İki dev şirket konkordato ilan etti! 34 ülkeye ihracat yapıyordu...

İki dev şirket konkordato ilan etti! 34 ülkeye ihracat yapıyordu...

Sektörün devi olan iki büyük firma da ekonomik krize dayanamadı. Sel-Süt ve Armes Home konkordato ilan etti.

Sel-Süt firmasının iflas istemi ile açtığı davada karar çıktı. Bunun yanı sıra Bursa İnegöl'de faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan Armes Home da konkordato ilan etti.

İFLASINA KARAR VERİLDİ

BirGün Gazetesi'nde yer alan habere göre ekonomideki kötü gidişat nedeni ile borçlarını ödemekte zorluk çeken Sel-Süt firmasının iflas istemi ile açtığı davada karar çıktı. Konya 3. Asliye Ticaret Mahkemesi konuya ilişkin kararını açıklandı. Mahkeme Süt Gıda Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'ne yönelik kararda, "Konya Ticaret Sicil Memurluğunun 28108 Sicil numaralı müflisin iflasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

KONKORDATO İLAN ETTİLER

Öte yandan Bursa İnegöl'de 4000 metrekarelik tesis içinde faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etti.1985 yılında küçük bir dükkanda kurulan şirket, onlarca ülkeye ihracat yaparak büyüdü. Ancak, zorlu bir dönemden geçerek konkordato talebinde bulundu. Mahkeme şirkete 13 Nisan 2024 tarihine konkordato kesin mühleti verdi. Armes Home, verilen kesin mühlet ile birlikte faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, geçtiğimiz günlerde verdiği bir mülakatta şirketlerin finansmana erişim sorunları ve yüksek faiz oranlarının işletmeler üzerinde baskı yarattığı uyarısında bulunmuştu.

"Sıkı para politikası, finansmana erişim konuları ticareti elbette etkiliyor. Kredi faizlerinin yüzde 50’leri aştığı bir dönem yaşıyoruz." diyen Baran, iflasların önüne geçebilmek için "konkordato fonu" kurulması önerisinde bulunmuştu