı açıkladı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, piyasalara ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunarak doların ulaşacağı rakamı açıkladı.

billie-dollar-money-background-1150-749.webp

Sarı, yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulunarak piyasalara ilişkin çarpıcı tahminlerde bulundu.

ekran-goruntusu-2023-06-07-165155.png

"ENFLASYONDA MANŞET DÜŞÜŞLER HIZ KAZANABİLİR"

TL'nin döviz karşısında değerlenmesi için olumlu hamleler yapıldığını ifade eden Sarı “Özellikle Haziran sonrasında enflasyonda manşet düşüşler hız kazanabilir. Bu durum baz etkisiyle birlikte piyasada olumlu bir etki yaratacaktır. Şu anda merkez bankasının ve ekonomi yönetiminin attığı adımlar artık fiiliyata dönüşüyor.” dedi.

transparent-bills-with-buildings-1160-900.jpg

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik bakışının olumlu seyrettiğini belirten Sarı “Şu anda borsada yine sıcak para etkisi gözlemleniyor ve bu durum endeksi olumlu yönde etkiliyor. Endeksin 10.000 puanın üzerinde tutunması pozitif bir işaret. Ancak bu hafta volatil bir seyir izledik; haftanın ilk günü yüzde 1,5 üzerinde düşüşle kapandı. Dün ise pazartesi günkü kayıplarının büyük bir kısmını geri kazandı. Bankacılık sektörünün desteğiyle endeksin bu seviyelerde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Bugün piyasada daha yatay bir seyir var. Yani, borsa 10.000 puanın üzerinde kalmaya odaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

wallet-buy-debt-pay-closeup-1150-1772.webp

"BORSA'DA DOLAR BAZINDA HAREKETLERİ YAKINDAN TAKİP ETMEK GEREKİYOR"

Dünya genelinde merkez bankalarının alacakları kararların önemine vurgu yapan Sarı “Özellikle Avrupa ve Amerika'da faiz indirimleri söz konusu olursa, bu ülkelerden gelecek para, döviz akışı gibi faktörler Türkiye için önemli olacak. Dolayısıyla Türkiye, uluslararası kararları yakından takip ediyor. Kısa vadede Borsa İstanbul'un kredi derecelendirme kuruluşlarından alabileceği not artışlarını hızlı bir şekilde beklediğimizi görüyoruz. Ayrıca, Amerikan borsalarındaki risk iştahı doyduktan sonra, yatırımcılar yeni pazarlar ve borsalar arayacaklar; bu durumda Borsa İstanbul'un neredeyse global borsalara göre yüzde 60 iskontolu olduğunu unutmamak gerekir. Bu durum, Borsa İstanbul'un yabancı yatırımcılar için bir fırsat olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Tabii ki sektörel bazda farklılıklar gözlenebilir. Yabancı yatırımcıların tercihleriyle yerel piyasada değişiklikler yaşanabilir. Her hisse senedi yükselmeyebilir ancak Borsa İstanbul'da dolar bazında hareketleri yakından takip etmek gerekiyor. Örneğin, 10.380 seviyelerinde 322 dolar test edildiğinde zirve seviyeleri görüldü ve ardından geri çekilmeler yaşandı. Nisan ayında ise 306 dolar seviyesi hızlı bir şekilde açılmıştı ki, bu şu anki döviz kuruyla yaklaşık 9.859 bandına denk geliyor.” dedi.

6572a8301b27d01ae9dc1f35.webp

"DOLAR/TL'DE 30 TL'NİN ALTINDA KONUŞMALAR YAPILMAYA BAŞLANDI"

Sarı, Dolar/TL kuruna ilişkin yaptığı değerlendirmede ise şu ifadelere yer verdi;

"Şu anda Türk Lirası konusunda dış raporlarda 25 TL'ye kadar fiyatlar tartışılmaya başlandı ve dolar/TL'de 30 TL'nin altında konuşmalar yapılmaya başlandı. Bu durum biraz iç dinamiklerle de ilişkilendirilebilir. Son faiz artırımıyla birlikte doların miktarı üzerinde baskı hissediyoruz. Dolar/TL'de büyük bir yükseliş görmedik, daha çok yatay seyrettik ve şimdi eğer Amerika'da faiz indirimleri konuşulacaksa, bu durum doları aşağı çekebilir. Son dönemde ülkemize giren sıcak paranın etkisini de gözlemliyoruz ve swap kanallarının açılması da artık daha fazla tartışılıyor. Destek bölgeleri olarak bu alanları izlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta 10.000 puanın altına indik ve test ettik ancak şu an itibariyle 9.009'un altına inmediği sürece endeksten korkmamız gerekmeyecek. Yükseliş trendinin devam edeceğini söyleyebiliriz"  .